Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Splošni pogovori o T-2
jures
Novinec
Prispevkov: 19
Pridružen: 4. Feb 2009 ob 10:49
T-2: Že imam
Paket: brezčasna optika

Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a jures » 19. Apr 2009 ob 23:29

No takole...
selimo se v novogradnjo, ki smo jo kupili v 3 PGF. Želim preseliti obstoječi paket brezčasna optika, z vsem sem zadovoljen in želim ostati na T2.
Problem: Hiša še nima PTT priključka, gre za Lokacijo na verju, Medvode (ob Savi na samem), s 3mi do 4mi sosedi. Starejše hiše imajo PTT, poleg mene pa je še ena novogradnja z enakimi problemi:

- hiša nima PTT priključka
- hiša ima lokalni KKS (EVJ-PROM)
- oddal vlogo na telekom, pravijo da v bližini ni proste parice
- da sami napeljujejo nove parice do stroška 800€
- da smo zelo oddaljeni od lokacije, od kjer bi morali vleči nov kabel
- da je ta strošek 11.500€!!!!!!!!!!!!!!!
- in da nam ne morejo zagotoviti priključka (razen seveda ce ne plačamo )
- da potrebujejo soglasje občine za napeljavo kablov

H E L P!

Kaj naj naredim, TS je edini, ki izvaja to storitev pa jo je zavrnil. Gre se pa za 3 nove naslove, saj je novogradnje zraven nas v problemu tudi še nevseljen sosed v dvojčku (mi smo na eni strani dvojčka, druga stran je se nenaseljena + novogradnja cez cesto)

Kaj je narediti, kaj je TS dolzan narediti (zagotoviti) - zelim imeti PTT prikljucek kot drzavljan Slovenije mado...a...

P.S. T2 je ze rekel da ni problem glede razdalje na tem naslovu...sam kabel rabi....

HVALA

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a RobertM » 20. Apr 2009 ob 08:09

Po ZEKom (Zakon o elektronskih komunikacijah) so ti dolzni narediti prikljucek (ki je med drugim lahko tudi na PCM,...) :namrec:
Nekaj sem na brzino izbrskal:
http://www.zakonodaja.com/zakoni/viii/4 ... en/11.clen :

(2) Najmanjši nabor storitev, ki sodijo v univerzalno storitev, vključuje:
1. priključitev na javno telefonsko omrežje in dostop do javno dostopnih telefonskih storitev na fiksni lokaciji na razumno zahtevo uporabnika, tako da mu to omogoča vzpostavljanje in sprejemanje notranjih (krajevnih in medkrajevnih) in mednarodnih klicev, prenos faksimilnih komunikacij in podatkovnih komunikacij s prenosno hitrostjo, primerno za funkcionalen dostop do interneta;

http://www.apek.si/sl/dostop_do_storite ... a_razmerja

V: Kako lahko sklenem naročniško razmerje za ADSL priključek, saj priključek nujno potrebujem? Dostop do interneta s hitrostjo od 1 Kb do 2,28 Kb na sekundo mi ne zadostuje

O: V skladu z 11. členom ZEKom mora izvajalec univerzalne storitve (Telekom Slovenije) vsem končnim uporabnikom, ne glede na njihovo geografsko lego, zagotavljati ves nabor storitev, ki sodijo v univerzalno storitev. V ta nabor med drugim spada priključitev na javno telefonsko omrežje in dostop do javno dostopnih telefonskih storitev na fiksni lokaciji na razumno zahtevo uporabnika, tako da mu to omogoča vzpostavljanje in sprejemanje notranjih (krajevnih in medkrajevnih) in mednarodnih klicev, prenos faksimilnih komunikacij in podatkovnih komunikacij s prenosno hitrostjo, primerno za funkcionalen dostop do interneta. To pomeni, da vam mora Telekom Slovenije v okviru univerzalne storitve zagotoviti dostop do interneta, kot je opredeljen v Splošnem aktu o prenosni hitrosti, primerni za funkcionalen dostop do interneta (Ur. l. RS, št. 81/04 in 11/06). Vendar v ta nabor ni zajet širokopasovni (xDSL) dostop do interneta, ki se na trgu ponuja prosto pod komercialnimi pogoji. Ali oz. kdaj bodo predpisi takšni, da bo tudi širokopasovni dostop do interneta spadal v univerzalno storitev, je v tem trenutku nemogoče napovedati, vendar pa se bodo razmere zagotovo izboljšale tudi z uvedbo novih storitev, ki jih bodo ponujali operaterji katerim je agencija na javnih razpisih podelila odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc (npr. storitve, ki se izvajajo preko tehnologije WiMax). Agencija na področju širokopasovnih storitev tako nima nobenih pristojnosti v smislu regulacije tega maloprodajnega trga, saj se storitve (xDSL) na trgu elektronskih komunikacij ponujajo povsem prosto in so podvržene le tržnih zakonitostim. Končni uporabniki torej nimajo nobene na zakon oprte pravice do teh storitev, zato še vedno ostaja v izključni pristojnosti operaterja, da se odloči komu bo te storitve nudil.
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
vinko
Znanec
Prispevkov: 57
Pridružen: 26. Jan 2007 ob 15:23
T-2: Že imam
Paket: T2 mobilni internet, neomejeno
Kraj: Ljubljana

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a vinko » 20. Apr 2009 ob 08:19

Jures, čestitam za novogradnjo !!!
Sicer pa..... prišel si v milost in nemilost lokalnega (državnega) mogotca telekoma.
Najboljše da vzameš T2 mobilni internet pa 1, 2,3 umts pakete, glede televizije pa....... :nevem:

Veliko sreče !!!
Slika

Uporabniški avatar
ciril88
T-2jevec
Prispevkov: 1016
Pridružen: 16. Apr 2009 ob 16:31
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant 600/100
Kraj: Republika prlekija

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a ciril88 » 20. Apr 2009 ob 09:07

Ja če maš možnost za UMTS vzami kar UMTS podatkovni prenos za 10€ na mesec, dokler ti telekom ne omogoči telefonske parice, oz ti ne naredijo telefonskega priključka. :owned:
You Can Call Me Santa Claus
Slika

Lerota
Uporabnik
Prispevkov: 28
Pridružen: 18. Dec 2007 ob 00:00
T-2: Že imam
Paket: 1/256

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a Lerota » 20. Apr 2009 ob 14:04

Kot vidiš Jure, ti je Robert že odgovoril.

Imaš pravico do telefonskega priključka. To so ti dolžni napeljati, še posebej, ker ne vidim, da bi bilo tu kaj nerazumnega.

Vprašanje je samo glede tehnologije (o tem ne vem veliko). Če ti napeljejo telefonski kabel (za zagotovitev univerzalnih storitev) je vprašanje kakšen kabel ti bodo napeljali. Ali bo ta kabel dovolj za xDSL povezavo.

To ti bo pa moral odgovoriti nekdo iz tehnične stroke, kako je s temi kabli.

LP

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a Krypto » 20. Apr 2009 ob 17:26

Če ni prostih parov od zadnje omarice (končnik), potem jim drugega kot vleči nov večparni kabel ne ostane. Glede na napisano v prvem postu lahko sklepamo da je razumna meja 800€, 11500€ pa ne. Tista s soglasji je malo lovska, saj so to ob plačilu dolžni storiti oni. Obstaja seveda tudi možnost da kdo ne da soglasja, in mimo tega žal ne gre. Mogoče še vprašanje kam na TS si se to obračal?

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 20. Apr 2009 ob 18:42

jures napisal/-a:No takole...
selimo se v novogradnjo, ki smo jo kupili v 3 PGF. Želim preseliti obstoječi paket brezčasna optika, z vsem sem zadovoljen in želim ostati na T2.
Problem: Hiša še nima PTT priključka, gre za Lokacijo na verju, Medvode (ob Savi na samem), s 3mi do 4mi sosedi. Starejše hiše imajo PTT, poleg mene pa je še ena novogradnja z enakimi problemi:

- hiša nima PTT priključka
- hiša ima lokalni KKS (EVJ-PROM)
- oddal vlogo na telekom, pravijo da v bližini ni proste parice
- da sami napeljujejo nove parice do stroška 800€
- da smo zelo oddaljeni od lokacije, od kjer bi morali vleči nov kabel
- da je ta strošek 11.500€!!!!!!!!!!!!!!!
- in da nam ne morejo zagotoviti priključka (razen seveda ce ne plačamo )
- da potrebujejo soglasje občine za napeljavo kablov

H E L P!

Kaj naj naredim, TS je edini, ki izvaja to storitev pa jo je zavrnil. Gre se pa za 3 nove naslove, saj je novogradnje zraven nas v problemu tudi še nevseljen sosed v dvojčku (mi smo na eni strani dvojčka, druga stran je se nenaseljena + novogradnja cez cesto)

Kaj je narediti, kaj je TS dolzan narediti (zagotoviti) - zelim imeti PTT prikljucek kot drzavljan Slovenije mado...a...

P.S. T2 je ze rekel da ni problem glede razdalje na tem naslovu...sam kabel rabi....

HVALA
Lahko mi daš svoje naslovne podatke na Zasebna sporočila. Bom probal pomagati še jaz. :)
Optika 100/10

jures
Novinec
Prispevkov: 19
Pridružen: 4. Feb 2009 ob 10:49
T-2: Že imam
Paket: brezčasna optika

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a jures » 20. Apr 2009 ob 22:13

teorija je eno, praksa drugo, borim se naprej.

Posljem na privat podatke

dule17
Guru
Prispevkov: 781
Pridružen: 11. Jun 2006 ob 09:26
T-2: Že imam

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a dule17 » 20. Apr 2009 ob 22:26

telekom ti je dolžan zagotoviti priključek, ne glede na to kje si.To vključuje univerzalna storitev. Sicer pa več o tem piše v gradbenem dovoljenju za tvoj objekt, kjer piše pod kakšnimi pogoji ga moraš dobiti. Brez soglasja Telekoma ni gradbenega dovoljenja.

Kakšna je cena izgradnje mi ni jasno, ne sme pa presegati nekih normalnih okvirov, saj je prav zato uvedena univerzalna storitev, zaradi katere ne bi tisti, ki so nerazumno oddaljeni od central plačevali astronomske cene priključkov. Le-te pavšalno krijejo tisti, ki so relativno bližji centrali. Da boš v tvojem primeru dobil pa samo parico, ki bo prenesla kakšnih 33,6Kbs pa je že vnaprej jasno, ker bo že iz principa verjetno odgovor "da ni proste parice za razvezavo".

če imaš možnost poskušaj pridobiti soglasje telekoma za objekt in potem ti bo jasno kaj so pogoji in vse ostalo. Da vlečejo kabel samo za tebe in potem ti plačaš 11k € ni sprejemljivo. Kako bi potem do telefonskega priključka prišli ljudje oddaljeni +10km od centrale.

Sicer pa mal pobrski po apeku - http://www.apek.si/sl/informacije_za_ko ... a_storitev in se sklicuj na te stvari, obračaj pa se direktno na Telekom v Stegnah. Pozab na 080itd.

Če boš rabil kakšen nasvet bom z veseljem pomagal.

jures
Novinec
Prispevkov: 19
Pridružen: 4. Feb 2009 ob 10:49
T-2: Že imam
Paket: brezčasna optika

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a jures » 20. Apr 2009 ob 23:51

Problem je izkljucno v stegnah. Monter - Magdalenič me je kratkomalo odpikal! Take arogantnosti se v zivljenju nisem dozivel.

Sploh ne vem kaj naj se naredi preklicarili smo pol telekoma, pod nos dali nesteto zakonov, določil...a telekom zavraca....Se jih da kam prijaviti???

Uporabniški avatar
slow_slow
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 5352
Pridružen: 19. Jul 2007 ob 13:19
T-2: Že imam
Paket: Oranžni DIAMANT HBO
Kraj: Maribor T-2
Kontakt:

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a slow_slow » 20. Apr 2009 ob 23:52

APEK je edina možnost.

jures
Novinec
Prispevkov: 19
Pridružen: 4. Feb 2009 ob 10:49
T-2: Že imam
Paket: brezčasna optika

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a jures » 20. Apr 2009 ob 23:52

Krypto napisal/-a:Če ni prostih parov od zadnje omarice (končnik), potem jim drugega kot vleči nov večparni kabel ne ostane. Glede na napisano v prvem postu lahko sklepamo da je razumna meja 800€, 11500€ pa ne. Tista s soglasji je malo lovska, saj so to ob plačilu dolžni storiti oni. Obstaja seveda tudi možnost da kdo ne da soglasja, in mimo tega žal ne gre. Mogoče še vprašanje kam na TS si se to obračal?
Obračal na Stegne, na Cigaletovo...povsod

jures
Novinec
Prispevkov: 19
Pridružen: 4. Feb 2009 ob 10:49
T-2: Že imam
Paket: brezčasna optika

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a jures » 20. Apr 2009 ob 23:54

[quote="RobertM"]
http://www.zakonodaja.com/zakoni/viii/4 ... en/11.clen :

(2) Najmanjši nabor storitev, ki sodijo v univerzalno storitev, vključuje:
1. priključitev na javno telefonsko omrežje in dostop do javno dostopnih telefonskih storitev na fiksni lokaciji na razumno zahtevo uporabnika, tako da mu to omogoča vzpostavljanje in sprejemanje notranjih (krajevnih in medkrajevnih) in mednarodnih klicev, prenos faksimilnih komunikacij in podatkovnih komunikacij s prenosno hitrostjo, primerno za funkcionalen dostop do interneta;

In kaj je razumna??

jures
Novinec
Prispevkov: 19
Pridružen: 4. Feb 2009 ob 10:49
T-2: Že imam
Paket: brezčasna optika

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a jures » 21. Apr 2009 ob 00:25

Samo se nekaj - kdaj naj bi pa optika tekla čez Pirniče pri Medvodah????

tilenn
Novinec
Prispevkov: 19
Pridružen: 17. Jan 2008 ob 10:20
T-2: Že imam
Paket: 1/1

Re: Telekom zavrača vlogo za PTT priključek

Odgovor Napisal/-a tilenn » 22. Apr 2009 ob 09:46

Lahko zaprosiš za fiksno-mobilni priključek - stacionarna telefonija preko mobilca. Več info na 080 8000/2.

Odgovori