Hitrost elektronske pošte

Vse o T-2 internetu
Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a pack » 25. Nov 2007 ob 18:21

Zelo zanimivo, da se je tudi tukaj našel nekdo s "posebnimi zahtevami". Zaradi takih primerkov nekateri ponudniki sploh ne ščitijo svojih predalov, ker v sterejših pogodbah pač niso imeli tega člena, če bi pa recimo sedaj to filtriranje uvedli, bi jih pa lahko celo še kdo tožil (oz. bi morali pogodbe dopolniti in dat za podpisat vsem uporabnikom), ker ne dobi vsega spama v svoj predal. :roll: :shock:
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 25. Nov 2007 ob 18:28

Kaj ti bo elektronska pošta če recimo tvoja sporočila ponudnik meče v koš? Kaj ti bo elektronska pošta kjer traja več ur da sporočilo pride? Recimo zadnjič sem izpolnil nek obrazec da bi dobil geslo. Geslo sem rabil takoj. Pozabil sem da T-2 mail "ne dela" in dal svoj T-2 naslov notri, gesla pa od nikjer. Prišel je naslednji dan.
Slika Optika od 30.5.2008

ipsilon5
Faca
Prispevkov: 120
Pridružen: 23. Feb 2007 ob 13:31
T-2: Že imam

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a ipsilon5 » 25. Nov 2007 ob 18:53

Se strinjam Gulikoza.

@Mitja: sipas neke clene, ki veze nimajo s tem o cem govorim. Ce neko podjetje hrani podatke o moji komunikaciji, mora poskrbet da so varovani v skladu z zakonom o varovanju osebnih podatkov. Bedarije ki jih ti citiras je da meni T-2 ni dolzan zagotavljati varnosti podatkov ki jih jaz prenasam in res je ni dolzan. Moj postni predal je moja osebna stvar in posta ki meni prihaja so moje osebne stvari. Posta ki ne deluje je en kurac vredna in vsako sprenevedanje da je to za moje dobro je laz. V moj postni predal celo ne smejo niti pokukati brez sodnega naloga.

Ampak ni poanta v tem kdo kaj sme in ne sme. Poanta je da t-2 posta ni uporabnam nikomur ki dinamicno uporablja email naslov. Ce je to njihova poslovna politika jaz ne morem nic razen odit, kar bom tudi nardil.

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a Cobane » 25. Nov 2007 ob 19:22

t2, škoda se razburjat zaradi enega predala. Pejt raje na GMail... dosti bolj kvalitetno deluje, pa še prostora imaš 6 GB.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

ipsilon5
Faca
Prispevkov: 120
Pridružen: 23. Feb 2007 ob 13:31
T-2: Že imam

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a ipsilon5 » 25. Nov 2007 ob 21:07

Vem, samo sem bil vajen da imam email pri mojem ISP za private uradni mail, in mi je vedno lepo delovalo, sedaj pa tako sranje. Saj ni da nimam druge maile pa lastne domene. Mas pa prav, zarad njih zivce zgubljat... Mogoce bo se še kdo kdaj v prihodnje spomnil da me sciti in nardi transparenten proxy, kjer bi lahko primerno filtrirali vsebine in forsali popup blocker :)

ConsumeR
Model
Prispevkov: 248
Pridružen: 24. Avg 2006 ob 19:20
T-2: Že imam
Paket: 20 Mbit / 20 Mbit - FTTH
Kraj: Ljubljana - Dravlje

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a ConsumeR » 25. Nov 2007 ob 23:36

Tudi sam uporabljam ISP naslov v bolj uradne namene, in zadnje dni me je kar stal živcev, saj sem si pri različnih ponudnikih poskušal rezervirati silvestrovanje, pa ni in ni bilo odgovora... No, sem se potem spomnil na "graylisting" in raje poklical in se zmenil, njihovi odgovori po mailu pa so pršli naslednji dan :lol:
Slika
Slika - FTTH optika

ipsilon5
Faca
Prispevkov: 120
Pridružen: 23. Feb 2007 ob 13:31
T-2: Že imam

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a ipsilon5 » 26. Nov 2007 ob 08:04

Tocno to kar zelim povedat. ko ga zelis uporabit resno je neuporaben. Kaj ce treba rezervirat letalo, potrdit nakup, potrdit vpis na neko stran, odgovorit kaksni stranki, pregledat ponudbo ....

gr
Navdušenec
Prispevkov: 529
Pridružen: 15. Apr 2007 ob 11:15
T-2: Že imam
Paket: T4 20M, 2xTV, Patton
Kraj: Obalala

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a gr » 26. Nov 2007 ob 08:19

Koliko besed za prazen nič. Greylisting ne briše sporočil, ne krši RFC-jev in ne vdira v privatnost uporabnikov.

Za 12 in več urne zamike pri prenosu sporočil je kriv strežnik, ki pošto pošilja in ne ta, ki jo prejema. SMTP ne garantira niti dostave, kaj šele čas, v katerem bo izvršena. Od njega bi nekateri očitno hoteli zanesljivost, ki je še X.400 ne more dati.

Dokler je še učinkovit naj kar ostane vključen.

ipsilon5
Faca
Prispevkov: 120
Pridružen: 23. Feb 2007 ob 13:31
T-2: Že imam

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a ipsilon5 » 26. Nov 2007 ob 08:27

Zakaj ne krsi RFC. Kolikor vem ni nikjer v RFC definiran greylisting. In po pravici bmk ce je vkljucen po default ce imam opcijo izklopa po userju. Problem je ker ne nudijo izklop. Ne vem ce jim je tezko da se lahko dodas na white recipient listo, ki bypassa vse njihove "dobre"prijeme. Ce je tebi ok da je email = snailmail pol OK ne rabis izklapljat.

gr
Navdušenec
Prispevkov: 529
Pridružen: 15. Apr 2007 ob 11:15
T-2: Že imam
Paket: T4 20M, 2xTV, Patton
Kraj: Obalala

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a gr » 26. Nov 2007 ob 09:48

RFC ne krši zato, ker se pokorava "deferred delivery" - SMTP strežnik pošiljatelju ob poskusu oddaje sporočila reče "sry, poskusi pozneje". Vseeno je, ali je to zato ker je predal zaklenjen, servis izključen zaradi prostora na disku ali greylistinga.

Greylisting se običajno res izvaja za black, white & RB listami, nerodni sta dve zadevi:
- v listah nimaš prejemnika ampak veljajo za cel server
- v listah nimaš naslova pošiljatelja ampak naslove dovoljenih strežnikov/pošiljateljev
Reši te edino per-recipient whitelist, če jo T2-jev MTA podpira. In če uporabnikom dovoli vpliv nanjo - velike organizacije in ISP-ji jo tega ne počnejo prav radi...

Dokler za tvoj email naslov ve le tvoja mama in dve teti so zadeve enostavne; zakomplicira se, ko imaš na kupe uporabnikov in naslovov, ki morajo biti javno objavljeni na internetu. V podjetju kjer delam, se med drugim ubadamo z B2B povezavo med strankami, med drugim tudi s SMTP sporočanjem. Težave zaradi greylistinga so zanemarljive proti vsem ostalim.

ipsilon5
Faca
Prispevkov: 120
Pridružen: 23. Feb 2007 ob 13:31
T-2: Že imam

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a ipsilon5 » 26. Nov 2007 ob 10:08

Da podreja se RFC se z lazno informacijo, ce to lahko stejemo za ustrezno. V primeru T-2 pove mail box unavailable. So te povratne informacije bile misljene da so resnicne al da si jih kar uporabis ko ti rabijo. Ne obstaja RFC reply za greylisted. Torej po mojem mnenju ni predviden grey listing. Tezave ki jih greylist povzroca so vecje kot tezave spama, ki jih lahko resujes z raznimi spam filtri in taganjem sporocil. Ce pa nimajo sistem ki je sposoben kot Postfix imeti white_recipietn_list pol pa je tud smesno. Sem pa skoraj preprican da ima Mirapoint to moznost, ce ne pa naj postavijo se en relay prej.

Po RFC: RFC 2821 says that the sending MTA should retransmit 30 minutes or later after a failure
Torej je po defaultu mail zamujen 30 min.
Na koliko sploh imajo nastavljen embargo? Pravijo da je najbolje 4,5 min.

Tule se skoz gre mimo enega dejstva. Taksne politike vplivanja na mojo posto in posega v posto ki je meni namenjena si lahko privoscijo podjetja za svoje zaposlene, saj so ti emaili last podjetja. Email na t-2 za katerega placujem je moja last in zanj tudi odgovarjam. Torej, po mojem mnenju, nimajo pravico posegati v potek poste do mojega mailboxa.

V podjetju kjer sem jaz delal smo svoje sisteme scitil kak nam je pasalo, strankam katerim pa smo nudili storitve smo omogocili cisto njihove storitve, kar je edino prav.

Zamisli da podjetje ima 100 email naslovov gostujocih na T-2. Kako bi potekalo poslovanje?

Jamral v glavnem vec ne bom, ker so oni svoje zarisali in jim je bolj malo mar zame.

preem
Znanec
Prispevkov: 66
Pridružen: 30. Okt 2007 ob 11:54
T-2: Že imam
Paket: 10/10

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a preem » 26. Nov 2007 ob 10:47

Se strinjam, greylisting je brez veze, samo delay dela, koristi pa nobene.

Za borbo proti spamu sem jaz pred kratkim usposobil od 'SpamHausa' listo ZEN, torej zen.spamhaus.org, ki združuje tako SBL, XBL in PBL liste, in moram priznat da še nikoli nisem prejemal tako malo spama, ubistvu skoraj nič. Prav tako nobeden izmed mojih uporabnikov, imam nekje 10 domen in 100 uporabnikov, uglavnem prijatelji in nekatera prijateljska podjetja, in prav vsi so mi zagotovili da ne dobivajo več spama.

Zakon zadeva, priporočam vsem ki imajo svoje mail strežnike. Tudi fantje na t-2ju naj si pogledajo, če slučajno še niso razmišljali o tej možnosti.

Če pa slučajno ne dobite kakega emaila na račun ZEN liste, pa naj vam zagotovim, da težava ni na vaši strani, ampak pošiljateljevi, kajti če se njegov email znajde na tej globali antispam listi, ima precej večji problem kot vi, spraviti se dol iz te liste ;)

ipsilon5
Faca
Prispevkov: 120
Pridružen: 23. Feb 2007 ob 13:31
T-2: Že imam

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a ipsilon5 » 26. Nov 2007 ob 11:10

To je tudi dvorezno. Vsekakor mora biti na izbiro kaksno zascito zelim uporabljati. Greylist, antispam filter, whatever. Mora biti tudi opcija leti direktno v kos, ali se taga. Pol bi to bilo ok in bi jaz bil za vse vrste zascit, ne pa mandatorno vsilit nekaj po liniji najmanjsega upora, da se njim ni treba zajebavat.

Lep naj nardijo po default greylist, pa pol na servisnih straneh da se lepo to da izkljucit in po zelji vkljucit RBL in kaj z taganim mailom pocet. Samo to bi ze bilo profesionalno, zato sumim ...

preem
Znanec
Prispevkov: 66
Pridružen: 30. Okt 2007 ob 11:54
T-2: Že imam
Paket: 10/10

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a preem » 26. Nov 2007 ob 11:26

Hja, te nastavitve so po navadi per-server ali pa vsaj per-domain, vsekakor pa ne per-user, tako da težko bojo nastavili tako, da bi si vsak uporabnik reguliral. potemtakem zahtevaj brez zaščite in sam reguliraj spam, čeprav močno odsvetujem. antispam liste niti niso tak velik problem email strežnikov, medtem ko delay pač je. tako da, imho je regulacija spama čist zadovoljiva, med tem ko delay pač ni.

ipsilon5
Faca
Prispevkov: 120
Pridružen: 23. Feb 2007 ob 13:31
T-2: Že imam

Re: Hitrost elektronske pošte

Odgovor Napisal/-a ipsilon5 » 26. Nov 2007 ob 13:10

Antispam da, samo v posebni folder, ne kar pobrisat. Drugac pa vlada da so nastavljive per user. Siol jih ima tako narejene. Vseakor pa ne delay. Pravzaprav jaz sploh spama ne dobivam tudi ce nimam nobene zascite, vsaj na uradnih mailih ne.

Odgovori