I feel ZLOVENIJA

Splošni pogovori o T-2
luli1
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 25. Apr 2010 ob 21:41
T-2: Še nimam

I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a luli1 » 2. Jul 2010 ob 17:01

Po nakupu stanovanja na Jurovski cesti 14C v Lenartu sem si želel urediti priklop za (TV+INT+TEL). Poslal sem 4 poizvedbe in sicer :
T-2 : zanimanje za povezavo preko VDSL
SIOL : zanimanje za povezavo preko teh. VDSL
AMIS : zanimanje za povezavo preko ADSL
TELEMACH : povezava preko bakra

Glede na oddaljenost od centrale (Partizanska cesta 3, Lenart, kolokacijo ima urejeno tudi T-2) sem pričakoval pozitivne odgovore na moje povpraševanje.
Sledilo je presenečenje. Pozitiven odgovor sta poslala samo SIOL in TELEMACH. T-2 je v odgovoru zapisal kratek in jedernat odgovor "ni kolokacije".Ker so mi tehnologije prenosa podatkov preko različnih medijev zelo znane (delal 3 leta na TRIERI, 2 leti na TELEKOMU) sem iz odgovora sklepal, da so na T-2 pač naredili napako, zato sem ponovno poslal zahtevek. Tudi siol me je s svojim odgovorom presenetil, saj so me poklicali in mi zagotovili samo možnost ADSL ne pa željenega VDSL.

Kmalu zatem sem ugotovil, zakaj je temu tako. V kletnih prostorih stanovanjskega objekta v katerem živim se nahaja omarica (SHELTER), v katerem se med drugim nahaja tudi ADSL slam. Ker za to "omarico" podjetje Telekom potrebuje služnost (za katero je potrebno 100% soglasje etažnih lastnikov), sam pa nisem med podpisniki, sem se seveda vprašal, če je ta služnost sploh zavedena v zeljiški knjigi. Včeraj dne 1.7.2010 sem opravil vpogled v zeljiško knjigo in ugotovil, da imajo služnost vpisano samo Občina, Elektro in ogrevanje. Seveda je brez pomena povdariti, da sama izvedba meji na kriminala. Napajanje je recimo izvedeno kar preko skupne elektrike, saj drugače glede na to, da Telekom nima služnosti sploh ne more biti. Telekom do sedaj po mojem vedenju tudi ni plačeval elektrike. Centrala pa ne služi samo temu večstanovanjskemu objektu, ampak tudi bližnjima dvema (vsak ima okrog 38 stanovanj).

Glede na moje podatke je situacija takšna kot je zato, ker se je izgradnja večstanovanjskega objekta zavlekla več kot leto in pol, vmes pa je podjetje Telekom večkrat spremenilo politiko. Tako so se prvotni načrti, kjer je bilo predvideno, da bo vsako stanovanje povezano s tehnologijo FTTH spremenili. Ker do bloka vodijo samo optična vlakna so naknadno odločili, da bodo pač postavili "novo" centralo.

Ker sem razumen človek in mi je hitra in poceni povezava na internet v interesu sem podjetju Telekom Slovenije d.d. ponudil, da v zameno za izgradnjo optičnega omrežja v večstanovanjskem bloku dobi vse podpise etažnih lastnikov in tako "legalizira" obstoječe stanje. Takšen je tudi sklep iz sestanka etažnih lastnikov.

Glede na odgovore z njihove strani, ki so v smislu, da so oni nacionalni operater ter da si oni lahko privoščijo ter da so celo po zakonu upravičeni, da tudi brez potrebnih dovoljenj gradijo omrežje dvomim, da bo nam uspelo najti rešitev. Sogovornika iščem že več kot 14 dni.

Še bolj pa mi je zanimivo, da T-2 nima namena obstoječe zadeve izkoristiti zoper Telekom. Fotokopije pridobljenih dokumentov je možno dobiti osebno ali na mail.

L.P.
Gregor

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a RobertM » 2. Jul 2010 ob 17:19

Glede na to, da so do bloka povlečena samo optična vlakna jih malo "drocni" in naroči samo PSTN ali še bolje ISDN telefon :)
Po zakonu so ti ga dolžni omogočiti.
Je pa žalostno, da sta od (predvidevam) 200 vlaken izkoriščeni le dva (za dslam) :roll:
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

luli1
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 25. Apr 2010 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a luli1 » 2. Jul 2010 ob 17:24

Glede na to, da gre za novozgrajeno centralo in da sem dobil obljubo s strani T-2, da bo dal v preverbo možnost kolokacije me bolj zanima ta druga možnost. Na žalost pa sem verjel obljubi, ki verjetno z vaše strani ne bo nikoli izpolnjena.

Drugače pa glede na to, da v bloku nimajo služnostne pravice bom verjetno podal ovadbo za motenje posesti ali kaj podobnega. Bi pa vseeno prišla prav poizvedba z vaše strani.

sosed
Znanec
Prispevkov: 95
Pridružen: 7. Okt 2007 ob 20:09
T-2: Še nimam

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a sosed » 3. Jul 2010 ob 12:48

po novem ti telekom več ni dolžan pripeljati drotov do doma, če je investicija predraga...lahko ti ponudijo mobilni stacionarni telefon. še pred 1. majem je bil telekom dolžan potegnit baker če si si ga zaželel tudi na triglav, sedaj pa temu ni več tako. varčujejo z dnarjem po novem
moja igrača je šraufenciger

luli1
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 25. Apr 2010 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a luli1 » 3. Jul 2010 ob 13:31

Saj ni problem v tem kaj je Telekom dolžan in česar ne. V stanovanjskem objektu sem etažni lastnik, Telekom pa bi moral za svoje igračke dobiti služnost. Ker je dandanes lastnina sveta stvar bom v ponedeljek z odvetnikom vložil prijavo zoper Telekom d.d. zaradi motenja lastnine. Če nočejo stvari legalizirati, jo bomo pač odstranili. Tistih 30 strank sosednjih dveh vhodov, katerih parice so vezane na našo centralo pa naj si vežejo kam želijo.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9105
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 3. Jul 2010 ob 13:53

Veliko sreče, me zanima če boš kaj dosegel.... sporoči.

Uporabniški avatar
obi
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 843
Pridružen: 9. Nov 2006 ob 17:26
T-2: Že imam
Paket: T-2 PAKET T-3 VDSL
Kraj: ljubljana - medvode
Kontakt:

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a obi » 3. Jul 2010 ob 15:47

Tole pa tudi mene zanima.
A si mogoče kaj razmišljal o tem da bi Apek malo poklical oz. prijavil.
Štrom for wife, ups for live
If you still hear me. It was not loud enough

luli1
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 25. Apr 2010 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a luli1 » 3. Jul 2010 ob 18:19

Včeraj sem pisal tudi APEK-u. Saj načeloma ni problema. Kdor me pozna, ve, da bom zadevo izpeljal do konca, ampak glede na to, da imate drugi operaterji odprto nešteto zahtevkov napram Telekomu je zanimivo, da noben ne zagrabi nastalega primera. Vse kar bi rabil je naslovitev prošnje za kolokacijo. Odgovor bi bil v vsakem primeru zanimiv.


Glede na to, kar mi govorijo nekdanji sodelavci bo Telekom na odgovornost klical nekatere iz MB-ja.

Uporabniški avatar
obi
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 843
Pridružen: 9. Nov 2006 ob 17:26
T-2: Že imam
Paket: T-2 PAKET T-3 VDSL
Kraj: ljubljana - medvode
Kontakt:

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a obi » 4. Jul 2010 ob 07:56

Hmmm lej lahko se pozanimam kako pa kaj pri višjih od mene.
Štrom for wife, ups for live
If you still hear me. It was not loud enough

luli1
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 25. Apr 2010 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a luli1 » 4. Jul 2010 ob 08:29

Hmmm lej lahko se pozanimam kako pa kaj pri višjih od mene.
To bi mi zelo veliko pomagalo. V naprej se zahvaljujem za morebitno pomoč.

luli1
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 25. Apr 2010 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a luli1 » 5. Jul 2010 ob 11:36

Obljubil sem, da bom o poteku pisal!
Torej
- glede na razgovor z njimi so tudi oni ugotovili "legalnost" njihove centrale
- končno sem naletel na človeka, ki se je predstavil kot pristojen za reševanje tovrstnih težav. Pozval me je da naj ne izsiljujem in da je politika podjetja pač takšna, da optike tukaj ne bo. So pa se pripravljeni pogovarjati o pridobitvi služnosti. Na moj odgovor, da je pogoj za pridobitev služnosti izgradnja manjkajoče infrastrukture, ki je bila predvidena je rekel, da bodo pač centralo potem prestavili. Sicer je pa obljubil, da si omenjeno zadevo pride pogledat naslednji teden (mogoče pa bo le uvidel, da je cenralo praktično nemogoče prestaviti drugam brez velikih stroškov, saj bi v nasprotnem primeru mogli prekopati okoli 300m zemljišča, za kar bi znova potrebovali dovoljenje).
- ker z odgovorom nisem bil zadovoljen smo z upravljalcem začeli klicati odvetnika, ki bo omenjeno zadevo začel reševati po pravni poti.

(Ker se bodo očitno zadeve začele reševati pred sodiščem sem primoran napisati, da je obstoječ prispevek stanje kot ga vidi avtor in nujno ne odraža dejanskega stanja)
L.P. Gregor

Uporabniški avatar
Vragec
Znanec
Prispevkov: 89
Pridružen: 5. Mar 2009 ob 18:31
T-2: Že imam
Paket: Brezčasni VDSL
Kraj: Benedikt

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a Vragec » 5. Jul 2010 ob 13:41

Čestitam ... vsaj eden, ki ima jajca in gre do konca. Upam, da se bo po končani (upam, da čim hitreje) agoniji najde še kdo, ki se bo odločil za podoben postopek/dejanje. Saj si po mojem osebnem mnenju Telekom Slovenije preveč dovoli in jih je potrebno spravit na realna tla.

Gregor veliko sreče in čim manj izgubljenih živčkov.

lp, mr. Vragec
Slika

Abigor
Nergač
Prispevkov: 1197
Pridružen: 23. Mar 2006 ob 17:05
T-2: Še nimam
Paket: 700/60
Kraj: Ind. cona Celje Vzhod

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a Abigor » 5. Jul 2010 ob 14:44

luli1, upam da imaš za odvetnika Čeferina ali Matoza :hudicek:

luli1
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 25. Apr 2010 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a luli1 » 6. Jul 2010 ob 11:18

Spet nekaj novega. Apek se je sprva razglasil za nepristojnega za reševanje mojih problemov. Sicer tudi sam mislim, da sam res nimam pravnega interesa omenjene zadeve reševati pri tej agenciji, saj ne spadam med ponudnike. Ko sem zahteval pisen odgovor o njihovi nepristojnosti sem dobil tole

Spoštovani


prejeli smo vaše elektronsko sporočilo, ki ste nam ga poslali preko naše spletne strani.
Vaš dopis bo obravnavala ustrezna služba, odgovor pa lahko pričakujete v zakonskih rokih.

Lep pozdrav,
xxx

Kljub temu, da sem že bil v kontaktu z zposlenimi na T-2, in da so se za primer zanimali je vse potihnilo. Zadnji čas imam občutek, da so se drugi operaterji že sprijaznili z zatečenim stanjem in da počasi umirajo.

L.P. Gregor

luli1
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 25. Apr 2010 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: I feel ZLOVENIJA

Odgovor Napisal/-a luli1 » 7. Jul 2010 ob 22:53

Znova pozdravljeni.

Po tem, ko sem najel odvetnika so se zadeve proti mojim pričakovanjem začele razvijati bliskovito hitro. V pogovoru z investitorjem in predstavniki (da več jih je) Telekoma smo se dogovorili, da bomo skupaj z upravljalcem (malo bodo presenečeni, ko jim bom dal njihovo pooblastilo, da lahko vodim vse pogovore tudi v njihovem imenu) predvidoma naslednji teden sedli za isto mizo ter poskušali najti rešitev.

Glede na priporočilo odvetnika ne mislim sklepati nobenih kompromisov glede "pravilne" izvedbe. Prav tako imam tudi podporo etažnih lastnikov (samo tistih, ki so stanovanja kupili).

Ker se zadnje čase po stanovanjskem bloku katerega etažni lastniki smo gibajo čudni "tiči" smo se stanovalci odločili, da bomo začeli zaklepati klet. Glede na način kako se problem razvija postajam zmerno optimističen.

No pa še odgovor APEK-a.
Gre nekako v smeri, da mi Telekom Slovenije ni dolžan zagotavljati vrste medija, ki ga želim. Ker je odgovor poslan v TIFF formatu mi ni za prepisovati teksta. No ker v vprašanju nisem zahteval vrste medija sem jim znova poslal vprašanja na katera želim odgovor.


1. Ali lahko Telekom postavi aktivno opremo v stanovanjski blok, ne da bi prej pridobil služnost oz. imel kakršnokoli drugo veljavno pogodbo?
2. Ali je Telekom Slovenije dolžan nuditi možnost kolokacije drugim operaterjem, in kako bi bilo to mogoče, če celo sami nimajo pridobljene služnosti na objektu, kjer se nahaja njihova oprema?
3. Kaj se zgodi s pogodbami med Telekomom in uporabniki v primeru, da Telekom d.d. uporabnikom ne more več zagotavljati storitev, ki so zapisane v pogodbi med strankami in ponudnikom.

Glede na to, da za ta vprašanja po mojem mnenju nimam pravnega interesa se čudim, da tudi odgovor ni šel v tej smeri. Seveda nisem pravnik, zato tako samo sklepam.

Potek postopka si od začetka vestno zapisujem. Hranim vse dobljene dokumente.

Zahvaljujem se osebi s T-2, ki me je kontaktirala.Upam, da bo se podjetju glede na to, da v tem trenutku nima prostega odvetnika uspelo obdržati.

L.P.
Gregor

Odgovori