Optika prikljucek in napeljava po hiši

Splošni pogovori o T-2
primo7
Novinec
Prispevkov: 20
Pridružen: 6. Feb 2012 ob 12:22
T-2: Že imam
Paket: optika+telefon

Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a primo7 » 19. Jan 2021 ob 08:30

Prosim za nasvet. Preselil se bom v hišo, ki jo še urejamo. Naročil sem paket Oranžni optimum. V hiši električar napeljuje cevi za elektriko in internet in bi rabil nasvet kako napeljati. V Eno stanovanje bo v nadstropju in eno v pritličju. Optika je že v hiši od prejšnjega lasrnika in sicer od Teleoma. Napeljana je na podstrešje. Sedaj me zanima kako naprej ker po novem je menda drugače. Do sedaj sem v bloku imel optiko napeljano direkt do modema Milana. Sedaj pa naj bi na podstresju najprej Telekom postavil eno škatlico in notri optiko od tu postavi menda T-2 še eno iz katere pa menda gre potem Utp kabel do wifi modema dol do wifi modema, ki naj bi bil pri televiziji. In od tam en UTP na TV, drugi na računalnik. Kako potem naprej v pritličje? En switch in iz njega do pritličja do Android Tv? In tam en Router in iz njega naprej? Router bo verjetno potreben, ker ne vetjamem da bo wifi signal iz nadstropja pokril še pritličje. Sem prav opisal, ali se to izvede kako drugače. Hvala in lep pozdrav.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 19. Jan 2021 ob 12:21

Tako kot si napisal.
Optika je od telekoma, in je najverjetneje Gpon, potem Telekom priklopi škatlico ki iz optike "pretvori" v UTP kabel ki gre v T2 modem. iz njega pa naprej kable po hiši.

Zdaj..... jaz ti nebi svetoval da imaš te škatlice na podstrehi, razen če je enostavno dostopni, ti ni težavno dostopati do njih kadar hočeš, ne priporočam tudi če je podstrešje (odprto, vlaga, pa pregrevanje poleti )

Jaz bi v tvojem primeru podaljšal optiko v hišo, v eno točko od kjer bi vlekel vse utp kable po hiš.

Če te opcije nimaš, potem pa postavi vse na podstrehi (zadnja možnost).

Uporabniški avatar
ciril88
T-2jevec
Prispevkov: 1016
Pridružen: 16. Apr 2009 ob 16:31
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant 600/100
Kraj: Republika prlekija

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a ciril88 » 19. Jan 2021 ob 14:35

Pa raje kaki UTP več potegni kot pa premalo (da bo čim manj switchovja in bodo šli kabli direktno v T-2 modem)

Lp
You Can Call Me Santa Claus
Slika

primo7
Novinec
Prispevkov: 20
Pridružen: 6. Feb 2012 ob 12:22
T-2: Že imam
Paket: optika+telefon

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a primo7 » 19. Jan 2021 ob 16:29

Hvala za nasvete.
MrTwelveTrees: zamima me zakaj bi morale bit tiste škatlice dostopne. Sem mislil, da ko to priklopijo nimaš kaj več tikat. Kaj izbškatlocev od Telekoma, gre naprej en utp kabel v modem. Sin pravi da ima on iz telekomove šlatlice optiko speljano v eno Huawei škatlico od T-2 in od tam en utp kabel v modem. Sicer bo podstresje v drugi fazi obnovljeno in bivalno. Sicer bi lahko speljal optiko do prvega nadstropja. Kabel od optike je ze napeljan na podstresje in dovolj dolg. Je razlika v kvaliteti signala, če speljem optiko v spodnje nadstropje ali pa speljem dol utp?
Ciril88: brez dodatnega switcha ali routerja po moje ne bi šlo, če je eno stanovanje (hcerka in vnukinja)v nadstropju in drugo (midva z ženo) v pritličju. Če se ne motim ima modem 4 izhode. V enega gre Tv od T-2, v enega internet na Tv, en na kaksen računalnik, pa en na Play station, pa še kaj in seveda še utp v pritličje ....Cevi za kable bomo seveda napeljali povsod kjer se kahko predvideva da bo potrebno.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 19. Jan 2021 ob 17:01

Zakaj dostopne ? Če se kaj kaj zatakne, ali je potrebno da resetiraš opremo, eni imajo podstrešje tako dostopno da rabijo lojtro prinest itd... samo berem iz tvojih dopisov da ni tako, če se sprehodiš enostavno do opreme pol imaš tudi na podstrešju lahko. Rabiš pa elektriko gor.
Lahko imaš "pretvornik" od telekom gor, pa speljal 1 utp dol do modema, samo če bo kdaj potrebno gledati lučke na škatlici ali resetirati modem ali škatlico od Telekoma se boš sprehajal.

Ne razlika ni v "kvaliteti signala"

Samo če živiš nekje bogu za hrbtom kjer veliko pokajo strele imaš imaš veliko UTP kablov razpeljalanih po hiši je prej varianta da ti bo kurilo opremo, sploh če je na podstrešju..... odvisno od kotička zelje kje živiš.

CEVI ZA KABLE imej večje, oziroma daj še 1 za rezervo zraven, zmeraj se izkaže tako, da se kasneje vleče še kakšen kabel.... potem pa so cevi hitro zabasane.

primo7
Novinec
Prispevkov: 20
Pridružen: 6. Feb 2012 ob 12:22
T-2: Že imam
Paket: optika+telefon

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a primo7 » 19. Jan 2021 ob 20:02

Najlepša hvala za napotke.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 19. Jan 2021 ob 20:33

Iz katerega konca Slo pa si ?

primo7
Novinec
Prispevkov: 20
Pridružen: 6. Feb 2012 ob 12:22
T-2: Že imam
Paket: optika+telefon

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a primo7 » 20. Jan 2021 ob 07:56

Koper, Sv. Anton. Še nekaj bi vprašal. Govoril si, da monterji postavijo Telekomovo škatlico v katero gre optika in iz nje UTp kabel. Pri sinu je monter Telekoma postavil to škatlico iz katere gre naprej optika v Huawei škatlico, ki jo je postavil monter T-2 in šele iz te gre naprej en UTP kabel v modem.

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3486
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a madpanter » 20. Jan 2021 ob 08:04

GVO ti postavi optično dozo (škatlico). To je zaključek optičnega kabla s konektorje.
Iz te škatlice gre potem optični kabel direktno v modem ali v huawei (možno tudi kaki drugi proizvajalec) škatlico. To je odvisno od vrste optike ali je GPON ali je P2P ( P2P optiko telekom imenuje tudi F2). Če je GPON in dobiš huawei potem gre iz te škatle (huawei je ONT) utp kabel v modem. Obstajajo pa tudi GPON modemi kateri ne potrebujejo zunanjega ONT in se optični kabel všteka direkt v modem...

Glede inštalacij pa kot bivši GVO-jevc priporočam, da v kolikor imate TK omarico na bajti iz te potegnite v vsako stanovanje vsaj 2 elektro rebraste cevi fi 16mm do mesta kjer bote meli komunikacijsko vozlišče. Od tam naprej pa tut vlečt naprej rebraste cevi...
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Uporabniški avatar
ciril88
T-2jevec
Prispevkov: 1016
Pridružen: 16. Apr 2009 ob 16:31
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant 600/100
Kraj: Republika prlekija

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a ciril88 » 20. Jan 2021 ob 10:26

Sin ti je čist prav povedal, vrjetno bo tako. Predlagam da modem namestiš tako, da bo čim manj kablov za vlačit :) Mogoče bi bilo smiselno da bi narisal shemo kako misliš imet narejeno in ti predlagamo naše ideje :)

Lp
You Can Call Me Santa Claus
Slika

Mm123
Faca
Prispevkov: 141
Pridružen: 2. Mar 2019 ob 01:06
T-2: Že imam

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a Mm123 » 20. Jan 2021 ob 14:24

Enostavno povedano: ko bo ONT vmesnik ali modem na vsake toliko (mesec ali nekaj mesecev) izgubil povezavo, bo treba ročno izklopit in vklopit nazaj v elektriko, da se ponovno vzpostavi povezava. Se pravi, ne se dat prepričat inštalaterju, da izvede priključek tam, kjer je njemu najlažje/najhitreje - na podstrešje.

Nisem še imel operaterja, pri katerem ne bi povezava na vsake toliko "dol padla".

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 20. Jan 2021 ob 18:26

Je pa tudi neki, če daš vse te napravice na SMART UPS (UPS ki vedno gladi napetost, ne samo od izpadu) imaš mir. Pomaga.
Je pa spet odvisno kje v SLO živiš, nekje imajo bolj probleme z nihanjem elektrine drugod ne.

Ledenko
Faca
Prispevkov: 179
Pridružen: 28. Nov 2011 ob 12:11
T-2: Še nimam

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a Ledenko » 14. Mar 2021 ob 13:32

Malo se bom vmešal v tole debato....

Trenutno imam internet urejen oz. v uporabi v enem stanovanju, zdaj bi ga rad speljal še do drugega stanovanja (oboje v sklopu hiše). Če prav razumem, je najbolj pametno, da iz operaterjevega modema peljem kabel v drugo stanovanje in tam namesto routerja (zaradi možnih problemov) postavim switch, pa potem uporabnik stanovanja iz njega pelje naprej kamorkoli (npr. v TV box, Wi-fi router itd.)?

Imam pa še eno težavico z Wi-fi, saj ga v eno sobo, kjer bo prenosnik, skorajda ne dobim. Sumim, da je problem v debelejši steni (bila nekoč zunanja), saj je na hodniku pred to sobo, ki je ravno na polovici, signal še vedno zelo soliden. Na kakšen način ga je najbolj pametno ojačati?

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 14. Mar 2021 ob 14:01

Ja tako kot si napisal, tako potegneš kabel in potem router.... Bi pa jaz potegnil 2 kabla, enega za internet in enega za TV (seveda zavisi za kateri tip priključka gre)

Za wifi pa imaš več rešitev. Ena je mesh ....

Ledenko
Faca
Prispevkov: 179
Pridružen: 28. Nov 2011 ob 12:11
T-2: Še nimam

Re: Optika prikljucek in napeljava po hiši

Odgovor Napisal/-a Ledenko » 15. Mar 2021 ob 19:54

Sem tudi sam predlagal, da se potegneta 2 kabla (en za TV box, drugi za router), pa sem dobil v odgovor, da bo en dovolj.... Prepričanih ne bom prepričeval. :)

Za Wi-fi vem, da obstaja nekaj rešitev, iščem pa takšno, pri kateri bom čez to debelejšo steno (debelina cca. 40cm) dobil vsaj neko spodobno hitrost - tik pred steno trenutno namerim 140/42, na drugi strani pa bogih 4/11. Če bi dosegel cca. 50/20, bi bil čist zadovoljen.
Ne bi pa rad nekaj na pamet kupoval.

EDIT: sem šel preveriti še malo starejše rezultate merjenja, so bili tudi boljši rezultati, vendar je kar precej nihanja, kar mi pa ni najbolj všeč.

Odgovori