izbor komponent prenosnika glede na namen uporabe

Splošni pogovori, ki niso povezani s T-2
Odgovori
jerriho
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 13. Okt 2007 ob 14:54
T-2: Še nimam

izbor komponent prenosnika glede na namen uporabe

Odgovor Napisal/-a jerriho » 21. Okt 2007 ob 14:53

najprej vam posredujem info, za kaj bo prenosnik. nato dileme pri izboru par komponent. tiste, ki jih ne omenjam, nam ne delajo težav. s pomočjo vaših mnenj bomo poskušali kar se da dobro izmed nekaj že ogledanih sami izbrati ustreznega. če pa še vedno ne bo šlo, pa spet vprašamo. takrat dobite, kateri nas rajcajo.

NAMEN UPORABE: hkratno 'downloadanje' več večjih datotek prek p2p programov (Emule). zaradi tega bo skoraj vedno prižgan. tudi med srfanjem, ko zna biti odprtih več 'podstrani' znotraj več odprtih mozill. nanj bo najbrž priklopljena tv kartica. tudi med gledanjem TV, med snemanjem programa, med gledanjem filmov, videa prek npr. BS playerja ter med govorno ter video komunikacijo (messenger, skype) naj bi neprekinjeno potekalo 'delo' prek p2p programov. morda bo občasno deležen video montaže oz. obdelave.
NE BO PA ZA: igranje 'zahtevnih' iger, tudi prek interneta ne; programiranje; zahtevno delo z grafičnimi orodji in podobno.

to računalo bo za kar daljše obdobje, s čimer utegne njegov namen uporabe zaiti tudi v rahlo bolj zahtevne vode. sama velikost trdega diska ni ravno pomembna, a pod 120gb najbrž le ne bo. tu se bo že dokupil zunanji usb disk. želimo, da ima kar dober zvok (HP 6715b sempron 3600 ga vsaj zame ima!), tako da ne bo glih obveza dodajat zvočnikov. ostale komponente pa naj bi bile že sedaj spodobno močne, pač ustrezne namenu uporabe. gor bodo za zdaj Windows XP, a v bodoče ne izključujemo Viste oz. česa spet novega. pa še cena. do 800-850 eur, mogoče malo več.

RAM: Ali bo za spodobno delovanje zaradi hkratne odprtosti več programov morda zadosti 1gb al' vseeno bolje 2gb? če 1gb, je menda boljše 2x 512mb al' to spet ni tak pomembno?

PROCESOR: je priporočljivo, da je core 2 duo ali bi morda zadostovali core duo, amd 64 x2 oz. celo amd sempron? Za ustrezne procesorje me še zanima, minimalno koliko biti frekvenca (GHz)? prebral sem, da če je med core2duo ter ostalimi kar velika razlika v ceni pri ostalih enakih komponentah, da morda ni smiselno vzeti core2duo. no, če bo delo na tem računalu neke vrste zahtevalo core2duo, pa pač njega.

OPERACIJSKI SISTEM, DRIVERJI: z HP prenosniki, še posebej z HP 6715b S3600+ z le free dos operacijskim sistemom imam zelo pozitivne izkušnje pri inštaliranju windows xp ter vseh potrebnih driverjev. So kakršnekoli težave pri tem z Toshibo, Dell, Acer, Fujitsu-siemens ter Lenovo?

BREZŽIČNE POVEZAVE: 802.11 a/b/g/n. katera črka mora biti skoraj obvezno prisotna al' to ni glih tako pomembno?

GRAFIČNA KARTICA: naj bo ločena ali bo ok integrirana? katera ter koliko MB oz. kaj je še pomemben faktor pri njej?

ZASLON: naj se glede na namen uporabe ter kar pogosto sedenje za njim, raje vzame enega z resolucijo 1600x1050?

glede na to, da je kupec – ne jaz, ki sem zgolj asistent - kar v denarni stiski in da nujno rabi prenosnik, bi najraje vzeli najcenejšega izmed ustreznih. A je sploh takšen na trgu z resolucijo 1600x1050 za ceno do 850 eur oz. za malo več?

to bi bilo to. če se spomnite oz. imate v mislih že sedaj ustrezen prenosnik pa le glejte, da tega ne zadržite zase.

hvala za pomoč in lep pozdrav od jerriha

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: izbor komponent prenosnika glede na namen uporabe

Odgovor Napisal/-a pack » 21. Okt 2007 ob 15:46

- Core 2 duo 1.83GHz
- RAM 1Gb in en slot frej (če je gor Vista, ti bo prav prišlo dodat še 1Gb - oz. pri delu z "video montažo")
- za ta denar ne boš dobil dobre ločene grafike in neke velike resolucije
- wlan pač je, kakršen je (če hočeš recimo Mimo, moraš itak Mimo adapter dokupit)
- bluetooth zelo prav pride
- s HP Compaq 6710b (cena cca €1k) ne morš zgrešit

Upam, da je jasno, da prenosniki niso prilagojeni temu, da bi bili nonstop prižgani.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

jerriho
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 13. Okt 2007 ob 14:54
T-2: Še nimam

Re: izbor komponent prenosnika glede na namen uporabe

Odgovor Napisal/-a jerriho » 25. Okt 2007 ob 00:13

po celovitem pregledu prenosnikov v SLO (ceneje.si, bolha.com), pregledu debat na forumih ter ponovnem premisleku z bodočim lastnikom prenosnika, smo prišli do zaključka, da bo za srednje zahtevnega uporabnika tale prenosnik še najbolj ustrezen:

HP prenosnik 6715B za 840 eur
procesor: AMD Turion 64 X2 Mobile TL-58 Cpu 1.9GHz, 2x512kB L2 predpomnilnik
grafika: ATI Radeon X1250 (do 512-MB shared)
zaslon: 15.4 WSXGA+ WVA (1680x1050)
spomin: 2048MB (2x 1024MB) DDRII 667MHz
trdi disk: 160 GB 5400rpm SMART SATA
DVD+/- RW DL Super Multi, LightScribe
povezljivost: NetLink Gigabit Ethernet, 56K V.92
Wi-Fi Broadcom 802.11 a/b/g, Bluetooth v2.0+
I/O vmesniki: 1x: I/II PC Card, VGA, 1394a, RJ-11
in RJ-45, S-video, 1x docking; 4x: USB 2.0
zvočna kartica: na OP ADI1981HD (w/24-bit DAC)
varnost: čitalec prstnih odtisov, TPM modul
čitalec kartic 6 v 1
baterija: 6-celičnal Li-Ion (do 4.5 ur)
Free Dos

to mora bit prenosnik, saj se bo veliko prenašal in je problem s prostorom tudi..
sem ze povedal, da install Windows ter driverjev ne bo problem, zato tak z free dos. ker ne bo deležen iger ter zahtevnega dela z grafičnimi orodji, se ločene grafične kartice ne bo pogrešalo. glede na namen uporabe tako v bistvu sploh ne bo potreben core2duo. za taisti model ga menda sploh ni na razpolago in pride na vrsto šele z HP 6710b, a jasno pri ostali praktično enaki konfiguraciji za več kot 100 eur več. pa odprt tudi ne bo non-stop, kar mi je zadnjič ne vem kako pobegnilo… no, kak dan v tednu, morda dva pa le zna bit parkrat mesečno. na že omenjenem HP 6715b sempron 3600+ je kar spodoben zvok, tako je najbrž tudi tukaj, saj isti model, kar dodaten plus. baterija je verjetno tudi ok.

v bistvu imam še vedno nekaj malih dilem:

1. a bo za video montažo ter za razne pretvorbe iz dvd formata na divXozAvi zadosti grafika tega prenosnika? sej verjetno se tega ne bo počelo, a nikoli se ne ve, kaj pride. pa dobro je vedeti, ne?

2. je velika razlika pri vsem ostalem enakem v delovanju med procesorjema TL-58 Cpu 1.9GHz ter TL-60 cpu 2.0GHz? sprašujem zato, ker nikjer nisem zasledil ta drugega brez operacijskega sistema ter za nižje denarje… za hkratno delo več-ih stvari bo Turion X2, ki tudi dvojederni procesor, najbrž ok, ne? al' se že tu morda pozna razlika med 1.9 in 2.0?

3. sledeče me še najbolj muči.. ta prenosnik naj bi bil v lasti uporabnika 3-4 leta. tako mi je zanimivo mnenje, podano nedolgo tega na tem forumu:
''Sicer pa pri cenenih prenosnikih najbolj glej na čas garancije. Bolje Acer z dvema letoma kot Hp z enim…''
a zdej me naj pa to odvrne od nakupa HP-jev, al' kaj? pa je sploh izbrani model ceneni prenosnik? mi namreč sploh ne zgleda tak… a priporočate dodatni denarni izdatek za podaljšanje garancije pri tem HP al+ sprejmem tveganje..? se da to HP garancijo kasneje dokupit pred iztekom prvega leta? npr. prenosniki DELL (vir: http://www.fmc.si) imajo to – vsaj na prvi pogled - kar dobro, ceneje, urejeno..

nabava zna bit že jutri (četrtek!), tako da pričakujem kake res hitre, koristne odgovore.. hvala in lp

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: izbor komponent prenosnika glede na namen uporabe

Odgovor Napisal/-a pack » 25. Okt 2007 ob 02:48

No evo, se potrudim, ko sem ravno še pokonci, hehe.

1. Za konvertiranje formatov v bistvu ne rabiš tolko grafike, kot na splošno zmogljivo mašino: procesor, ram, disk... neke pretirane udobnosti in uporabe pri video montažah pa od low-cost prenosnikov ne pričakuj. Tej grafiki se recimo zatakne že pri procesiranju efektov pri Visti. ;)

2. Procesorja se ne razlikujeta dosti, verjetno res samo v taktu, tako da ni za pričakovat preveč opazne razlike.

3. Hja, glede garancij je pa zelo "poljubno". Jest vsekakor priporočam podaljšanje na 3 leta, kar moraš pri HPju narediti v roku 3 mesecev od nakupa. Pri nekaterih drugih firmah imaš že 2 leti, recimo Acer, kateri mi pa iz izkušenj enostavno ne diši. Sama garancija naj ne bi bila glavno vodilo pri izbiri, je pa dodaten strošek.

Kar se pa same cene tiče, je pa itak zelo subjektivna zadeva. Tega recimo dobiš za isto ceno že z naloženimi XPji, dobiš pa "samo" 1Gb rama in 120Gb disk. Pol maš še en kup variant in kombinacij odvisno od prodajalne hiše... Če mene osebno vprašaš, pri takem nakupu ni za "Šparat" tistih €100 al pa €200 recimo.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

jerriho
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 13. Okt 2007 ob 14:54
T-2: Še nimam

Re: izbor komponent prenosnika glede na namen uporabe

Odgovor Napisal/-a jerriho » 25. Okt 2007 ob 11:25

ok.. thanks za odg.

sej video montaze, kot sem ze omenil, na teh prenosnikih najbrz ne bo... bo na namiznem comp-u.
ker pravim, da bo na daljsi rok, je jasno bolje, da je vec rama, boljsi zaslon, da ima kar dosti prikljuckov... da ne bo potrebno naknadno prevec dokupovat... garancijo najbrz vzame bodoči gazda... to njegova odlocitev, ne moja.. jaz sem imel nalogo, da najdem kar se da spodoben comp.
za njega je še teh 840 eur too much dnarja in sem ga komaj preprical, da toliko da... ce ne bi videl notri kar spodobnih komponent ter zalozenosti z prikljucki, še tega ne bi htel... za enih 100 eur vec bi dobil morda res le boljši procesor core2duo, a ga ne bo rabil..

še enkrat hvala in lp

anjica
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 28. Mar 2024 ob 14:22
T-2: Že imam

Re: izbor komponent prenosnika glede na namen uporabe

Odgovor Napisal/-a anjica » 10. Maj 2024 ob 11:04

prenosnik zdaj imam, zdaj me pa zanima katero stojalo za prenosnik se priporoča? želim nekaj kvalitetnega, ker ga bom uporabljala vsaki dan
Zadnjič spremenil anjica, dne 15. Maj 2024 ob 13:32, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9152
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: izbor komponent prenosnika glede na namen uporabe

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 10. Maj 2024 ob 17:17

Kvalitetnih NI. Vse je plastika narejena na kitajskem, pojdi v trgovino in si izberi takega ki je všeč. Ne pričakuj pa kvalitete.
Harvey noman ali Big bang oboje v BTCju pa imaš izbiro.

karantanija
Faca
Prispevkov: 110
Pridružen: 31. Maj 2022 ob 19:41
T-2: Že imam

Re: izbor komponent prenosnika glede na namen uporabe

Odgovor Napisal/-a karantanija » 10. Maj 2024 ob 22:14

Ni plastika, aluminij. Jaz sem kupil tega in je kvaliteten: https://www.mimovrste.com/hladilniki-in ... o-aluminij

Nekaj podobnega v pomanjšani verziji za par EUR pa na Aliexpress za telefon. Verjetno je tudi ta za prenosnik na voljo za 5x manj na Aliexpress.

anjica
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 28. Mar 2024 ob 14:22
T-2: Že imam

Re: izbor komponent prenosnika glede na namen uporabe

Odgovor Napisal/-a anjica » 15. Maj 2024 ob 13:33

MrTwelveTrees napisal/-a:
10. Maj 2024 ob 17:17
Kvalitetnih NI. Vse je plastika narejena na kitajskem, pojdi v trgovino in si izberi takega ki je všeč. Ne pričakuj pa kvalitete.
Harvey noman ali Big bang oboje v BTCju pa imaš izbiro.
hvala bom malo pogledala in šla še danes v btc. mogoče najdem kaj, kar mi bo všeč

anjica
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 28. Mar 2024 ob 14:22
T-2: Že imam

Re: izbor komponent prenosnika glede na namen uporabe

Odgovor Napisal/-a anjica » 15. Maj 2024 ob 13:33

karantanija napisal/-a:
10. Maj 2024 ob 22:14
Ni plastika, aluminij. Jaz sem kupil tega in je kvaliteten: https://www.mimovrste.com/hladilniki-in ... o-aluminij

Nekaj podobnega v pomanjšani verziji za par EUR pa na Aliexpress za telefon. Verjetno je tudi ta za prenosnik na voljo za 5x manj na Aliexpress.
super pogledam malo in primerjam, pa se potem odločim

Odgovori