Težave s kabli ali ne?

Splošni pogovori o T-2
alexius103
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 29. Jan 2007 ob 21:11
T-2: Že imam
Paket: Internet in telefonija
Kraj: Zreče
Kontakt:

Težave s kabli ali ne?

Odgovor Napisal/-a alexius103 » 29. Jan 2007 ob 21:35

Tole sem pisal T2, mi lahko že kdo tukaj odgovori na moja vprašanja?

Stanje na terenu:

1. Imamo dve hiši. V eni živim jaz z družino, v drugi pa oče z družino.
2. Hiši sta blizu skupaj – 10 metrov zračne linije.

3. V moji hiši je priključek za telefon (ISDN) in priključek za internet.
4. Telefon je preko kabla pod zemljo (v cevi) speljan do očetove hiše. Iz routerja v moji hiši pa je do očetove hiše pod zemljo (v cevi) speljan tudi internetni kabel.
5. Jaz imam svojo telefonsko številko, oče pa spet svojo (pač ISDN).

6. Moja ISDN linija je priklopljena na nek modem, ki ima možnost pretvorbe ISDN v analogni signal, tako da lahko v svoji hiši uporabljam navaden brezvrvični Panasonicov telefonski aparat, ki ga tudi imam in uporabljam – model KX-A143EXB
7. Oče ima ISDN brezžični telefonski aparat, kot je razvidno iz pogodbe, pa je pri vas naročil nov Panasonicov brezžični telefonski aparat KX-TGA110FX.

Zanima me naslednje:

1. Ali bo treba kaj zamenjevati kable, ki so speljani pod zemljo (kabel za ISDN priključek v očetovi hiši in kabel iz mojega routerja do očetovega računalnika v njegovi hiši)?
2. Če je katerega od kablov treba zamenjati – ali to uredijo vaši operaterji (terenski delavec)?
3. Če je kable med hišama treba zamenjati – ali moramo to urediti sami pred prihodom vašega terenskega delavca?
4. Če to naredi vaš delavec – ali to kaj dodatno stane. Če stane – kakšna je cena?
5. Ali bom lahko v svoji hiši še naprej uporabljal obstoječi analogni Panasonicov brezžični telefonski aparat KX-A143EXB?
6. Ali je možno, da bom zaradi preklopov med Siolom in Telekomom in vami, nekaj časa brez interneta in telefona?

Hvala za odgovore!

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a pack » 29. Jan 2007 ob 21:53

Če prav razumem, si vzel telefonijo z dvema številkama in PSTN vmesnikom?

Glede kablov (verjetno imaš UTP kable, če ti sedaj vse dela ok?) načeloma ne boš rabil nič spreminjat. Pri tebi bo modem in PSTN vmesnik, router boš povezal na modem in internet ti bo delal tako kot prej, na PSTN vmesnik boš pa pri tebi priklopil svoj analogni telefon, oče na drugi strani pa bo priklopil svojega ANALOGNEGA (ISDN telefon ti v tem primeru ne bo delal, ker bi sicer potreboval ISDN vmesnik). Možno je, da boš moral zamenjat samo kakšen konektor pri kablu za telefon, ker ima ISDN RJ45 konektorje (širok tako kot za internet), analogni telefoni pa imajo konektorje RJ12 (pol manjši).

Mislim pa, da ti monterji ne bojo menjali kablov daljših od 10m, vsaj ne zastonj, če boš imel srečo, ti zamenja kakšen konektor (če je ta pravi monter in ima s seboj opremo).

Lahko pričakuješ, da boš nekaj časa odrezan od sveta komunikacij, je pa težko rečt, koliko. Meni internet ni delal pol ure, telefoni pa cca 2 uri, pa je bilo še malo težav... par dni...
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

alexius103
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 29. Jan 2007 ob 21:11
T-2: Že imam
Paket: Internet in telefonija
Kraj: Zreče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a alexius103 » 29. Jan 2007 ob 22:30

Najprej hvala za odgovor!

Da, naročil sem (bom) dve telefonski številki in en PSTN vmesnik.

Da, imam UTP kable. Če prav razumem, potem se samo zamenjajo konektorji na koncu tega kabla in namesto ISDN signala lahko po tem kablu potuje analogni signal?

zdaj pa ko sem se sprehajal po dorumu pa sem našel še tezo, da lahko uporabljam samo T-2jev brezžični IP telefon in da svojega ne bom mogel? To me zanima zato, ker moram prav čas potem naroiti novega pri njih.

Hvala spet za odgovore!

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Odgovor Napisal/-a pack » 30. Jan 2007 ob 00:59

Am, to so govorili o IP telefoniji, to se pravi o pravih IP telefonih, ki so zaenkrat samo žični, brezžičnih še ni. Če si prebereš TUKAJ, ti piše, da dobiš za vsako naročeno številko na uporabo IP telefon, če pa hočeš uporabljati svoje aparate, lahko naročiš vmesnik (PSTN ali ISDN).

Ti si naročil 2 številki in PSTN vmesnik, na katerem imaš dve analogni vtičnici, vsaka nastavljena na svojo telefonsko številko in kamor boš lahko priklopil svoja analogna telefona (žična ali brezžična) in vsak bo zvonil svojo številko. (seveda lahko več analognih telefonov vežeš "kot v starih časih" zaporedno in ti vsi zvonijo isto številko)

Ja, UTP kabel je primeren za vse to (internet, telefon, TV), le na koncu kabla mora biti primerna vtičnica ali pa konektor, da ti "paše" v napravo, katero boš priklopil.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Težave s kabli ali ne?

Odgovor Napisal/-a Cobane » 30. Jan 2007 ob 07:02

alexius103 napisal/-a:1. Ali bo treba kaj zamenjevati kable, ki so speljani pod zemljo (kabel za ISDN priključek v očetovi hiši in kabel iz mojega routerja do očetovega računalnika v njegovi hiši)?
2. Če je katerega od kablov treba zamenjati – ali to uredijo vaši operaterji (terenski delavec)?
3. Če je kable med hišama treba zamenjati – ali moramo to urediti sami pred prihodom vašega terenskega delavca?
4. Če to naredi vaš delavec – ali to kaj dodatno stane. Če stane – kakšna je cena?
5. Ali bom lahko v svoji hiši še naprej uporabljal obstoječi analogni Panasonicov brezžični telefonski aparat KX-A143EXB?
6. Ali je možno, da bom zaradi preklopov med Siolom in Telekomom in vami, nekaj časa brez interneta in telefona?
Zakaj tvoj oče ni obdržal ISDN telefon... naročil bi en ISDN in en PSTN vmesnik. Ti bi dobil PSTN vmesnik na katerega bi priklopil svoj Panasonic, oče pa ISDN vmesnik na katerega bi se priklopi ISDN telefon... No, razen če se je tega telefona naveličal in želi navadnega (PSTN).

1. Odvisno v kakšen stanju so kabli in če so UTP. Če niso, potem boš tistega za internet obvezno moral menjati, tistega za telefon pa ti ne bo potrebno samo v primeru, če boš "očetov" PSTN vmesnik imel v svoji hiši... Če boš dobil vood z dvema PSTN vmesnikoma, potem ne bo šlo drugače, kot da je HW pri tebi.
2. Mislim da ne. Za take stvari boš pač moral poiskati kakšnega kolega, ki se na to spozna.
3. Najboljše... da bo lahko T-2jev tehnik vse priklopil in stestiral.
4. ???
5. Ja, ker boš dobil PSTN vmesnik.
6. Definitivno, drugače se preklopa niti ne da izvesti. V najboljšem primeru boš kakšno uro brez teh storitev, v najslabšem pa lahko tudi dlje. Nič nisi napisal koliko si oddaljen od centrale...

P.S. Pa tale tvoja tema bi spadala v forum "Vaša zgodba". Popravi naslov teme po pravilih "Vaše zgodbe", moderatorji bodo tole pa premaknili na svoje mesto.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

alexius103
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 29. Jan 2007 ob 21:11
T-2: Že imam
Paket: Internet in telefonija
Kraj: Zreče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a alexius103 » 30. Jan 2007 ob 07:17

Pozdrav!

Najprej - ne znam sam premakniti tega mojega topica - začetnik. Tako, da če kdo zna premaknit, ali mora, naj lepo prosim to stori. Hvala tisočkrat!

Kar se pa tiče ISDN vmesnika -če pa pravijo, da jih nimajo. Oče pa bo gotovo potreboval telefon takoj. Zato sem vzel nov analogni brezžični telefon, sicer bi obdržal ISDN-ja.
Kakšen drug nasvet?

S kabli očitno ne bo problema- kabli so UTP in so OK, le konektorje bo torej treba zamenjati.

Ok, če bom kakšno uro brez interneta in telefona, to še gre. mene zanima, če bo do prihoda T2-jevega delavca vse delalo. V tistem času, ko bo priklapljal in preklapljal pa razumem da ne more delat. Da le ne bi T2 najprej vse izklopil, potem pa bi hodili k meni teden dni, tačas pa bi bil brez interneta? je tudi to možen scenarij?

Hvala za odgovore!

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Odgovor Napisal/-a Cobane » 30. Jan 2007 ob 07:46

Mislim, da tega ti ne moreš storiti, ampak samo moderatorji in administrator. Ti samo poravi naslov v stilu http://t-2.rula.net/viewtopic.php?t=12. Sicer tega nisem še nikoli počel... mislim pa da moraš iti na svoj prvi prispevek in stisniti tipko uredi ter popraviti naslov... ter pritisniti pošlji.
Kar se pa tiče ISDN vmesnika -če pa pravijo, da jih nimajo. Oče pa bo gotovo potreboval telefon takoj. Zato sem vzel nov analogni brezžični telefon, sicer bi obdržal ISDN-ja.
Kakšen drug nasvet?
To naj tebe popolnoma nič ne skrbi... V takem primeru ti dajo na posojo PSTN vmesnik in PSTN telefon, potem ko pa dobijo ISDN vmesnike, pa naredijo zamenjavo.
Ok, če bom kakšno uro brez interneta in telefona, to še gre. mene zanima, če bo do prihoda T2-jevega delavca vse delalo. V tistem času, ko bo priklapljal in preklapljal pa razumem da ne more delat. Da le ne bi T2 najprej vse izklopil, potem pa bi hodili k meni teden dni, tačas pa bi bil brez interneta? je tudi to možen scenarij?
Če bom pobrskal malo po forumu boš opazil, da so imeli uporabniki že skoraj vse možne izkušnje. Najbolj nagaja Telekom (99%) in njegova infrastruktura, v 1% je pa kriv tudi T-2 zaradi neorganiziranosti. Moja ocena je, da je šlo 95% uporabnikov čez brez težav, ostalih 5% pa s težavami v prejšnjem stavku. Več težav imajo uporabniki, ki so bolj oddaljeni od centrale (> 1000 m). Kako bo pri tebi je zelo težko reči... ne bi ti rad sadil rožic. Načelo bi moralo iti čez brez težav. Še sedaj niso povedal, koliko si oddaljen od centrale (zračna linija oz. če imaš podatek koliko po kablu)?
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

alexius103
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 29. Jan 2007 ob 21:11
T-2: Že imam
Paket: Internet in telefonija
Kraj: Zreče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a alexius103 » 30. Jan 2007 ob 07:53

Najprej hvala za odgovor! Bom skušal premaknit temo, oziroma spremeniti naslov, takoj ko najdem čas.

Zračne linije nekje 500 metrov sem oddaljen od centrale. za dolžino kabla pa ne bi vedel. Kje pa bi dobil ta podatek?

Hvala!

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Odgovor Napisal/-a Cobane » 30. Jan 2007 ob 08:24

Na HDju na številki (0590) 00-000, če jim ga je Telekom posredoval.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

alexius103
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 29. Jan 2007 ob 21:11
T-2: Že imam
Paket: Internet in telefonija
Kraj: Zreče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a alexius103 » 31. Jan 2007 ob 19:12

Pozdrav spet!

Po vseh koristnih odgovorih, ki sem jih prejel, imam poslej samo še eno vprašanje.

Ali bo terenski delavec iz T2 imel s sabo konektorje in klešče za konektorje, da bo lahko zamenjal moje ISDN konektorje za konektorje za analogni aparat?

Ker mislim, da bo to še edini problem. UTP kabel do 10 metrov oddaljene očetove hiše je namreč že speljan in ne bi radi na novo vlekli novega, ampak le zamenjali konektor na drugem koncu, PSTN vmesnik pa bi bil pač v moji hiši.

Zanima me še, če to kaj stane.

Hvala vnaprej za vaše odgovore/mnenja.

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Odgovor Napisal/-a Cobane » 31. Jan 2007 ob 19:30

Jaz teh izkušenj sicer nimam, ker sem sam vse skupaj zvezal... sodeč po prispevkih drugih pa naj bi imel monter s sabo klešče in konektorje in jih menda stisne zastonj.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

Uporabniški avatar
zaba
Uporabnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 4. Maj 2006 ob 10:54
T-2: Že imam
Paket: 10/10 optika
Kraj: Murska Sobota

Odgovor Napisal/-a zaba » 31. Jan 2007 ob 20:46

Dvomim da bo monter imel s sabo klešče in konektorje. Najboljše je da si kupiš univerzalne klešče in konektorje pa si lahko vse sam narediš.Klešče dobiš že za 15 eur konektorji so pa že od 40c naprej.Jaz sem tako naredil pa sem si doma vse utp kable naredil na mere ki sem jih rabil.

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Odgovor Napisal/-a Krypto » 31. Jan 2007 ob 21:55

Monter MORA imeti s seboj VSAJ klešče in konektorje. Sej ni dostavljalec paketa.

Uporabniški avatar
Steni
Model
Prispevkov: 318
Pridružen: 26. Okt 2006 ob 19:32
T-2: Že imam
Paket: OranžniDiamant
Kraj: Ravne na Koroškem

Odgovor Napisal/-a Steni » 31. Jan 2007 ob 22:11

Morda jih ima?! Pri meni sta bila dva, pa sta prinesla samo vrečko z opremo. Morda pa sta imela ostalo v avtomobilu? Na srečo pri meni nista potrebovala klešč :lol:
Slika
Slika FTTH

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Odgovor Napisal/-a Krypto » 31. Jan 2007 ob 22:16

Hehe, rajš ne bom komentiral. Za tiste ki jih jaz osebno poznam, ti povem da imajo orodje, sicer pa se ne ve a sta jih mela al ne :)

Odgovori