Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Splošni pogovori o T-2
Uporabniški avatar
dr.1m
Znanec
Prispevkov: 88
Pridružen: 18. Jan 2009 ob 10:01
T-2: Še nimam
Kraj: Goriška Primorska
Kontakt:

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a dr.1m » 10. Jun 2009 ob 09:54

Ja ja dobra varianta :pivo: :plosk: , pa še štrom prišparaš, samo... ne da se mi vsak večer iz razdelilca vleči kable, to je problem. Si bom omslil centralno stikalo obljubim :owned:
To težavo sem jaz rešil na poseben način:
Uporabil sem podaljšek z razdelilcem z dvopolnim stikalom katerega sem priključil na prenapetostno zaščito. Antenski kabel pa sem s podaljškom pripeljal pred TV spejemnik da je lažje dostopen. Tako mi zvečer ostne preprosta rešitev: Izklop s stikalom in odklop koaksialca ;-)
To res ni isto kot izvlečen vtič, a je najelegantnejša rešitev. Saj ob prenapetostnem sunku gre le ta čez zaščito namesto čez odprte sponke stikala. Še bole pa bi bilo če bi vse sponke na sprejemnikih, po izklopu tudi vezal skupaj da izenačiš potenciale, a je to že veliko bolj zahtevna operacija.
Biti ali ne Biti oz Bajti?

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a RobertM » 2. Jul 2009 ob 20:27

Ko naletim na kakšeno zanimivost na terenu poslikam in sedaj malo brskam po telefonu.

En par slikic kaj napravi strela:

Slika

Desno zgoraj je rahlo poškodovan splitter - ruknilo je samo ločilni kondenzator desno zgoraj.
Levo zgoraj je "malce" bolj poškodovan splitter in spodaj njegovo ohišje.


Slika

Tudi modeme in konektorje rada pobarva in preoblikuje (če me spomin ne vara je bil prej konektor prozoren) :mrgreen:


Slika

To pa je kabel od tiste že omenjene prijave:
"Stranki je strela skurila vse.V hiši delujeta le še pralni stroj in hladilnik"-na žalost v hladilniku ni bilo nobenega piva :roll:
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a RobertM » 7. Jul 2009 ob 22:41

Zopet obujam temo s strelami :mrgreen:

Predvsem zato, ker je bilo danes na mojemu rajonu (pa tudi drugod) precej pestro - do sedaj 14 prijavljenih, pa se "par" sem jih videl da niso povezani (morda so preventivno izklopili)

Vceraj(6.7.09) ob cca. 11.30 sem mozakarju v Idriji zamenjal modem (skurjen LAN4)-danes (7.7.09) ob 15.17 skurilo vse :shock:

Z to strelo ob 15.17 je povezana se moja bolj zanimiva zivljenska izkusnja - pri drugi stranki cca. 300m proc sem menjal modem - prav v tem trenutku sem drzal dovodni (telefonski) kabel v levi roki in modem v desni (ze prikljuceni LAN in power kabli)
Reklo je ZVIIZ in BUUM - v roki sem zacutil podoben obcutek, kot bi sel scat na elektricnega pastirja :shock:
V hisi je pometalo ven fid varovalke,...gospodarjev obraz pa je spremenil barvo (bled kot Drakula :mrgreen: )
Iz "neznanega" razloga sem jo kar " pihnil " proti domu (se 45km voznje) :owned:
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

axi
Znanec
Prispevkov: 85
Pridružen: 14. Jan 2009 ob 12:05
T-2: Že imam
Paket: VDSL2 10/2 + 2×IPTV + 1×TEL
Kraj: Komenda

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a axi » 8. Jul 2009 ob 09:27

Imam par vprašanj. Včeraj nam je izgleda strela skurila modem in 2 STBja :jao: Modem se ne vzspostavi, LAN3 ne sveti lučka iz česar sklepam, da je skurilo ta izhod, če ne še kaj drugega, na STB-jih ne gori niti dioda. Sicer ni videti, da bi bilo kaj zasmojeno in črno...

Zdaj pa vprašanje. Vse naprave so priklopljene na razdelilec - prenapetostna zaščita. Vendar pa ta razdelilec nima telefonskega in omrežnega priključka. Vse ostale naprave (TV, HI FI komponente, DVD recorderja) delujejo normalno. Zdaj pa mene zanima, če kupim to prenapetostno zaščito, ki ima še telefonski in omrežni priključek (npr. http://www.mimovrste.com/artikel/215001 ... b#pictures), mi potem ne bi smelo skuriti modema in STB-jev? Ali je to brezvezna zadeva? :nevem:

Kako pa to sploh funkcionira...a to potem telefonski (ali pa UTP) kabel, ki gre do modema iz omarice, priklopim v ta razdelilec in potem iz tega naprej v modem :?: :hmm:

Mogoče lahko še kdo napiše katera prenapetostna zaščita (razdelilec) za neko normalno ceno je dobra?

Hvala!

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a Cobane » 8. Jul 2009 ob 09:45

Nobena zaščita ni 100%, tudi prenapetostna ne! Definitivno pa je večja verjetnost, da bi ti modem in STBja preživela. Naprave pa moraš zaščititi pred sunkom tako po telefonskem kablu kot po električnem!
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

matjazc
Navdušenec
Prispevkov: 745
Pridružen: 16. Avg 2007 ob 16:49
T-2: Že imam
Paket: FTTH+IPTEL+HDTV
Kraj: Ljubljana

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a matjazc » 8. Jul 2009 ob 14:01

axi napisal/-a: Zdaj pa vprašanje. Vse naprave so priklopljene na razdelilec - prenapetostna zaščita. Vendar pa ta razdelilec nima telefonskega in omrežnega priključka. Vse ostale naprave (TV, HI FI komponente, DVD recorderja) delujejo normalno. Zdaj pa mene zanima, če kupim to prenapetostno zaščito, ki ima še telefonski in omrežni priključek (npr. http://www.mimovrste.com/artikel/215001 ... b#pictures), mi potem ne bi smelo skuriti modema in STB-jev? Ali je to brezvezna zadeva? :nevem:

Kako pa to sploh funkcionira...a to potem telefonski (ali pa UTP) kabel, ki gre do modema iz omarice, priklopim v ta razdelilec in potem iz tega naprej v modem :?: :hmm:

Hvala!
Tale prenapetostna zaščita je kar vredu, poglej še za prenapetostne zaščite od Belkina, kjer naj bi "garantirali", da v primeru, da ti ob uporabi njihove prenapetostne naprave skuri kakšno napravo (TV, računalnik, itd.) povrnejo denar. Malo poglej še tukaj na te strani.

Drugače pa je vedno bolje imeti kakšno prenapetostno zaščito, kot pa nič. Seveda zadeve niso poceni, vendar ti lahko kdaj tudi rešijo vso elektronko in podatke na računaliku ter na prenosnih diskih.

Telefonski kabel mora naprej na prenapetostno zaščito in nato naprej na Modem. Boš moral kupiti še dodatni kos kabla za telefonski kabel (odvisno kako imaš priklopljeno).

Je pa tako, da strela rada udari preko telefonskega priključka in gre potem rada naprej od naprave (modema), na ostale naprave. Tako, da je priporočeno, da imaš prenapetostno zaščito z možnostjo za zaščito telefonskega priključka.

Lahko si pogledaš zadnji Technodrom od Jonasa, kjer ima točno tako prenapetostno zaščito, kot jo imam jaz doma, s tem da gre pri meni še potem naprej na UPS, ki ima tudi prenapetostno zaščito proti streli. Ker imam k sreči že optiko, ne potrebujem prenapetostne zaščite za telefonski kabel.
http://www.t-2.net/?AUID=94666501072D72D03094A

Kaj več ti lahko pa svetuje RobertM, ki je bolj vešč na tem področju. Kaj je bolje ali Belkin ali Iskra pa se sam odloči oz. naj ti svetuje še RobertM.

Lp

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a Cobane » 8. Jul 2009 ob 16:38

povrnejo denar
Povrnejo kvečjemu za prenapetostno zaščito in ne za skurjene naprave, ki so bile priklopljene na zaščito!
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

axi
Znanec
Prispevkov: 85
Pridružen: 14. Jan 2009 ob 12:05
T-2: Že imam
Paket: VDSL2 10/2 + 2×IPTV + 1×TEL
Kraj: Komenda

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a axi » 8. Jul 2009 ob 17:21

@Cobane:

mislim, da ti dejansko povrnejo stroške popravila oz. naprave, vendar je kar zapleten postopek. Več o tem je napisano na tem forumu...http://www.audio-kontakt.com/forum/view ... c&start=30

Veron
Navdušenec
Prispevkov: 642
Pridružen: 17. Apr 2006 ob 13:40
T-2: Že imam

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a Veron » 8. Jul 2009 ob 22:16

Vprašaj tiste, si probali uveljavit. NIČ niso dobili nazaj, ker toliko drobnega tistka in podobnih for, da na koncu vseeno ostaneš brez, razn tega da dobiš novo zaščito.

Uporabniški avatar
obiskis
Model
Prispevkov: 247
Pridružen: 20. Jan 2007 ob 12:45
T-2: Že imam
Paket: Kranj T4 Mega
Kraj: Kranj

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a obiskis » 9. Jul 2009 ob 11:50

eni so pri belkinu nekej dobili

problem je ko imajo cel kup odbitkov, tako da je na koncu bolj malo

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a Fry » 10. Jul 2009 ob 06:43

Za sedaj ne poznam osebo, ki bi dobila kakršnokoli odškodnino od proizvajalcev zaščit.
Najbrž je postopek tako kompliciran in poln drobnega tiska, da vsi prej obupajo in odnehajo.

Ne glede na to, pa so zaščite koristne in jih je priporočljivo imeti.
Sama taka zaščita (razdelilec ali vtičnica) pa ne more narediti čudežev.
Zato so potrebne tudi zaščite v el. razdelilni omarici (na varovalkah), el. dovodu, ozemljitve in še kaj

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3495
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a madpanter » 10. Jul 2009 ob 08:13

@veron: si ti veron iz slotecha? :mrgreen: kadj ti pridejo montirat lastovko :mrgreen:
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Uporabniški avatar
total
Model
Prispevkov: 201
Pridružen: 15. Okt 2006 ob 12:44
T-2: Že imam
Paket: 20/4 VDSL + 2 telefona + IPTV
Kraj: Škofja Loka

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a total » 10. Jul 2009 ob 09:00

Nam je modem skurilo 4 dni nazaj in to kljub uporabi prenapetostne zaščite. Ponavadi izklapljamo naprave, ko so nevihte, tokrat nas je pa strela totalno presenetila, saj je udarila čisto blizu naše hiše, pred tem pa ni bilo veliko bliskanje, pa še to je bilo daleč stran od nas.

Problem je, da že 4 dni čakamo na nov mode, kljub klicanju na helpdesk in pisanju Nimdi. Najbolj je na trnih mati, še posebej ji pa gre v nos, da je včeraj v našem kraju na cesti videla T2 servisno vozilo in nihče ni prišel do nas.
Slika
Čakal 33 dni.

matjazc
Navdušenec
Prispevkov: 745
Pridružen: 16. Avg 2007 ob 16:49
T-2: Že imam
Paket: FTTH+IPTEL+HDTV
Kraj: Ljubljana

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a matjazc » 10. Jul 2009 ob 09:12

Najbolje je, da se zapelješ do najbližje poslovalnice T-2. Najbližja je verjetno v Kranju, če pa imaš koga, ki se vozi na delo v recimo Lj. pa ga lahko tudi tam zamenja. Seveda, moraš (oseba, ki je podpisana na pogodbi) dati pišno in podpisano pooblastilo tisti osebi, ki bo to napravo zamenjala. Tako bo najbolje. Verjetno imajo toliko dela s temi zamenjavami na T-2, zaradi teh neurij. Pa še dopusti so sedaj.
Z obiskom poslovalnice boš najhitreje rešil.

Pred obiskom ti priporočam, da prej pokličeš v poslovalnico in rezerviraš novo napravo.
http://www.t-2.net/?AUID=F3266011037534020B5D

Uporabniški avatar
total
Model
Prispevkov: 201
Pridružen: 15. Okt 2006 ob 12:44
T-2: Že imam
Paket: 20/4 VDSL + 2 telefona + IPTV
Kraj: Škofja Loka

Re: Zaščita pred izpadi zaradi strele (VDSL in FTTH)

Odgovor Napisal/-a total » 10. Jul 2009 ob 10:25

Sem včeraj klical in niso imeli več modemov.

No, danes je prišel serviser in je popravil vse kot se spodobi. :) Fuč je bil pa tudi Patton.
Slika
Čakal 33 dni.

Odgovori