Instalacija v hiši!

Splošni pogovori o T-2
bostjan.d
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 12. Jan 2007 ob 20:16
T-2: Še nimam
Kraj: MB

Instalacija v hiši!

Odgovor Napisal/-a bostjan.d » 12. Jan 2007 ob 20:30

Zanima me, kako izvesti instalacijo po hiši.
Hiša se trenutno še gradi (Sp. Hoče pri MB), zato so trenutno možnosti še odprte.
Predviden je priklop Telekom+ Kabelska televizija.
Zanima me, ali je dobra rešitev pripeljati vse kable do komunikacijske omarice (nekje v utilityu), nato pa dalje koaks za kabelsko, + kabel za telefonijo, + UTP kabel (kateri UTP kabel po stenah, je smiselno vleči 2 UTP kabla?)?
Je v Hočah VDSL centrala, ali trenutno VDSL sploh ni možen?

LP
Boštjan

bostjank
Faca
Prispevkov: 191
Pridružen: 20. Nov 2006 ob 21:22
T-2: Še nimam
Paket: Uporabljal vse storitve T-2 70 dni in vse storitve tudi prenehal uporabljati !

Odgovor Napisal/-a bostjank » 12. Jan 2007 ob 21:00

Če mene vprašaš... Ne glede na kable (jaz bi sicer v vseh prostorih predvidel električne, telefonske, ftp in koaksialne) bi se poslužil kakršnekoli medote, ki bi omogočila takojšnjo zamenjavo, odvzem ali dodajanje kablov.

Če pogledaš realnost danes, je takšna, da se pogoji, načini in posledično potrebni prenosni mediji spreminjajo tako hitro, da nekaj poriniti v zid in zaliti za 20, 30 ali celo več let, enostavno pomeni ogromno nevšečnosti, nezazadnje dodatnih stroškov.

Mislim, da se z občutkom estetike in natančnosti po hiši da nadometno namestiti ustrezne plastične ali druge vodnike brez večje vpadljivosti, vse od telekomunikacijske omarice naprej, pa v vse željene prostore v stan. objektu.

Odločitev je seveda tvoja, moja bo definitivno takšna, kot rečeno.

Uporabniški avatar
Malkec
T-2jevec / Moderator
Prispevkov: 3073
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:24
T-2: Že imam
Paket: T4 TERA 100/20 FTTH
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Malkec » 12. Jan 2007 ob 22:14

V hočah je možen VDSL. Centrala pa je v pošti :wink:

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Instalacija v hiši!

Odgovor Napisal/-a Cobane » 14. Jan 2007 ob 20:35

bostjan.d napisal/-a:Zanima me, ali je dobra rešitev pripeljati vse kable do komunikacijske omarice (nekje v utilityu), nato pa dalje koaks za kabelsko, + kabel za telefonijo, + UTP kabel (kateri UTP kabel po stenah, je smiselno vleči 2 UTP kabla?)?
Glede na to, da gradiš hišo si najbrž mislil plastične cevi in ne kable!?
V tem trenutku je smiselno dobro premisliti kje vse po hiši bi rad določeno storitev imel (telefon, TV, internet,...). Naj ti električar razpelje te plastične cevi od komunikacijske omarice do utilitija in naprej po sobah, da boš kasneje samo še potegnil kable po teh ceveh (ki bodo pod ometom) in da ti ne bo potrebno razbijati omet oz. polagati nadometne kanale.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

tonccy
Uporabnik
Prispevkov: 47
Pridružen: 7. Avg 2006 ob 20:05
T-2: Še nimam

Odgovor Napisal/-a tonccy » 15. Jan 2007 ob 08:29

Upam da si se še pravočasno spomnil na te stvari. Glede na to,, da sem pred enim leto končal z adaptacijo hiše , ti lahko kaj svetujem.

Ker sem skeptičen glede brezžičnih prenosov (zdravje), sem položil po celi hiši ogromno plastičnih cevi. Predvidel sem veliko vtičnic za elektriko in internet ali karkoli že pride z leti.

Vso telefonsko, antensko...instalacijo sem pripeljal (kot nameravaš tudi ti) v en prostor in od tam gre cela mreža po hiši. Vsi modemi, routerji, switchi, ojačevalci itd. so v zato namenjeni omarici.

Je pa dobro vedeti, da se tehnologija spreminja in najbrž boš vsakih nekaj let menjal povezave. Ko zratejo otroci ali si zamisliš spremembo namembnosti prostorov ali kupiiš dodatni TV ali računalnik, se zgodi da je treba instalacije malo "prebekslati". Predlagam ti da vstaviš v zid cevi premera 25 mm in ne 16 mm kot je v navadi. Ob izvlačenju mi boš za ta nasvet hvaležen.

Pomisli tudi na sistem pametne hiše". Video nadzor, prižiganje luči, daljinsko upravljanje z gospodinskimi aparati, dvigovanje in odpiranje oken...

Če imaš dobrega (pametnega) "štromarja", je zlata vredno.

Upam da sem kaj pomagal, pa srečno!

L.P.
Tonccy

Giovanotti
Novinec
Prispevkov: 14
Pridružen: 6. Nov 2006 ob 09:08
T-2: Že imam
Paket: Brezčasni VDSL + 2xmobi
Kraj: Homec

Odgovor Napisal/-a Giovanotti » 15. Jan 2007 ob 08:57

Ne pozabi si v dnevni sobi oz sobi, kjer bos imel TV, razpeljat cevi za surround zvocnike...

G.

bostjan.d
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 12. Jan 2007 ob 20:16
T-2: Še nimam
Kraj: MB

Odgovor Napisal/-a bostjan.d » 15. Jan 2007 ob 10:51

V dnevni sobi sem že predvidel kable za surround zvočnike .
Vseeno hvala za nasvet.
Kako uspešno je naknadno vlečenje kablov po cevi? Iz mojih izkušenj, sem imel vedno težave, čeprav mislim, da je cev res bila 16 mm.
Kateri UTP kabel je primeren za po hiši (kategorija 6?)

Tonccy, kako veliko komunikacijsko omarico imaš, da ni prevelike gneče?

LP

Boštjan

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Odgovor Napisal/-a Krypto » 15. Jan 2007 ob 11:05

Kategorija 5 ali 6. Kar se tiče naknadnega vlečenja, če imaš zajlo s katero vlečeš kable skozi načeloma ni problemov, drugače pa pač daš kable ven in na novo notr.

bostjank
Faca
Prispevkov: 191
Pridružen: 20. Nov 2006 ob 21:22
T-2: Še nimam
Paket: Uporabljal vse storitve T-2 70 dni in vse storitve tudi prenehal uporabljati !

Odgovor Napisal/-a bostjank » 15. Jan 2007 ob 11:31

Jaz bi na tvojem mestu za UTP povezavo uporabil FTP kabel, ki je še dodatno zaščiten pred motnjami, zlasti če boš poleg njega peljal po isti cevi še ostale kable.

Bine
Guru
Prispevkov: 897
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 21:26
T-2: Že imam
Paket: 100/100

Odgovor Napisal/-a Bine » 15. Jan 2007 ob 11:35

Ne FTP, ampak STP (Shielded Twisted Pair).
FTP je načeloma File Transfer Protocol. ;-)
Slika

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3499
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a madpanter » 15. Jan 2007 ob 11:39

mislim, da pod FTP je mislil foil screened twisted pair ;) če se bojiš za motnje dej SFTP ki ima ovoj iz alu folije + mislim, da bakreno mrežo kot koaksialni kabli tako ziher nebo prišlo do motenj in podobno :wink:

Slika
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Odgovor Napisal/-a Cobane » 15. Jan 2007 ob 11:44

Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Bine
Guru
Prispevkov: 897
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 21:26
T-2: Že imam
Paket: 100/100

Odgovor Napisal/-a Bine » 15. Jan 2007 ob 11:45

A ni že STP čist dost zaščiten?
Kot se spomnim, so to polagali poleg "ultra-debelih-električnih" kablov ;-)
Slika

Uporabniški avatar
madpanter
Starešina
Prispevkov: 3499
Pridružen: 5. Apr 2006 ob 10:02
T-2: Že imam
Paket: T4
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a madpanter » 15. Jan 2007 ob 11:47

zaščite nikoli ni preveč sploh ker nevemo kaj še bo in nebo :wink:
Slika
Prodam UMTS router WRT54G3G + anteno P54 + ustrezno Globetrotter kartico, info ZS

Bine
Guru
Prispevkov: 897
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 21:26
T-2: Že imam
Paket: 100/100

Odgovor Napisal/-a Bine » 15. Jan 2007 ob 11:49

Takole od oka, bi rekel, da je STP celo bolj zaščiten od "FTP".
(konec koncev je skoraj 2x dražji, ergo? ;-))
Slika

Odgovori