[Naročil sem] 10/10

Splošni pogovori o T-2
Labsy
Novinec
Prispevkov: 17
Pridružen: 28. Mar 2007 ob 00:38
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana

[Naročil sem] 10/10

Odgovor Napisal/-a Labsy » 30. Mar 2007 ob 18:18

Lokacija: Ljubljana, BS3
Oddaljenost od centrale: 1080m
Naročen priključek: 10/10

OD POGODBE DO PRIKLJuČKA V 3 MESECIH
Pogodbo sem podpisal in poslal JULIJA 2006. Ne priklop sem čakal dobre 3 mesece, vmes pa vsaj 10-krat klical in vedno mi je bilo obljubljeno, da bo operater takoj poslal zadevo naprej.
Ok, tu se vidi pomanjkljivo urejena administracija T-2.

4 DNI BREZ LINIJE
Ko sem dobil priključek, so mi Telekomovci odklopili priključek v petek zjutraj, T-2-jevcev ni bilo nikjer in zato sem bil do torka naslednji teden brez telefona in interneta.
Neuslajenost Telekoma in T-2. Upam, da so do sedaj to že pošlihtali.

ŠTUDENTI NA TERENU
Priklopili so mi 10/10, ampak zadeva ni delovala. Modem se je sinhroniziral, ampak na net pa nisem mogel.
T-2-jev tehnik, ki mi je prišel priklopit zadevo, je klicaril sem ter tja, pa ni mogel ničesar urediti. Sam sem takoj videl napako, kajti naročil sem statičen IP, tehnik pa je zatrjeval, da bo modem sam pridobil IP naslov.
Po 1 uri in pol, ko je vpoklical še 2 strokovnjaka, so ugotovili, da morajo ročno vpisat IP na moji strani, kar sem jim že od začetka zatrjeval.

Jasno - priklop je izvedel nek študent, ki se očitno ni spoznal na zadeve, ampak to ni izgovor za takšne komplikacije.

Drug problem je bil, da se modem ni hotel sinhronizirati na 10/10, ampak je bil max. 13/1. Ok, naj bo zaenkrat, dogovorili pa smo se, da pridejo stestirat linijo.

NEEFEKTNO TESTIRANJE
Za testiranje linije so se oglasili šele čez 3 mesece, torej šele januarja 2007. Ugotovili so točno to, kar sm ugotovil že sam - da NE VEJO, ali je napaka od mojega stanovajna do omarice, ali od omarice do centrale.
Tu sem bil drugič močno razočaran nad T-2. Če že pridejo testirat, naj imajo nek dogovor s Telekomom, da bodo lahko odprli omarico in naredili test od omarice do mene in do centrale.

NAPAČNI RAČUNI
Za nameček pa dobivam še račune za 10/10, čeprav mi linija dela na profilu 10/1. Kljub klicem za reklamacijo mi še vedno pošiljajo račune za 10/10.

DELOVANJE LINIJE
Zadeva mi drugače deluje odlično. Imam instalirano linux kanto takoj za VDSL modemom in analiziram promet. Kljub profilu 10/1 dosegam občasne špice uploada do 4.5 Mbps, download pa je odrezan na 10 Mbps, kar je tudi prav.
Iz tega je razviden občuten šum na liniji kar s uploada tiče in zadeva bo izboljšana šele s prihodom optike.

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 30. Mar 2007 ob 18:20

Pošlji pismeno reklamacijo - lahko pa tudi meni na Zasebna pošlješ številko priključka, če ti pošiljajo napačne račune.
Optika 100/10

mitja_i
Starešina
Prispevkov: 1523
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 13:16
T-2: Že imam
Paket: Brezčasni VDSL, paket TV+tel
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mitja_i » 30. Mar 2007 ob 18:32

Nihče ne more zamenjat naročene storitve brez tvojega podpisa. Ali si poslal dopis, da se strinjaš, da je linija 10/1? Avtomatično se zadeve ne morejo spreminjat, ker si na pogodbi PODPISAL, za hitrost 10/10.
Slika (doma)
Slika (mobilno)
Slika (2. priključek)

mali-40
Legenda
Prispevkov: 1222
Pridružen: 26. Apr 2006 ob 08:40
T-2: Še nimam
Paket: FTTH 20/20 T1
Kraj: koroška

Odgovor Napisal/-a mali-40 » 30. Mar 2007 ob 18:53

Problem je že v tem da ti nobeden ni povedal da na tej razdalji sploh ne moreš imet 10-10.
Drugo pa moraš poslat dopis in zmanjšat hitrost na 10-1 to kar tudi sedaj uporabljaš.
In če boš še potem dobival položnice za 10-10 se lahko pritožiš vendar spet pisno po pošti ali faksu.Seveda z tvojim podpisom drugač zaenkrat ne gre.

Labsy
Novinec
Prispevkov: 17
Pridružen: 28. Mar 2007 ob 00:38
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Labsy » 31. Mar 2007 ob 00:43

To sem tudi sam že ugotovil, da bom očitno moral dopis poslat. Hec je pa v nečem drugem. Namreč, takoj, ko smo ugotovili, da bo možen samo profil, mislim da 9, torej hitrost 10/1, mi je T-2-jevec, ki je bil tu, dal v podpis dokument, da sprejemam priključek z dejansko hitrostjo 10/1, ki sem ga podpisal in poštempljal.
Ampak očitno so še malo nerodni in ne pade vsa papirologija na svoje mesto :roll:

NN, thanx za ponudbo. Bom kar na brnčičevo poslal, da te ne obremenjujem.

Uporabniški avatar
obi
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 843
Pridružen: 9. Nov 2006 ob 17:26
T-2: Že imam
Paket: T-2 PAKET T-3 VDSL
Kraj: ljubljana - medvode
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a obi » 31. Mar 2007 ob 00:57

bolje da njemu vrjemi mi.

Uporabniški avatar
Malkec
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 3073
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:24
T-2: Že imam
Paket: T4 TERA 100/20 FTTH
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Malkec » 31. Mar 2007 ob 11:28

9. profil? Prej bi reko 19. Pošlji mi ID na pm pa ti pogledam kaka je linija.

Yani2000
Faca
Prispevkov: 149
Pridružen: 16. Feb 2007 ob 20:49
T-2: Že imam
Paket: P2 Klasik (100/10Mbit)
Kraj: Slovenske Konjice

Odgovor Napisal/-a Yani2000 » 1. Apr 2007 ob 17:32

UF!
Labsy, jaz imam čist ISTE probleme kot ti!
Sam jaz sem komi v stanju "čakam da mi pridejo linijo testirat".
Za nameček pa mene vsakič ko me nekdo pokliče na ISDN ali pa če jaz koga pokličem vrže z neta. Pa z neta me tud vrže če linijo obremenim s preveč povezavami (do 50 :lol: ).
Imam pa eno vprašanje za tebe Labsy, imam 10/2mbit linijo, kaj misliš da se bi mi izplačalo prešaltat na rečmo 8/1mbit ali pa 4/0.5mbit, ker vidim da si ti kr dolgo čakal da so ti prišli stestirat linijo?
Slika
Slika

blze
Faca
Prispevkov: 127
Pridružen: 20. Mar 2007 ob 15:49
T-2: Že imam
Paket: oranžni diamant
Kraj: Ilirska Bistrica

Odgovor Napisal/-a blze » 2. Apr 2007 ob 17:19

sej jz mam iste probleme in sicer s uplovdam in tudi čakam na testiranje linije sam zgleda da bom še čaku, čakam pa že več kot en mesec...

Labsy
Novinec
Prispevkov: 17
Pridružen: 28. Mar 2007 ob 00:38
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Labsy » 2. Apr 2007 ob 17:44

Yani2000,
linijo ti bodo prišli testirat enako hitro, ne glede na naročen paket. Edino, na kar moraš pazit, je, da če bo dejanska hitrost nižja od tiste, ki si jo naročil v pogodbi, ti bodo mogoče poslali napačen račun, tako, kot meni.

Testiranje hitrosti
Če imaš možnost priklopit se na telefonski kabel direkt na omarici ali neposredno takoj, ko kabel pride iz omarice, lahko to narediš tudi sam. Jaz sem enostavno poklical na Telekom, prosil, da mi dajo številko terenskega delavca za moje področje. Potem sem ga poklical, povedal, kaj bi rad in je prišel.
Ko je bil tu, sva odklenila omarico, jaz sem prišel z električnim podaljškom in T-2-jevim VDSL modemom, v katerega sem vštekal en telefonski kabel, ki sem mu na drugem koncu ogulil žice.
Priklopila sva ga direkt na moj izvod.
Poklical sem 059-000-002 tehnike na T-2 in prosil, da mi v tem trenutku preverijo hitrosti sinhronizacije, ker testiramo linijo.

Tako je testiranje opravljeno v enem dnevu, traja pa pol ure. :D

Kaj pa lahko T-2-jevci testirajo?
Na žalost ti lahko tehniki T-2 ali pogodbeniki pridejo opravit le vizuelni pregled linije in stestirajo kakovost inštalacije znotraj stanovanja. Od stanovanja (če gre za blok) pa do omarice pa ne morejo testirat, ker je za razdelilno omarico zadolžen Telekom.
In tu zopet ponovim, kar sem že zgoraj napisal - terstiranja znotraj hiše pa SPLOH lahko naredi vsak sam: oguliš žice na enem koncu enega telefonskega kabla, drugi konec vtakneš v VDSL modem in ga priklopiš na prvo telefonsko vtičnico v stanovanju, tisto, ki je najbližje razdelilni omarici. Žice pa oguliš zato, ker je moj predlog, da pač telefonsko vtičnico potegneš iz montažne luknje v steni in se priklopiš DIREKT na dovodne žice.

Yani2000
Faca
Prispevkov: 149
Pridružen: 16. Feb 2007 ob 20:49
T-2: Že imam
Paket: P2 Klasik (100/10Mbit)
Kraj: Slovenske Konjice

Odgovor Napisal/-a Yani2000 » 2. Apr 2007 ob 22:11

WOW! Labsy
Zelo koristne informacije, se bom kr sam tole lotu, ko bom našu čas.
Do sedaj so mi tule sam meglo podtikali, če pa kličem na ...002 pa nekaj v smislu "počaki saj bo".
(telekomovo omarico imam na srečo odprto - se je dalo z dečki zmenit )

Glede spremembe hitrosti paketa pa sem ciljal, da nebi glih plačeval za 10/2mbit 35eur, če pa mi ne morejo zrihtat večjega UL kot 0.38 (pač naročim tačas 4mbit za 22eur).
Slika
Slika

Labsy
Novinec
Prispevkov: 17
Pridružen: 28. Mar 2007 ob 00:38
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Labsy » 2. Apr 2007 ob 22:24

No, to vsekakor kristalno jasno - po dejanskem stanju ugotoviš, kateri je max. paket, ki se ti ga splača plačevati. Da ne boš plačeval preveč.

Če rabiš dodatne info o vezavi za lastno testiranje, povej. Ker moji napotki so le približni, pač za takšne, ki vsaj rpibližno vedo, kako se stvari streže. Ćistaćica Fata bi pa verjetno rabila bolj podrobna navodila :roll:

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8509
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Odgovor Napisal/-a kitl » 2. Apr 2007 ob 22:44

Labsy jaz imam modem meter od telefonske omarice kaj bi pa ti lahko pri meni potem pomeril? Ne sanjajte fantje meritve linije so čisto nekaj drugega kot le to, da modem priklopiš na omarico in pokličeš na HD na koliko se modem postavi.
Slika


Lp, Kitl

Yani2000
Faca
Prispevkov: 149
Pridružen: 16. Feb 2007 ob 20:49
T-2: Že imam
Paket: P2 Klasik (100/10Mbit)
Kraj: Slovenske Konjice

Odgovor Napisal/-a Yani2000 » 2. Apr 2007 ob 23:09

Labsy: Ne, tvoji napotki so mi čist OK. Vse razumem!
kitl: Jaz prisrčno upam da imaš prav! Pravzaprav ponoči sanjam da bo prišel T-2 monter in točno ugotovil kaj je narobe in napako odstranu takoj na licu mesta. :D

Sam sem 100% prepričan da z mojimi kabli v stanovanju (od omarice pa do modema) ni nič narobe. Drugo je vezava. En kolega mi je reku da so že enemu drugemu mogli znova zvezat kable, ker je imel nekak čudno zvezano in mu ni celo Siolov ADSL v redu delal. Pač čudno... :?:
Mi je pa tud čudno to da mi je na HD-2 pred enim tednom pri možnih napakah pri meni omenu, da ima lahko Telekom varovala na moji liniji in da bodo posredovali APEK-u sam prisrčno upa da to ni pri meni problem, ker potem bo spet trajalo vsaj neki mesecev :!:
Pa kak je sedaj s temi varovali, kaj jih ni Telekom že zdavnaj odstranu?!
Slika
Slika

Labsy
Novinec
Prispevkov: 17
Pridružen: 28. Mar 2007 ob 00:38
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Labsy » 3. Apr 2007 ob 00:22

kitl napisal/-a:Labsy jaz imam modem meter od telefonske omarice kaj bi pa ti lahko pri meni potem pomeril? Ne sanjajte fantje meritve linije so čisto nekaj drugega kot le to, da modem priklopiš na omarico in pokličeš na HD na koliko se modem postavi.
Niso "nekaj čisto drugega":
- kajti, to pišem iz dejanskih izkušenj s T-2 (prišel je dečko, raziskal, kod poteka kabel, našel dovodno vtičnico v stanovanju, nanjo priklopil modem in poklical nekam na T-2, naj preverijo sync)
- prave meritve so to, kar sem jaz napisal, PLUS še marsikaj drugega, to pa drži :wink:

Moji napotki so morebiti koristni za, recimo, 70% primerov, kjer je za slab signal kriva interna inštalacija oz. inštalacija od objekta do razdelilne omarice.
Izven teh gabaritov obstajajo različne metode meritev, vendar nobena ne prinaša tako bliskovite priložnosti za ukrepanje, kot moja metoda, hehe.

Iz prakse z raznovrstnimi inštalacijami lahko navedem par nenavadnih krivcev, ki so vplivali na kakovost signala:
- SFTP kabel (oklopljeni kabel), ki naj bi bil najboljši za občutljiv prenose, je bil ozemljen na obeh straneh, vendar na različnih potencialih, zato je skozi oklep tekel tok, ki je vseboval nek šum. Ob testiranju smo z navadnimi 2-žilnimi kabli za zvočnike dosegli veliko boljši signal.
- priključni kabel za telefon je bil speljan poleg električne omarice, kjer je bila narejan "šlinga" (puščen kolobar kabla, kao, za vsak slučaj). V omarici je imelo eno izmed avtomatskih stikal slab stik in je brnelo, obenem so pa višji harmoniki tega bruma povzročali motnje na liniji. Odstranili smo "šlingo", kabel zvezali v ravni liniji in motnja je izginila.
- v nekem relativno novem stanovanju je bila inštalacija telefonskega kabla speljana iz omarice naravnost v prvo etažo, tam se ja pa razcepila v obliki črke "T" v en in drug del hiše. Čeprav je bil en krak linije v luftu, je povzročal take motnje, da več kot 1Mbps DL ni šlo. Po fizičnem odklopu enega kraka "T" razvoda je ADSL zalaufal na 4 Mbps.

VDSL tehnologija uporablja frekvenčni pas od 138kHz do 12MHz, kar pomeni, da lahko v ta relativno širok pas pridejo motnje iz zelo različnih virov. Prave meritve, ki sem jih zgoraj omenil, vključujejo tudi analizo deformacije impulza, ki nam z rahlo spektralno analizo povedo, na katerih frekvencah imamo šum, motnje in lahko potem ukrepamo.
Zadnjič spremenil Labsy, dne 3. Apr 2007 ob 00:43, skupaj popravljeno 1 krat.

Odgovori