Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
MiHc
Znanec
Prispevkov: 92
Pridružen: 4. Jan 2008 ob 00:37
T-2: Že imam
Paket: T4 TERA VDSL
Kraj: Begunje

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a MiHc » 16. Dec 2012 ob 22:32

ni problema, to je samo za wi-fi, oslabi signal, za kabel ki gre skozi luknjo ni problema
hvala za pojasnilo, me je kar malo skrbelo, da je ful problem
Mihc, poskusi se lotiti sam. Samo nekdo ti naj posodi klešče za konektorje.
Pa pazi pri vlsčenju UTPja. Sem ga vlačil ta vikend pa sem ga nekje zacvikal (za omaro) in sem se zaradi tega zajebaval cel dan saj nisem vedel zakaj ni signala.
Tudi tebi hvala za odgovor, bom verjetno poskusil kar sam napeljati kable :)
Slika
Slika

fopi
Faca
Prispevkov: 111
Pridružen: 8. Jan 2007 ob 14:07
T-2: Že imam
Paket: T-4 Mega Optika

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a fopi » 22. Dec 2012 ob 23:33

Zanima me kako težko je potegniti optični kabel po ceveh v stanovanju. Zdaj imam komunikacijsko omarico pri vhodu v stanovanje (tam se konca opticni kabel) in iz nje UTP+kabelski TV do dnevne sobe. Ali bi bilo težko v isto cev napeljati se optiko do dnevne sobe? Ali to naredijo T-2 monterji zastonj? Razdalje je cca 5 m, koliko je to po cevi ne vem.Če bi imel opticni modem v dnevni sobi bi mi to olajšalo mnogo zadev.

Skorc
Legenda
Prispevkov: 1490
Pridružen: 21. Jul 2006 ob 11:12
T-2: Že imam
Paket: Malo mešano
Kraj: Pince

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a Skorc » 23. Dec 2012 ob 08:18

Šala mala ... če je dovolj prostora v cevi, če niso narejeni ostri prehodi (lok). Slednje je namreč "največji sovražnik" optike.
Lep pozdrav,
Škorc

Slika

Uporabniški avatar
RobertM
Moderator
Prispevkov: 2347
Pridružen: 24. Dec 2006 ob 12:51
T-2: Že imam
Paket: Oranžni optimum BRO FTTH
Kraj: Okolica Tolmina

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a RobertM » 23. Dec 2012 ob 10:40

albundy napisal/-a:Pa pazi pri vlsčenju UTPja. Sem ga vlačil ta vikend pa sem ga nekje zacvikal (za omaro) in sem se zaradi tega zajebaval cel dan saj nisem vedel zakaj ni signala.
UTP prenese kar precej sile pri vlečenju samo tistega pol metra, kjer vlečeš moraš po hitremu postopku odščipniti in nemudoma zavržti :namrec:
"zacvikaš" pa ga zelo hitro. Ker je navit v kolutu tudi pri vlečenju sili v to obliko. Če ga ne vlečeš direktno iz škatle v cevi zelo rada nastane zanka (šlinga), ki se zatakne ob cev ali rob in kabel se zalomi. Tam ponavadi zunanji ovoj spremeni barvo na svetlejšo ampak najhujša poškodba je očem skrita - to so poškodovane parice v notranjosti. Največkrat pride od poškodbe izolacije, ki se odraža kot stik med žilami. Včasih pa "kitajc" LAN tester z LED lučkami kaže, da je vse OK pa vseeno ne dela optimalno. Pri računalniku se pozna na prenosu podatkov, ki je namesto teoretičnih 100(1000)Mb lahko le NPR. 15(120)Mb. Pri IP-TV pa enako prihaja do okvarjenih paketkov in posledično "kockanja" :nevem:
Še majčken hint, če kabli ne gredo lepo po ceveh. Ne maže se jih z motornim oljem, svinsko mastjo, ...
Najmanj škodljiva za roke in kable je krema za roke - ko sem delal več instalacij v kovčku ni nikoli manjkala "48" krema :owned:
L.P.Robert
Pred zagonom jezika vklopi možgane !

Slika
Slika

Uporabniški avatar
albundy
Znanec
Prispevkov: 83
Pridružen: 15. Nov 2007 ob 13:31
T-2: Že imam
Paket: T4 GIGA 200/20

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a albundy » 23. Dec 2012 ob 21:40

Glede na to da smo s firmo po slo potegnili že na kilometre optike ti povem, da smo pri vpihovanju opt.kabla za lažje drsenje uporabljali parafinsko olje.

Za utp pa je najbolše, da ga potegneš v kak NIK kanal ali PN cev.
Na žalost sem hotel doma ma
lo šparati pa ni bila najboljša rešitev.

Uporabniški avatar
albundy
Znanec
Prispevkov: 83
Pridružen: 15. Nov 2007 ob 13:31
T-2: Že imam
Paket: T4 GIGA 200/20

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a albundy » 23. Dec 2012 ob 21:47

fopi napisal/-a:Zanima me kako težko je potegniti optični kabel po ceveh v stanovanju. Zdaj imam komunikacijsko omarico pri vhodu v stanovanje (tam se konca opticni kabel) in iz nje UTP+kabelski TV do dnevne sobe. Ali bi bilo težko v isto cev napeljati se optiko do dnevne sobe? Ali to naredijo T-2 monterji zastonj? Razdalje je cca 5 m, koliko je to po cevi ne vem.Če bi imel opticni modem v dnevni sobi bi mi to olajšalo mnogo zadev.
Ni težko za nekoga ki ima opremo. Morda bi se bolj splačalo potegniti nov opt.kabel. drugače ga moraš štukati z fuzijskim varilnikom. Obstajajo pa tudi adapterji.
Tako rabiš ta adapter in optično priključno duplex vrvico.

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a Krypto » 24. Dec 2012 ob 19:01

fopi napisal/-a:Zanima me kako težko je potegniti optični kabel po ceveh v stanovanju. Zdaj imam komunikacijsko omarico pri vhodu v stanovanje (tam se konca opticni kabel) in iz nje UTP+kabelski TV do dnevne sobe. Ali bi bilo težko v isto cev napeljati se optiko do dnevne sobe? Ali to naredijo T-2 monterji zastonj? Razdalje je cca 5 m, koliko je to po cevi ne vem.Če bi imel opticni modem v dnevni sobi bi mi to olajšalo mnogo zadev.
Torej še 1x. Kolikor razumem imaš sedaj v kom. omarici črn dovodni zemeljski optični kabel. Če gredo sedaj vsi UTP kabli od tam naprej po stanovanju potem ostane modem v tej omari (privari se konektorje). Če ga hočeš v dnevni, se bo potem pač potegnilo hišni kabel (pigtail) do dnevne če je to možno.

MiHc
Znanec
Prispevkov: 92
Pridružen: 4. Jan 2008 ob 00:37
T-2: Že imam
Paket: T4 TERA VDSL
Kraj: Begunje

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a MiHc » 8. Jan 2013 ob 13:35

albundy napisal/-a:Mihc, poskusi se lotiti sam. Samo nekdo ti naj posodi klešče za konektorje.
Pa pazi pri vlsčenju UTPja. Sem ga vlačil ta vikend pa sem ga nekje zacvikal (za omaro) in sem se zaradi tega zajebaval cel dan saj nisem vedel zakaj ni signala.
Čez praznike sem potegnil kable, stisnil konektorje :D , testiral hitrost z računalnikom in mi kaže enako hitrost kot naročeno (4/1)

Ker sem zraven naročil tudi odklop CATV pri telemachu, me zanima koliko časa traja do priklopa (pogodba poslana 19.12, na servisnih straneh je 14.12 zabeleženo naročilo 3 TV vmesnikov) in ali podobno kot pri telefoniji, da pridejo od telemacha iskat kakšno opremo (še analogna kabelska, na podstrehi je ena bela škatla iz katere gre kabel)?
Slika
Slika

zizitop
Faca
Prispevkov: 194
Pridružen: 27. Feb 2007 ob 21:58
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a zizitop » 26. Maj 2013 ob 18:51

Imel bi vprašanja glede priklopa UTP na omarici. V taki omarici, ki ima tiste "lojtrce". Torej, kjer žičko kar zabiješ z izolacijo vred v take "škarje". Za navaden kabel, ki pride do omarice, kot vidim ni problem.
Ampak žičke UTP-ja so bistveno tanjše.
Namreč, na začetku, ko rineš žičko v škarje, se zareza oža (konus). Ampak ko prideš čez določeno točko, pa se spet razširi. Bojim se, da tam kjer se spet razširi, da potem ne objame kovina dovolj močno žičke in posledično ni dober kontakt. Se motim?
S čim je najbolje zabiti žičko v "klešče"?

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9181
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 26. Maj 2013 ob 19:15

tole imas v omarici:
Slika

rabiš pa krone klešče, imajo jih T2 tehniki, pokliči na 080 6464 in prosi da ti pride tehnik priklopit nov kabel v omarico (seveda bo t2 tehnik uredil da pride zraven Telekomov tehnik, tako kot je treba)
Slika

zizitop
Faca
Prispevkov: 194
Pridružen: 27. Feb 2007 ob 21:58
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a zizitop » 26. Maj 2013 ob 19:34

Aha, razumem. Ker bi rad takoj sedaj začasno nataknil, bi lahko šlo s kakim nadomestkom krone klešč?

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9181
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 26. Maj 2013 ob 19:37

izvijač....

zizitop
Faca
Prispevkov: 194
Pridružen: 27. Feb 2007 ob 21:58
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a zizitop » 26. Maj 2013 ob 19:51

Moram paziti, da kovine ne poškodujem najbrž? Je nevarnost,da klešče ne raztegnem?

Predvsem pa me zanima, če naj kabel zabijem do konca?

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9181
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 26. Maj 2013 ob 20:29

do konca ja

zizitop
Faca
Prispevkov: 194
Pridružen: 27. Feb 2007 ob 21:58
T-2: Že imam
Paket: 10/10
Kraj: Ljubljana

Re: Interna inštalacija; vprašanja in odgovori

Odgovor Napisal/-a zizitop » 26. Maj 2013 ob 20:52

Uspelo, dela...

Hvala in LP

Odgovori