Nekaj tehničnih vprašanj o T-2 VDSL

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
Uporabniški avatar
Blednik
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 8. Avg 2006 ob 21:37
T-2: Že imam
Paket: 10/2
Kraj: Hrastnik

Nekaj tehničnih vprašanj o T-2 VDSL

Odgovor Napisal/-a Blednik » 8. Avg 2006 ob 21:44

Lep pozdrav vsem.
Trenutno imam ISDN/ADSL preko SiOL-a, vendar sem se pred kratkim začel zanimati za ponudbo podjetja T-2. O računalništvu (programi, operacijski sistemi, ipd.) imam kar nekaj izkušenj, kar se pa tiče komponent sem pa totalni teleban... zato imam nekaj vprašanj o tem.

- Kako izgleda shema napeljave pri T-2 (VDSL modem, IP-TV "settop box", IP-telefon, razcepniki, ipd. - kako so te komponente povezane med seboj)? Odgovorjeno.

- Če imam IP-TV preko T-2 in odjavim vse ostale TV storitve pri drugih ponudnikih - ali moram v tem primeru še vedno plačevati RTV SLO prispevek? Odgovorjeno.

- Ali visoka uporaba prenosa podatkov (bandwidth) na PC-ju kaj vpliva na kvaliteto (povzroča motnje) slike preko IP-TV oziroma zvoka preko IP-telefona? Odgovorjeno.

- Ali IP-TV oz. IP-Telefoni uporabljajo kakšne rezervirane porte na modemu tako da jih na računalniku ni mogoče uporabljati, ker so zato že zasedeni? Odgovorjeno.

- Ali bo Telekom avtomatsko prekinil pogodbo za ISDN/ADSL, če se odločim za IP-Telefon na T-2, ali se moram za to posebej odjaviti po tem, ko dobim prikjuček za VDSL/IP Telefon? Odgovorjeno.

- Ali je mogoče televizijske programe spremljati tudi na računalniku, da v primeru, če se odločim za izbiro IP-TV (je to možno preko interneta ali pa potrebujem dodatni kabel in/ali TV karto oz. kaj drugega)? Odgovorjeno - viewtopic.php?t=6

- Ali je mogoče opraviti telefonski klic v omrežje T-2 preko računalnika v primeru, če se odločim za IP-telefon pri T-2 (kot da bi uporabljal računalnik namesto telefona)? Odgovorjeno.

- Ali T-2 centrala blokira kakeršen koli promet (porti, P2P paketi, ipd.) preko interneta? Odgovorjeno.

- Na katere stvari moram biti še pozoren preden se prijavim (poleg tistih, ki so navedene v navodilah za prijavo)?
Zadnjič spremenil Blednik, dne 9. Avg 2006 ob 14:01, skupaj popravljeno 3 krat.

Uporabniški avatar
KoMar
Administrator
Prispevkov: 3979
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 11:43
T-2: Že imam
Paket: 100/10 FTTH

Odgovor Napisal/-a KoMar » 8. Avg 2006 ob 21:46

Na večino vprašanj boš našel odgovore, če se le malce potrudiš ;)

Uporabniški avatar
sce
Model
Prispevkov: 269
Pridružen: 27. Mar 2006 ob 20:36
T-2: Že imam
Paket: 20/4 + Telefon
Kraj: area52.us
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sce » 8. Avg 2006 ob 22:07

Kako izgleda shema napeljave pri T-2 (VDSL modem, IP-TV "settop box", IP-telefon, razcepniki, ipd. - kako so te komponente povezane med seboj)?
- viewtopic.php?t=47 - Tukej so slike... povezano je s kabli, ki jih zraven dobis...

Če imam IP-TV preko T-2 in odjavim vse ostale TV storitve pri drugih ponudnikih - ali moram v tem primeru še vedno plačevati RTV SLO prispevek?
- Tehnično gledano ne, ampak denar bodo vedno rabili...

Ali visoka uporaba prenosa podatkov (bandwidth) na PC-ju kaj vpliva na kvaliteto (povzroča motnje) slike preko IP-TV oziroma zvoka preko IP-telefona?
- Malo se pozna, toda ni prevelik problem

Ali IP-TV oz. IP-Telefoni uporabljajo kakšne rezervirane porte na modemu tako da jih na računalniku ni mogoče uporabljati, ker so zato že zasedeni?
- Na računalniku lahko uporabljaš vse porte, če imaš primeren varnostni paket.

- Ali bo Telekom avtomatsko prekinil pogodbo za ISDN/ADSL, če se odločim za IP-Telefon na T-2, ali se moram za to posebej odjaviti po tem, ko dobim prikjuček za VDSL/IP Telefon?
- mislim da ga moraš sam... preveri na t-2.net

Ali je mogoče televizijske programe spremljati tudi na računalniku, da v primeru, če se odločim za izbiro IP-TV (je to možno preko interneta ali pa potrebujem dodatni kabel in/ali TV karto oz. kaj drugega)?
- Da se... pobrskaj po forumu (VLC)

Ali je mogoče opraviti telefonski klic v omrežje T-2 preko računalnika v primeru, če se odločim za IP-telefon pri T-2 (kot da bi uporabljal računalnik namesto telefona)?
- Ne.

Ali T-2 centrala blokira kakeršen koli promet (porti, P2P paketi, ipd.) preko interneta?
- Odvisno od varnostnega paketa ki ga vzameš.

** Za vse neodgovorjena vprašanja ter bolj natančne odgovore pobrskaj po tem forumu, namreč čisto vse je odgovorjeno.

Lep Pozdrav
Slika

Uporabniški avatar
DrM007
Model
Prispevkov: 309
Pridružen: 7. Avg 2006 ob 16:04
T-2: Že imam
Paket: Optika: 200/20, IPTV, VoIP =)
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a DrM007 » 8. Avg 2006 ob 23:17

ehm...
Če imam IP-TV preko T-2 in odjavim vse ostale TV storitve pri drugih ponudnikih - ali moram v tem primeru še vedno plačevati RTV SLO prispevek?

tkole je:
Po zakonu ZAKON O RADIOTELEVIZIJI SLOVENIJA (ZRTVS-1) v 31. členu, 1. odstavku piše da mora naročnino plačati vsak ki ma TV ali (in) radio. V 4. odstavku istega člena pa je ta dolžnost razširjena na vse, ki imajo doma priklopljeno elektriko ...

Cel zakon si preberi tukaj:
Zakon o RTV Slovenija (ZRTVS-1)

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 9. Avg 2006 ob 09:00

RTV SLO prispevek moraš plačevati v vsakem primeru ker ni zajet v T-2 naročnini. Telekom ti ISDN odpove če pri T-2 naročiš polno razvezan dostop. Motnje IPTV med velikimi prenosi se poznajo če si na robu zmogljivosti...če si zadosti blizu centrale se ne pozna nič.
Slika Optika od 30.5.2008

Uporabniški avatar
Blednik
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 8. Avg 2006 ob 21:37
T-2: Že imam
Paket: 10/2
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Blednik » 9. Avg 2006 ob 10:34

Ja najlepša hvala za odgovore. Sem že malo iskal po forumu (naslove tem) vendar točnih odgovorov nisem uspel najti.
KoMar napisal/-a:Na večino vprašanj boš našel odgovore, če se le malce potrudiš ;)
Pravkar sem se in večino odgovorov tudi dobil ^^ ;)
sce napisal/-a:Kako izgleda shema napeljave pri T-2 (VDSL modem, IP-TV "settop box", IP-telefon, razcepniki, ipd. - kako so te komponente povezane med seboj)?
- viewtopic.php?t=47 - Tukej so slike... povezano je s kabli, ki jih zraven dobis...
Da, to so slike komponent, vendar mene predvsem zanima kako so te komponente med seboj povezane - vem da so povezane s kabli, tak idiot pa spet nisem... Kakšna skica celotne napeljave bi bila dobrodošla. Primer.

EDIT 1: Na forumu sem našel nekaj skic, vendar žal niso v celoti zajete. Zanima me namreč skica vseh komponent, ki sem jih naštel. Imam nekaj komponent daleč narazen in me zato zanima celotna shema, da bom videl kako so te stvari povezane in če bo potrebno kaj preurediti. Pri SiOL-u sem šel na demo center in tam so mi to vse to pokazali od A do Ž.

EDIT 2: Sem že našel, hvala.
gulikoza napisal/-a:RTV SLO prispevek moraš plačevati v vsakem primeru ker ni zajet v T-2 naročnini.
Ja točno to me je zanimalo zaradi primerjanja cen.

Bom še malo pobrskal po forumu v prihodnosti in možna vprašanja zastavil tu.
ip.

Uporabniški avatar
Blednik
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 8. Avg 2006 ob 21:37
T-2: Že imam
Paket: 10/2
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Blednik » 9. Avg 2006 ob 12:23

Se eno vprašanje imam. Pri SiOL-u imam namreč registrirano domeno, ki v SiOL-ovih DNS strežnikih kaže na moj statični IP naslov. Zanima me kaj se zgodi po tem, ko odjavim ADSL in se preklopim na T-2 VDSL. Moj IP se bo spremenil, to mi je jasno. Bo zadeva še vedno delovala, če na SiOL DNS sporočim moj novi IP naslov (v primeru da vzamem statičnega na T-2). Kaj se zgodi, če v DNS nastavitvah spremenim DNS strežnike iz SiOL-ovih na T-2 varjanto?

Uporabniški avatar
sce
Model
Prispevkov: 269
Pridružen: 27. Mar 2006 ob 20:36
T-2: Že imam
Paket: 20/4 + Telefon
Kraj: area52.us
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sce » 9. Avg 2006 ob 12:48

Domeno boš enostavno samo 'premaknil' na tvoj novi IP naslov. DNS strežnik za domeno ostane SIOL.

LP
Slika

Uporabniški avatar
Blednik
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 8. Avg 2006 ob 21:37
T-2: Že imam
Paket: 10/2
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Blednik » 9. Avg 2006 ob 13:16

Kaj pa v primeru da vzamem dinamični IP naslov?

Uporabniški avatar
KoMar
Administrator
Prispevkov: 3979
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 11:43
T-2: Že imam
Paket: 100/10 FTTH

Odgovor Napisal/-a KoMar » 9. Avg 2006 ob 13:47

Boš moral laufati programček za posodabljanje IPja, ko se ti bo le-ta zamenjal...

Uporabniški avatar
Blednik
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 8. Avg 2006 ob 21:37
T-2: Že imam
Paket: 10/2
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Blednik » 9. Avg 2006 ob 13:57

Ja to ni problem, ker imam en PC z linuxom za router in ta laufa 24/7. Zanima me samo če je v tem primeru potrebno DNS serverje naštelat na T-2 pri registrarju domene, ker trenutno uporabljam SiOL-ove?

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 9. Avg 2006 ob 14:01

DNS serverju pri sebi naštimaš od ponudnika interneta, DNS serverje od domene pa naštimaš tiste od registrarja...
Slika Optika od 30.5.2008

Uporabniški avatar
Blednik
Uporabnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 8. Avg 2006 ob 21:37
T-2: Že imam
Paket: 10/2
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Blednik » 9. Avg 2006 ob 14:04

Ja, najlepša hvala za pojasnilo. Tega nisem ločil. ^^

lp.
Na tem forumu ni demokracije. Končno besedo imajo Administrator in Moderatorji.

Odgovori