"Štukanje" UTP kabla na parico

Vse o T-2 internetu
Uporabniški avatar
Mark
T-2jevec
Prispevkov: 3148
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 13:37
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO

Re: "Štukanje" UTP kabla na parico

Odgovor Napisal/-a Mark » 1. Nov 2008 ob 21:37

Če je vse ok (Dober spoj, ne predebel nanos spajke) nebi smelo, kar pa v praksi žal ne velja vedno, zato je težko izhajati iz teorije. Včasih se zgodi, da je kabel ok pa je problematičen slabo stisnjen konektor.

FRAN
Faca
Prispevkov: 142
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 12:33
T-2: Že imam
Paket: oranžni diamant HBO
Kraj: Slov. Konjice, zračna optika

Re: "Štukanje" UTP kabla na parico

Odgovor Napisal/-a FRAN » 18. Dec 2008 ob 00:03

Tehniki so mi sporočili, da se mi modem sinhronizira 10Mbit/1,1Mbit (razdalja od centrale je 1200m). Ker nameravam dodatno še naročiti T-2 televizijo bi rad na novo naredil instalacijo od telekomove omarice na hiši do modema (tudi tehnik mi je to svetoval). Šlo bo 35m UTP kabla. Ali je res, da je pomembno, če so žičke v parici čim bolj debele?

Lep pozdrav,
FRAN
Slika

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Re: "Štukanje" UTP kabla na parico

Odgovor Napisal/-a Krypto » 18. Dec 2008 ob 10:56

Pri UTP kablu je predvsem odvisno katere kategorije je, saj podpira različne prenose. Če bi želel da so izgube še manjše lahko namontiraš tudi kakšnega od dodatno izoliranih kablov (FTP, STP, SFTP). Je dražji, ampak to itak delaš enkrat na 30 let :)

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1488
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: "Štukanje" UTP kabla na parico

Odgovor Napisal/-a Skorc » 18. Dec 2008 ob 12:02

FRAN napisal/-a:Tehniki so mi sporočili, da se mi modem sinhronizira 10Mbit/1,1Mbit (razdalja od centrale je 1200m). [...]
OK, sinhronizacijo lahko popraviš s kvalitetnim kablom (vsaj FTP, če so pa hude motnje v okolici pa SFTP (dvojni oklop; folija + pletenica)). Vendar ne pričakuj čudežev. Pomemben podatek: kakšna je kvaliteta signala v omarici oziroma na koliko se modem sinhronizira. Slednje je v tvojem primeru največja možna vrednost sinhronizacije. Tebi je znano le 10/1 na razdalji 1200 + 35 metrov.

Kot rečeno, velika verjetnost je, da boš izboljšal sinhronizacijo. Priporočam, da pred posegom prenove interne inštalacije pridobiš informacijo o sinhronizaciji na odjemnem mestu "telefonska omarica". Šele takrat se odloči katero različico kabla boš vlekel (razmerje cena/pričakovana korist) oziroma sploh ne boš šel v prenovo inštalacije.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Odgovori