Problem z Linksys WRT54G routerjem

Vse o T-2 internetu
gregapenny
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 6. Apr 2008 ob 11:38
T-2: Že imam
Paket: 10/1

Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a gregapenny » 6. Apr 2008 ob 11:50

Pozdravljeni,

sem nov na tem forumu in imam en problem, ki mi para živce. Naj vam na kratko opišem vso stvar...Preden so mi prejšnji teden prišli zrihtat T-2 sem imel Siol ADSL. Na stacionarni računalnik sem imel povezan router Linksys WRT54G in vse je delovalo tako kot mora. Po tem, ko so mi priklopili T-2, pa sem mogel router prenesti k telefonu, saj so mi tam postavili bazo, meni se pa ni dalo na novo vleči kablov po vsem stanovanju. In tu je nastopil problem. Za stacionarni računalnik sem kupil wireless usb ključek in tam dela internet tako kot mora. Tudi na mojem prenosnem računalniku stvar deluje, vendar le takrat, ko se mi stvar poveže na ip naslov 89.212.26.209. To se pa ne zgodi pogosto, ponavadi se poveže na naslov 89.212.144.100, kjer mi na prenosnem računalniku sicer kaže, da sem povezan, a internet ne deluje. Potem moram pač klikati connect/disconnect dokler mi ne poveže na pravi ip naslov.

Sedaj pa se je enaka stvar pojavila tudi na stacionarnem računalniku. Povezuje me samo na ip naslov 192.168.1.123, kjer mi sicer kaže,da sem povezan na internet, a ta ne deluje...Pa še včeraj je na tem računalniku normalno deloval internet...Poskušal sem tudi s tem, da sem updejtal firmware na routerju, pa stvar ostaja ista.

Vsa stvar me močno spravlja ob živce in zdej jst nimam pojma al je tle router kriv ali kaj drugega. Vse kar je drugačno od prej je to, da router ni več povezan preko nobenega računalnika ampak delujejo vsi računalniki na brezžično povezavo.

Upam, da kdo ve, kje bi bil lahko problem in če mi lahko prosim razloži...

Hvala, LP

andrejs
Guru
Prispevkov: 872
Pridružen: 6. Nov 2007 ob 07:42
T-2: Že imam
Paket: 10/1 + 2xISDN + 2xUMTS + IPTV
Kraj: Maribor - Limbuš

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a andrejs » 6. Apr 2008 ob 12:12

Ker sem ravno na odhodu nimam dosti časa da bi ti vse razlagal zato samo dejstva
- naslov 89.x.x.x si IP naslovi katere dobiš od T2
- naslovi 192.x.x.x so IP naslovi katere ti dodeli router
- če imaš ruter pravilno priklopljen na modem in pravilno nastavljen potem v nobenem primeru računalnik kateri deluje preko ruterja ne sme imeti IP iz serije 89.x.x.x
- napiše ša ali imaš na T2 naročen statičn ali dinamični IP
- preveri ali imaš kabel kateri ti pride iz modem priklopljen na WAN v ruter
- potem pa preveri ali imaš pravilno nastavljen ruter.
Slika

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a pack » 6. Apr 2008 ob 12:15

Verjetno imaš narobe priklopljeno in pomanjkljivo nastavljen router. Imaš kabel iz modema vtkanjen v routerjev wan port? Na routerju moraš imeti za conncetion type nastavljeno DHCP (za Siol si moral imeti PPPoE).
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

gregapenny
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 6. Apr 2008 ob 11:38
T-2: Že imam
Paket: 10/1

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a gregapenny » 6. Apr 2008 ob 13:19

Na t-2 imam naročen dinamični ip (nizek varnostni paket). Connection type imam nastavljen na DHCP. Na zadnji strani routerja pa imam en port na katerem piše internet in 4 porte, kjer piše lan. Kabel iz modema gre v prvi LAN port...Sem ga probal preklopit na internet port, pa mi stalno poveže na ip 192.168.1.149, kjer mi poveže, a internet spet ne dela...

andrejs
Guru
Prispevkov: 872
Pridružen: 6. Nov 2007 ob 07:42
T-2: Že imam
Paket: 10/1 + 2xISDN + 2xUMTS + IPTV
Kraj: Maribor - Limbuš

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a andrejs » 6. Apr 2008 ob 13:56

- modem mora biti priklopljen na internet port
- če imaš povezan modem in lan port ti ruter deluje kot navaden switch
- ker imaš priklopljeno kot switch ti računalniki dobijo IP od T2
- ker lahko dobiš samo 2x dynamični IP od T2 imaš probleme ker si priklapljal računalnik, prenosnik in ruter to pa so že tri naprave (mogoče si še probal kateri računalnik priklopiti preko kabla in to se ti šteje kot naslednji računalnik)
- računalniki se ti morejo vedno povezati na naslove tipa 192.x.x.x
- T2 ti za 24ur zasede IP za določeno mrežno kartico, dokler te povezave ne sprosti se ti druga mrežna ne poveže
- povezavo ned ruterjem in modemom prekini, ugasni modem pa počakaj kakšno urco, med tem poveži oba računalnika z ruterjem, ko boš ponovno priklapljal modem na ruter ga pa priklopi ponovno na internet port ruterja
Slika

gregapenny
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 6. Apr 2008 ob 11:38
T-2: Že imam
Paket: 10/1

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a gregapenny » 6. Apr 2008 ob 15:49

andrejs naredil sem tako kot si mi napisal. Modem sem izključil za eno uro, po tem sem ga prižgal, povezal z routerjem v port internet in zopet vse isto. Na laptopu mi napiše, da sem povezan na ip 192.168.1.149, internet pa ne dela... Tole me počasi res spravlja ob živce...

V bistvu mi net ne dela, kadarkoli me poveže na kakšem 192.x.x.x ip naslov...

Uporabniški avatar
Malkec
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 3073
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:24
T-2: Že imam
Paket: T4 TERA 100/20 FTTH
Kraj: Maribor

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a Malkec » 6. Apr 2008 ob 15:57

Kolikor je meni znano moraš povezat iz modema v WAN port od routerja :nevem:

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a pack » 6. Apr 2008 ob 17:03

Na nekaterih routerjih piše WAN, na drugih internet, gre pa za isto zadevo.

Si preveril za novejšo verzijo firmwareja? Kaj ti pa pravi status na routerju? Mogoče imaš pa samo vse IPje zasedene, ker ti ga T-2 drži 24ur, če ga ne sprostiš (ne pomaga, če čakaš vmes samo 1 uro). Magar priklopi tako, kot si imel prej, pa na tistem računalniku, kjer ti v takem primeru internet dela, narediš ipconfig /release, odklopiš in vse nazaj priklopiš, kakor mora biti. Več...
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a Fry » 6. Apr 2008 ob 17:48

Modem moraš imeti povezan na WAN (morda ti piše interenet) port Routerja (obvezno!!!)
V nastavitvah Routerja imaš verjetno nasatvljeno PPPoE povezavo. Ta je veljala za SiOl.
Za T-2 moraš imeti v WAN nastavitvah routerja izbrano Dynamic IP (velja za dinamični IP)

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a Seeker » 6. Apr 2008 ob 20:18

Poglej. V vsakem primeru moraš imeti iz MODEMOVEGA LANa v RUTERJEV WAN (internet). Računalnike pa potem v ruterjeve LANe.

DHCP na ruterju deluje v obe smeri. Na znotraj dobiš lokalne (privatne) IP-je, za katere je prav, da so 192.168.x.x, na zunaj ga pa računalniku ali ruterju dodeli T-2.

Ko preko DHCPja dobiš IP, ga dobiš za določen čas (24 ur). To se imenuje "lease". In ti imaš sedaj na 2 računalnikih aktiven lease in ko priklopiš ruter ali tretji računalnik (nisem bral, ampak predvidevam da je to problem), ne pridobi IPja, ker T-2 ponuja 2 "leasa". Za to pozdravit, imaš več variant:

1. En računalnik odklopi za 24 ur in potem preveži. Ruter bo dobil drugi prosti lease, enega pa tacajt lahko uporabljaš.
2. Modem izklopi za 24 ur in preden prižgeš pravilno poveži.
3. Najhitrejša varianta:

DHCP (lease) pozna 2 komandi:

DHCP renew = obnovi lease, se pravi nekakšen reconnect
DHCP release = sprosti lease

Oba ukaza lahko poganjaš tako iz PCja kot iz ruterja. Na ruterju najdi med nastavitvami gumb za to, na račuanlniku pa pojdi v START -> Run... -> vpiši "cmd" in stisni Enter (verjetno ni potrebno poudarjati, da so narekovaji le za definiranje izraza in jih ne vpisuj). V cmd pa sedaj za renew lahko vpišeš "ipconfig /renew" ali "ipconfig /release".

Tako da naredi:

1. na drugemu delujočemu računalniku poženi ukaz "ipconfig /release" in čim hitreje (v roku par sekund, ne da boš zdej panično ven vlekel) iztakni kabel, da windowsi ne renewajo avtomatsko
2. preveži na pravilno vezavo in resetiraj ruter
3. če še vedno ne dela, najdi na ruterju renew ukaz in ga poženi. do ruterja lahko dostopaš, ker je to še v lokalni mreži. verjetno na http://192.168.1.1/

gregapenny
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 6. Apr 2008 ob 11:38
T-2: Že imam
Paket: 10/1

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a gregapenny » 6. Apr 2008 ob 20:46

prvo bi se rad zahvalil vsem, ker mi poskušate pomagati. problema vseeno še nisem odpravil. sem klicu tudi na t-2, kjer so mi rekli, da njim kaže, da je vse v redu, tako da nekaj more bit z mojim ruterjem.

ne razumem samo ene stvari. jst mam povezan port-1 na t-2 modemu in WAN/internet port na ruterju. potem če hočem dostopat do menija na routerju moram povezat še računalnik in port lan1 na routerju. in zdej, ko ste mi napisal naj v cmd napišem ukaz "ipconfig /release", kater kabel naj pol iztaknem iz kje in naj ga uklopim kam?

mali-40
Legenda
Prispevkov: 1222
Pridružen: 26. Apr 2006 ob 08:40
T-2: Še nimam
Paket: FTTH 20/20 T1
Kraj: koroška

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a mali-40 » 6. Apr 2008 ob 21:55

iztakneš kabel iz mrežne na računalniku,jast bi ti še priporočal da na probaš posodobit gonilnike od mrežne,daj direkt kabel nna modem mimo routerja in posodobi gonilnik,nato naredi nazaj preko routerja.

gregapenny
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 6. Apr 2008 ob 11:38
T-2: Že imam
Paket: 10/1

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a gregapenny » 6. Apr 2008 ob 23:23

Samo jst sploh nimam kabla vključenega v mrežno v računalniku. Jst mam samo modem povezan z routerjem in to je to...

Uporabniški avatar
Seeker
Navdušenec
Prispevkov: 646
Pridružen: 29. Avg 2006 ob 21:41
T-2: Še nimam

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a Seeker » 6. Apr 2008 ob 23:51

1. Ti poveži RAČUNALNIK (mrežna) v MODEM (LANx), tako da bo delovalo.
2. Izvedi release in iztakni kabel. Preveri, če imaš dodeljen kakšen IP. Če ja, ponovno izvedi release in hitreje izklopi kabel. :D
3. Nato poveži ROUTER (internet/WAN) v MODEM (LANx) in router resetiraj (ven iz elektrike in not, pusti gumbe).
4. Nato poveži še vse računalnike v LAN porte na ruterju in naredi na vseh renew.

Trotlzihr varianta je še vedno, da 24 ur uporabljaš samo en računalnik.

EDiT: Zdele vidim, da imaš wireless. Praktično je isto...

gregapenny
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 6. Apr 2008 ob 11:38
T-2: Že imam
Paket: 10/1

Re: Problem z Linksys WRT54G routerjem

Odgovor Napisal/-a gregapenny » 7. Apr 2008 ob 00:19

Slika

tkole zgleda prva stran na mojem meniju od rutarja. a bi mogu jst namesto unih ničl pri gateway al pa pr local DNS al pa pr static DNS kej druzga vpisat. ker zdej sm na enem slovenskem forumu, ki je namenjen samo za rutarje in te stvari bral, da je treba za t-2 ročno vnest dns-je...

če probam povezat računalnik in modem mi napiše limited or no connectivity...joj znoru bom :jao:

Odgovori