Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
Uporabniški avatar
urosbe
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 15. Jul 2006 ob 16:24
T-2: Že imam
Paket: optika 10/10
Kraj: gorenjska

Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a urosbe » 2. Avg 2007 ob 23:58

Gradimo družinsko hišo (novogradnja) v popolnoma novem naselju... pred nekaj leti nezazidljiva posest (gozd in travnik), je postala zazidljiva, zato jo je lastnik razparceliral na cca 30 manjših parcel, komunalno uredil in prodal. Hiše rastejo, trenutno se izvajajo zaključna dela, saj se imamo namen do novega leta vseliti. Me pa zanima, kako dejansko je s priklopom interneta, telefona... po hiši sami sem napeljal tako UTP-je (IPTV,IP telefonija, internet), kot tudi običajni kabel (v primeru kabelske, satelitske).
Kabelski operater (na našem koncu Telemach) ni bil zainteresiran za sodelovanje, optika tudi ne pride v poštev (sem spraševal, pa je nimajo v nobenem bližnjem planu), smo pa podatkih T-2ja cca 500-600m od centrale (natančno ni znal izračunati, saj še nimamo niti hišne številke, pa tudi naselje še ni vrisano na zemljevidih). Mislim, da mi ne ostane drugega kot običajni internet priklop oz. satelitska kar se tiče televizije.
Bakreni kabel je že napeljan po ulici (poleg vode, elektrike, plina), sedaj pa me zanima, kdo pa napelje iz tega voda do same hiše in postavi telekom omarico? Navadnega telefonskega priključka namreč ne bi imel, ker se mi zdi dandanes brez veze plačevati naročnino za stacionarno številko, ko pa imamo vsi mobilne telefone, poleg tega dobim IP telefonijo za par EUR na mesec.
Sigurno se pa bolj nagibam na T-2, predvsem zaradi ugodenjše ponudbe. Seveda je želja imeti 10/10 (no za prvo silo se tudi z 1/256 zadovoljim), 3 ali če bi bilo možno 4 televizorje in IP telefonijo, ampak o tem lahko verjetno zaenkrat samo sanjam? :)

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a Fry » 3. Avg 2007 ob 06:18

V vsakem primeru boš moral vzeti prvo telekomov analogni telefon (44€). To je namreč osnova brez katere ne moreš.

Telkomovo omarico na hiši boš verjetno lahko vgradil sam. Od tu naprej pa bo moral nadaljevati Telekom. Ti namreč nimaš dostopa do njihovih omaric.
Za podrobne informacije pa je najbolje, da se obrneš na Telkom,

Ko boš imel delujoč analogni telefon, pa boš izbral ponudnika storitev, ki ga želiš. Tudi T-2!
Izpolnil boš prijavnico in podpisal pooblastila za priklop ADSL, eventualni prenos telefonske številke in odjavo telefona na telekomu.
Kakšna hitrost bo možna, pa je najbrž težko ugibati vnaprej. Od tega pa je odvisno tudi število TV.

Uporabniški avatar
urosbe
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 15. Jul 2006 ob 16:24
T-2: Že imam
Paket: optika 10/10
Kraj: gorenjska

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a urosbe » 3. Avg 2007 ob 08:13

Ne se hecat, a res al kaj? Torej obvezno poklicati Telekom, plačati za telefonski priključek (44 EUR) in ga nato odjaviti (kakšen je pa to strošek)? Temu se ne da izogniti?

In v primeru če ga odjavim, se to imenuje polno razvezan dostop (pri T-2ju zato 6 EUR dražja naročnina, ampak ne plačujem nobene naročnine Telekomu), če pa pustim analogni telefon priklopljen, je pa to skupno razvezan dostop (in plačujem normalno naročnino - koliko danes to sploh nanese na mesec)?

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3495
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a madpanter » 3. Avg 2007 ob 08:19

Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Uporabniški avatar
urosbe
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 15. Jul 2006 ob 16:24
T-2: Že imam
Paket: optika 10/10
Kraj: gorenjska

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a urosbe » 3. Avg 2007 ob 08:24

T-2 naročnino že poznam, zanimala me je naročnina za navadni analogni telefonski priključek, ampak sem jo že našel na telekomovi strani in nanese slabih 12 EUR. Le priključnine nisem našel za 44 EUR, ampak približno x2... pa verjetno je potrebno plačati tudi odjavo.

Ne vem, a se samo meni zdi malo brezveze to plačevat samo iz razloga, da ti pridejo kable pripeljat do hiše?

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3495
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a madpanter » 3. Avg 2007 ob 08:31

Jebiga tako je to. Ne pozabi ko boš naročal priključek da boš označil oz dopisal da želiš priključek z možnostjo širokopasovnega interneta ;-)
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Uporabniški avatar
slow_slow
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 5352
Pridružen: 19. Jul 2007 ob 13:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni DIAMANT HBO
Kraj: Maribor T-2
Kontakt:

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a slow_slow » 3. Avg 2007 ob 08:32

Pri telekomu lahko naročiš samo parico torej kabel do stanovanja/hiše, ne rabiš se naročit na njihove storitve, čeprav te bodo poskušali pripraviti do tega, da vzameš še telefonijo pri njih.
lp

Uporabniški avatar
urosbe
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 15. Jul 2006 ob 16:24
T-2: Že imam
Paket: optika 10/10
Kraj: gorenjska

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a urosbe » 3. Avg 2007 ob 09:30

slow_slow napisal/-a:Pri telekomu lahko naročiš samo parico torej kabel do stanovanja/hiše, ne rabiš se naročit na njihove storitve, čeprav te bodo poskušali pripraviti do tega, da vzameš še telefonijo pri njih.
lp
Pa so to preverjene informacije? Torej pokličem Telekom in naročim priklop parice? Koliko cca pa stane ta priklop ter kaj vse je tukaj vključeno (napeljejo kabel od ceste do hiše in postavijo telekom omarico)?

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a Fry » 3. Avg 2007 ob 10:18

Vem zanesljivo za primer v Ljubljani, ko je uporabnik moral prvo vzeti analogni telefon, potem pa je šele lahko preklopil na Siol (tudi telefon).
Torej če to ni možno za Siol, je toliko manj za T-2. To je bilo pred kakimi šestimi meseci. Verjetno so sedaj pogoji enaki.
Pri tem ni mišljeno, da ti kupuješ pri Telekomu telefonski aparat, temveč le da ti v hišo pripeljejo parico in dodelijo telefonsko številko.

Sicer pa upoštevaj, da ti Telekom mora (po zakonu) priklopiti za to ceno, ne glede na to kakšne stroške pri tem ima (vsaj tako je bilo).
Verejami mi, da bi ti verjetno Telekom raje zaračunal dejanske stroške napeljave brez priklopa telefona.
Če ste že prej imeli telefon, se pozanimaj kako je s preselitvijo številke. To je verjetno ceneje.

Uporabniški avatar
slow_slow
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 5352
Pridružen: 19. Jul 2007 ob 13:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni DIAMANT HBO
Kraj: Maribor T-2
Kontakt:

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a slow_slow » 3. Avg 2007 ob 10:39

Ti verjamem FRY da je blo tak, ker telekom poiskusi čim več iztržit zase, vendar bi mogel v danem primeru naredit tudi samo to da ti potegne parico in ne vklopi v njihovo omrežje ampak prepusti stranki da se sama odloči katerega ponudnika bo vzela.
lp

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8492
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a kitl » 3. Avg 2007 ob 10:47

Kolikor je meni znano je Telekomov priključek na novo izgrajen okoli 80€ :D
Slika


Lp, Kitl

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a Fry » 3. Avg 2007 ob 11:23

Prav imaš!
Cena novega analognega priključka je 88.98€
Premestitev telefonskega priključka na novo lokacijo je 40.06€
Cenik Telekoma:
http://www.telekom.si/zasebni_uporabnik ... ija/cenik/

Ne vem kje sem prebral teh 44€ ....

slow_slow,
verjetno je preko cene analognega priklopa financirana izgradnja priključka.

Uporabniški avatar
slow_slow
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 5352
Pridružen: 19. Jul 2007 ob 13:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni DIAMANT HBO
Kraj: Maribor T-2
Kontakt:

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a slow_slow » 3. Avg 2007 ob 11:31

fry:
80€ je samo izgradnja, vklop telefonske številke še ti dodatno zaračunajo, preverjeno na lastnih izskušnjah, k sreči ne pri meni doma ampak bri babici :D
lp

Uporabniški avatar
urosbe
Znanec
Prispevkov: 80
Pridružen: 15. Jul 2006 ob 16:24
T-2: Že imam
Paket: optika 10/10
Kraj: gorenjska

Re: Novogradnja - kdo napelje kabel do hiše?

Odgovor Napisal/-a urosbe » 7. Avg 2007 ob 11:39

Sem pisal e-mail na T-2, Telekom, Telemach, Gratel... zaenkrat prejel en odgovor in sicer od Telekoma:
Pošiljamo vam odgovor sektorja za izgradnjo in logistiko - Služba za
kabelska omrežja
Novo naselje Virmaše pri Škofji Loki že ima kabelsko povezavo z bakrenimi kabli in kabelsko kanalizacijo. Dolžina je približno 1,2 km.

Stranke se priključujejo v priključni točki, ki je na vsaki gradbeni parceli. Priključna točka je cev premera 50mm, ki je že povezana s primarno omarico kjer je vozlišče bakrenih vodov.

Po prejemu vloge in plačilu priključnine Telekom Slovenije d.d izvrši montažna dela in naročnika priključi na omrežje.
Izgradnja optičnega dostopovnega omrežja je na tej lokaciji predvidena v letu 2009.

Odgovori