Omejevanje hitrosti po uporabniku

Vse o T-2 internetu
Odgovori
Uporabniški avatar
klemnjeklemn
Uporabnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 25. Nov 2007 ob 16:35
T-2: Že imam
Paket: VDSL 10/4 + 2xTV
Kraj: Tolmin

Omejevanje hitrosti po uporabniku

Odgovor Napisal/-a klemnjeklemn » 22. Dec 2009 ob 11:33

Torej imam določeno povezavo, ki pa bi jo zaradi nepametne izrabe uporabnikov (beri vsi bi radina polno vlekli pa uploadali noben pa nebi dal niti centa za bolši net) želel razdeliti na čimbolj fiksne dele za vsakega uporabnika. Poskušal sem s tomaototo na wrt54gl pa nisem bil pretirano zadovoljen. Obstaja še kak firmware kjer je to bolje rešeno ali se zaddeva rešuje s serverji in namenskimi programi (bandwidth controller, bandwidth manager,...)?

Uporabniški avatar
obi
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 843
Pridružen: 9. Nov 2006 ob 17:26
T-2: Že imam
Paket: T-2 PAKET T-3 VDSL
Kraj: ljubljana - medvode
Kontakt:

Re: Omejevanje hitrosti po uporabniku

Odgovor Napisal/-a obi » 22. Dec 2009 ob 11:38

namenski programi so mal mim ker mora vsak uporabnik met instaliranega in zagnanga. Če ga onemogoči potem spet na polno šopa. Zanimivo mi je da na tomatu ni delalo. Men doma dela BP (res da samo dve mašini vendar dela). Probaj še z kakim drugim firmwareom. Recimo DDWRT. To bi blo pa iz moje skrinjice idej vse.
Štrom for wife, ups for live
If you still hear me. It was not loud enough

Uporabniški avatar
jaromir
Novinec
Prispevkov: 21
Pridružen: 15. Nov 2009 ob 20:29
T-2: Že imam
Paket: 100/10
Kraj: Ljubljana

Re: Omejevanje hitrosti po uporabniku

Odgovor Napisal/-a jaromir » 22. Dec 2009 ob 12:11

Tudi jaz imam tomato in omenjeni ruter in dela brez problema? mogoče si kaj narobe nastavil
Od programov pa lahko probaš net limiter, ki je dokaj enostaven za uporabo, samo tako kot je obi rekel moral ga boš namestiti na vsako mašino
Slika

Uporabniški avatar
Malkec
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 3073
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:24
T-2: Že imam
Paket: T4 TERA 100/20 FTTH
Kraj: Maribor

Re: Omejevanje hitrosti po uporabniku

Odgovor Napisal/-a Malkec » 22. Dec 2009 ob 12:13

Stara kišta z ali openbsd+pf, ali pa clarcconnect / monowall.

Problemi rešeni. Tile routerčki za 50€ so bol tak, malo dnara malo muzike.

Abigor
Nergač
Prispevkov: 1197
Pridružen: 23. Mar 2006 ob 17:05
T-2: Še nimam
Paket: 700/60
Kraj: Ind. cona Celje Vzhod

Re: Omejevanje hitrosti po uporabniku

Odgovor Napisal/-a Abigor » 22. Dec 2009 ob 12:19

Če še kdo ne ve, obstaja free varianta Clarkconnecta enterprise - ClearOS (http://www.clearfoundation.com/). Kmalu bo prišla ven final verzija. Trenutno je še RC2 Tudi jaz priporočam katero do linux distribucij namesto kakšnega poceni routerja. Jaz osebno imam FreeBSD mašino ki deluje kot proxy, router, firewall in mail server, web server. Lahko se uporabi katerakoli linux distribucija. Le, da je potrebno tukaj malo poznati unix ukaze in naštudirati PF oz. IPTABLES . Pri CC ipd. pa imaš GUI in kot nezahteven uporabnik sploh ne rabiš znanja o UNIXU. Jaz trenutno testiram Vyatto in RouterOS. Lahko uporabiš staro mašino, kot router, ki ima iste lastnosti, kot razni hardverski routerji višjih cenovnih razredov.

Uporabniški avatar
klemnjeklemn
Uporabnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 25. Nov 2007 ob 16:35
T-2: Že imam
Paket: VDSL 10/4 + 2xTV
Kraj: Tolmin

Re: Omejevanje hitrosti po uporabniku

Odgovor Napisal/-a klemnjeklemn » 22. Dec 2009 ob 12:44

JA pr tomatotu sm nastavu qos tko na sm dal recmo od 1-30% po ipju sam me je ful motil to da pol tistih 30% ni blo max 30% vedno ampak je skakalo tut na več in pol je zmeri štala pr špilanju on line ker se ti ping nenormalno povečuje (30%+30%+30% bil delalo bp samo če se pa začnejo dvigvat na 35 al pa 40 pa vemo kje smo). Ne me razumet da špili tok poberejo, ampak se eni ludje nardijo butaste in ne izklopjo al pa omejijo uT in pol upload samo raste. Kar se tiče qos-a za uT al pa špile pa vemo da so za eno in drugo čist druge zahteve. Sej sm že neki probavu izklaplat upnp pa porte odperat na roke sam majo ene špile dan samo upnp in to je to. Drgač pa ja če nardiš pa qos temelječ na portih na tomatotu dela pa čudovito.

Uporabniški avatar
frojnd
Model
Prispevkov: 243
Pridružen: 25. Nov 2008 ob 10:23
T-2: Še nimam

Re: Omejevanje hitrosti po uporabniku

Odgovor Napisal/-a frojnd » 22. Dec 2009 ob 12:45

Malkec napisal/-a:Stara kišta z ali openbsd+pf, ali pa clarcconnect / monowall.

Problemi rešeni. Tile routerčki za 50€ so bol tak, malo dnara malo muzike.
Mislo si rečt pfsense pa vsaj 1,2ghz in 756 rama ;) Sm upgradal na tak sistem iz 300Mhz (star komp) pa se razlika precej pozna.
pfsense pripročam zato kr ma svašta nastavitev, enostaven za uporabo in me v 2 letih še ni razočaral :)

weidah
Nadebudnež
Prispevkov: 451
Pridružen: 7. Avg 2007 ob 01:27
T-2: Že imam

Re: Omejevanje hitrosti po uporabniku

Odgovor Napisal/-a weidah » 22. Dec 2009 ob 19:26

Zdej se mi ne da vsega brat, mogoče ste že prišli do rešitve mogoče ne.

Če bi rad s tomato firmware-om naredil kot so nekateri priporočali si dol potegni najnovejšo verzijo tukaj http://www.polarcloud.com/tomato


generator.zip je pa programček ki ti zgenerira scripto, ki jo potem vržeš v firewall na tomato fimware-u.

Najlažje je takole imo



Sicer pa priporočam Smoothwall, ga sam uporabljam na eni stari kišti :)
Slika

Odgovori