PODRAŽITVE

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3103
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 4. Okt 2022 ob 07:14

Plačati boš moral koriščeno ugodnost. Ni pa dodatnih stroškov prekinitve.

karantanija
Znanec
Prispevkov: 99
Pridružen: 31. Maj 2022 ob 19:41
T-2: Že imam

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a karantanija » 5. Okt 2022 ob 17:12

A tale Kliko je en tistih "ponudnikov", ki pridejo, obratujejo in potem izginejo, ko imajo kaksen policijski raid? Vem, da je bil ze kar precej let nazaj ene par takih, ki so ponujali komplet arzenal nemskih in ruskih kanalov (in to brezplacno). Potem so parkrat URL zamenjali in kmalu izginili.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9093
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 5. Okt 2022 ob 17:31

Čisto možno. Drugače pa prava tema: https://t-2.rula.net/viewtopic.php?f=12&t=9218

nekiznanec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 10. Okt 2022 ob 12:52
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a nekiznanec » 10. Okt 2022 ob 22:43

Že nekaj časa mi T-2 vse bolj preseda zaradi zaklenjene opreme, stalnih podražitev, doplačil itd., zato razmišljam, da bi prekinil vezavo in šel h komu drugemu. Čeprav tole zadnje ni dejanska sprememba cene paketa, gre vseeno za spremembo pogojev paketa (v mojem primeru Oranžni Optimum), saj bodo dejansko spremenili enega od njegovih sestavnih delov in je to torej efektivno res še ena podražitev.

Me pa zanima, če ima kdo izkušnje s tem, torej:
  • Je že kdo uveljavljal pravico do odstopa od pogodbe na podlagi 2. odstavka 129. člena ZEKom-1? Predvsem me zanima, ali skušajo vseeno izterjati prejete ugodnosti, tj. znižanje naročnine na podlagi vezave. Sicer sta tako zakon kot sodna praksa (gl. sodbo I U 1331/2019-15) na strani naročnika, pa se mi vendarle ne da ukvarjati z morebitnimi tožbami :D
  • Kako je v tem primeru s preklopom? Torej kako naj to izvedem, da bom še isti dan priklopljen pri novem operaterju? Najbrž najlažje tako, da čim prej naročim drugje in odpovem pri T-2 tisti dan, ko mi drugi operater priklopi, saj itak ni odpovednega roka.
Edit:

Pardon, površno berem - vidim, da je ravno na prejšnji strani nekdo imel podobno vprašanje. Pravzaprav je vračilo ugodnosti oblika pogodbene kazni, ni? Kakorkoli že, bega me, ker sta v zgoraj omenjeni tožbi tako prvo- kot drugostopenjsko sodišče odločili v prid naročnika, tj. da ugodnosti ni treba vrniti.

To je tudi smiselno, saj bi sicer operater lahko ponudil znižanje naročnine npr. s 60 € na 30 € mesečno za prvo leto, nakar bi čez tri mesece spremenili pogoje in bi naenkrat po preteku enega leta moral plačevati 100 € mesečno. Če bi torej po treh mesecih želel odpovedati pogodbo na podlagi zadevne določbe, bi jim zaradi spremembe prvotno dogovorjenih pogojev moral doplačati 90 €, kar je rahlo absurdno.

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3103
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 10. Okt 2022 ob 23:28

Če prekineš vezavo, moraš vrniti prejeto ugodnost. Ni ti pa treba plačat preostalih administrativnih stroškov prekinitve naročniškega razmerja.

Če gremo v drugo skrajnost... z vezavo kupiš nek telefon po akcijski ceni na obroke. Operater nato dvigne ceno naročnine. Ti se ne strinjaš, prekineš vezavo. Misliš, da boš lahko telefon obdržal? Dobil boš dve možnosti... bodisi odplačilo telefona po redni ceni, ali pa vračilo telefona in plačilo uporabnine. Če je ugodnost popust na naročnino, se pač vrne razlika do redne cene. Jaz s tem razlogom že nekaj časa nimam vezave pri T-2, ker samo čakam, da dobimo možnost priklopa na optiko...

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8478
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a kitl » 11. Okt 2022 ob 07:58

Dobro to ne bo ravno držalo. Aparata ti ne moraš vrniti in plačati uporabnine. Vse kar je kupljeno v T2 klubu se normalno odplačuje kljub prekinitvi pogodbe saj tako je bilo ko sem bi še sam pri T2. Stranke so kljub prekinjeni pogodbi mesečno prejemale položnico z navedenimi obroki. Da bi katera stranka vrnila artikel pa plačala uporabnino pa še nisem slišal. Drugače pa vse lepo piše v splošnih pogojih, ki jih "podpišete ko kupujete v T2 klubu".
Slika


Lp, Kitl

Uporabniški avatar
Jest
Znanec
Prispevkov: 91
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 18:04
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant - FTTH
Kraj: Medvode / Slovenia
Kontakt:

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a Jest » 11. Okt 2022 ob 08:19

Ponavadi je mozno opremo, ki je kuljena preko aneksa, vrniti... vendar je ponavadi tako, da se ti bolj izplaca placati preostali del in potem postane naprava tvoja last in lahko z njo pocnes, kar te je volja ...

https://www.t-2.net/cenik-stroska-zarac ... uporabniki

Slika

nekiznanec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 10. Okt 2022 ob 12:52
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a nekiznanec » 11. Okt 2022 ob 09:05

mikrohard napisal/-a:
10. Okt 2022 ob 23:28
Če prekineš vezavo, moraš vrniti prejeto ugodnost. Ni ti pa treba plačat preostalih administrativnih stroškov prekinitve naročniškega razmerja.

Če gremo v drugo skrajnost... z vezavo kupiš nek telefon po akcijski ceni na obroke. Operater nato dvigne ceno naročnine. Ti se ne strinjaš, prekineš vezavo. Misliš, da boš lahko telefon obdržal? Dobil boš dve možnosti... bodisi odplačilo telefona po redni ceni, ali pa vračilo telefona in plačilo uporabnine. Če je ugodnost popust na naročnino, se pač vrne razlika do redne cene. Jaz s tem razlogom že nekaj časa nimam vezave pri T-2, ker samo čakam, da dobimo možnost priklopa na optiko...
Hja, za razne nakupe se običajno sklene posebna pogodba, tako da nima ravno veze. Štos je v tem, da v samem zakonu nič od tega ni izrecno predvideno. Po sodni praksi in teoriji pa je "vračilo prejete ugodnosti" dejansko pogodbena kazen in torej v primeru takšnega odstopa ne velja. Sami operaterji seveda pravijo, da ugodnost moraš vrniti, vendar to ni nujno zakonito. Tako kot so npr. v vseh garderobah ipd. znaki, da svoje stvari tam puščaš na lastno odgovornost in v primeru kraje niso odgovorni, pa to po zakonu ne drži.

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3103
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 11. Okt 2022 ob 09:07

Saj si sam rekel, da se ti ne da tožariti. Operater bo zahteval vračilo koriščenih ugodnosti. Če tega ne misliš plačati, bo treba na sodišče. Jaz nisem pravnik, da bi lahko odločal o tem, kaj je zakonito in kaj ne. Govorim izključno na podlagi tega, kaj se mi zdi logično. Iz mojega vidika ni razlike med cenejšim nakupom opreme ali nižjo naročnino... za oboje skleneš aneks k pogodbi, s katerim skleneš vezavo. Ni nobenih "ekstra" pogodb.

nekiznanec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 10. Okt 2022 ob 12:52
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a nekiznanec » 11. Okt 2022 ob 09:27

mikrohard napisal/-a:
11. Okt 2022 ob 09:07
Saj si sam rekel, da se ti ne da tožariti. Operater bo zahteval vračilo koriščenih ugodnosti. Če tega ne misliš plačati, bo treba na sodišče. Jaz nisem pravnik, da bi lahko odločal o tem, kaj je zakonito in kaj ne. Govorim izključno na podlagi tega, kaj se mi zdi logično. Iz mojega vidika ni razlike med cenejšim nakupom opreme ali nižjo naročnino... za oboje skleneš aneks k pogodbi, s katerim skleneš vezavo. Ni nobenih "ekstra" pogodb.
Zato pa sem povprašal po izkušnjah, ne "logičnem" ugibanju :D

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3103
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 11. Okt 2022 ob 11:51

Izkušnje iz sodišča? Ker brez sodišča boš moral vračat.

nekiznanec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 10. Okt 2022 ob 12:52
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a nekiznanec » 11. Okt 2022 ob 12:39

Heh, včasih je dovolj že samo, da jim pokažeš, da nisi nek kekec, ki ga lahko nategnejo. Ko sem živel v Berlinu, me je Sixt enkrat skušal oskubiti za slaba dva jurja, češ da sem povzročil škodo ob izposoji avtomobila (car sharing, ne rent-a-car). Sem jim lepo razložil, da nimajo nobene pravne podlage, dokler ne dokažejo, da sem škodo res zagotovo povzročil jaz. Čudežno so se odločili, da mi tokrat spregledajo, in se verjetno lotili naslednjega uporabnika.

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a RobertM » 11. Okt 2022 ob 19:28

nekiznanec napisal/-a:
10. Okt 2022 ob 22:43
Pardon, površno berem, ...
Pred podpisom pogodbe se prebere tudi "sivi tisk" :namrec:
Tvoja primerjava v tem primeru z "car sharing-u v Berlinu" je popolnoma neumestna in bi najprej predlagal, da prečitaš še enkrat pazljivo prečitaš splošne pogoje in posebej pogoje za tvojo pogodbo ;-)
Praska na odbijaču je težko dokazati, kdaj je nastala.
Podpisana pogodba pa ima podpis ter datum (elektronski tudi z uro in minuto) ter preklic pogodbe ravno tako - ob spremembah cenikov je na straneh operaterja objavljeno do kdaj ima stranka pravico od odstopa pogodbe, ... :namrec:
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

nekiznanec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 10. Okt 2022 ob 12:52
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Optimum

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a nekiznanec » 11. Okt 2022 ob 20:09

RobertM napisal/-a:
11. Okt 2022 ob 19:28
nekiznanec napisal/-a:
10. Okt 2022 ob 22:43
Pardon, površno berem, ...
Pred podpisom pogodbe se prebere tudi "sivi tisk" :namrec:
Tvoja primerjava v tem primeru z "car sharing-u v Berlinu" je popolnoma neumestna in bi najprej predlagal, da prečitaš še enkrat pazljivo prečitaš splošne pogoje in posebej pogoje za tvojo pogodbo ;-)
Praska na odbijaču je težko dokazati, kdaj je nastala.
Podpisana pogodba pa ima podpis ter datum (elektronski tudi z uro in minuto) ter preklic pogodbe ravno tako - ob spremembah cenikov je na straneh operaterja objavljeno do kdaj ima stranka pravico od odstopa pogodbe, ... :namrec:
Em, to ni bila primerjava s pogodbo z operaterjem, temveč primer, kako veselo nezakonito zaračunavajo za škodo, če jim ne daš vedeti, da je zakon na tvoji strani. Bistvo je bilo, da je tudi tu. A je kateri od vaju razsvetljencev dejansko pogledal sodno prakso, ki sem jo navedel? :) Izvolita link in glejta zlasti 3. in 12. do 14. točko: https://bfy.tw/TdXs

Edit: Pozabil omeniti, da vsak dan poklicno meljem dolgovezna pravna besedila in vedno temeljito proučim pogoje vsake pogodbe, ki jo podpišem. Tudi v Sixtovem primeru je v pogojih pisalo nekaj v smislu, da uporabnik odgovarja za vsako škodo, ki je ne prijavi in se odkrije po njegovi uporabi vozila. Ampak kot rečeno, določbe pogodb in pogojev niso nujno zakonite in lahko služijo samo nategovanju ljudi, ki se jim ne da in/ali ne znajo sami ugotoviti, kakšne so dejansko njihove pravice in obveznosti po zakonu. Pomni: zakon vedno prevlada. Jaz ti lahko npr. kot najemodajalec v najemni pogodbi določim petletni odpovedni rok, pa mi nič ne nuca, če ti veš, da je najdaljši zakonsko dovoljeni odpovedni rok minuto ali dve krajši od petih let.

mikrohard
Starešina
Prispevkov: 3103
Pridružen: 1. Feb 2014 ob 17:52
T-2: Še nimam

Re: PODRAŽITVE

Odgovor Napisal/-a mikrohard » 11. Okt 2022 ob 23:08

Saj nas ni treba prepričevati tukaj. Odpovej pogodbo, sklicuj se na zakonitost in poročaj o rezultatih. Ko boš imel izkušnje, pa tukaj objavi, da bodo drugi vedeli, kako ukrepati.

Odgovori