optika v Trstu

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
morosito
Znanec
Prispevkov: 75
Pridružen: 1. Maj 2013 ob 04:01
T-2: Že imam
Paket: T4 Mega
Kraj: Capodistria

optika v Trstu

Odgovor Napisal/-a morosito » 15. Apr 2017 ob 20:21

Lp,

v okolici Trsta nam vlečejo optiko, ker pa so centrale vse nabasane so se odločili da bodo optiko pripeljali do glavne razvodnice (FTTC), od tega naprej pa bi dali pretvornik in bi izkoristili obstoječe bakrenske kable.
Pravijo da ni čista optika ampak novejša generacija VDSL (VDSL2) preko optike. Povezave do max 100/10.

Pred kratkim pa so meni v Slo vlekli optiko do hiše in postavili škatlico in mojster iz t-2 pol vse montiral, testiral, prikljapljal. V Trstu pa lih obratno: v telefonski kabel se vtakne router od providerja in dela.

Glede cene pa ta VDSL2 preko optike s hitrostjo 100/10 je 2x ceneje ko pa če bi imeli klasično optiko.
Pri sosedih imajo to zadevo že priključeno in resnično na speedtestu deluje 95/9,92 .

kaj pravite?

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3102
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: optika v Trstu

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 15. Apr 2017 ob 20:56

Kakšne komentarje pa pričakuješ? FTTN, FTTC in podobne rešitve pač niso FTTH. Pri rešitvi, ki se uporablja v Trstu je še vedno ozko grlo baker. VDSL2 je sicer na kratkih razdaljah hiter... ampak je še vedno polž v primerjavi z optiko. Rešitev, ki se uporablja v Trstu, omogoča hitrejšo in cenejšo izgradnjo... ni pa to rešitev za prihodnost. T-2 lahko s primerno opremo pri uporabniku že sedaj ponudi hitrosti 1Gbit/s (gor in dol). V prihodnosti se bo pa po istih kablih gotovo dalo pripeljati hitrosti 10x, 100x, mogoče celo 1000x trenutne. VDSL2 je pa že sedaj dosegel limit na bakru.

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: optika v Trstu

Odgovor Napisal/-a RobertM » 15. Apr 2017 ob 23:15

https://en.wikipedia.org/wiki/Fiber_to_the_x

FTTN in FTTC sta dokaj podobna - modem še vedno ostane priključen z telefonskim kablom.
Tudi pri nas je Telekom postavil precej "mini" central in tako močno povečal hitrosti pri uporabnikih saj vemo, da z dolžino kabla hitrost močno pada.
Lahko ti opišem kar svoj konkreten primer. Bil sem na 3600m slabega kabla in dosegal max. hitrost 4/0.6 Mb, kar pomeni, da je bilo gledanje TV nemogoče.
Potem so do vasi potegnili optični kabel ter postavili šelter (mini centralo) in enostavno precvikali kabel ter ga priključili v šelter.
Sedaj se počutim kot bi imel optiko :D
Max. hitrost na modemu je 90/40 Mb kar je več kot dovolj, da v popolnosti izkoristim svoj Oranžni diamant (40/20).

BDW: Kakšne so kaj cene v Italiji ?
Sorodnica mi je precej nazaj razlagala, da je "ogromno" plačevala za 2/0.3 Mb in da je morala modem kupiti.
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

morosito
Znanec
Prispevkov: 75
Pridružen: 1. Maj 2013 ob 04:01
T-2: Že imam
Paket: T4 Mega
Kraj: Capodistria

Re: optika v Trstu

Odgovor Napisal/-a morosito » 16. Apr 2017 ob 11:44

Jah za to staro povezavo sem placeval 40€ samo telefonski prikljucek in 30€ pol se adsl hitrostjo 7/1.
Zdaj ta varjanta vdsl2 preko optike s povezavo 100/10 ne rabim placevat vec telefonski prikljucek ker dobim tel preko voip..pride vse skupaj 33€. Tv pa je klasicna antena saj imamo mediaset premium..dobil pa sem dve kartice tako da eno uporabljam v slo

Odgovori