Optika

Splošni pogovori, ki niso povezani s T-2
kavkaa
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 2. Apr 2007 ob 21:09
T-2: Še nimam

Optika

Odgovor Napisal/-a kavkaa » 20. Nov 2007 ob 18:51

Pozdravljeni!

Imam dve vprašanji.

Ali kdo ve, kako je fizično izvedena optična povezava od centrale do končnega uporabnika?

Jaz si zadevo predstavljam na sledeči način (naj bi bilo več uporabnikov na kupu, kot je recimo blok):

Iz centrale gre optična povezava do bloka (verjetno malo debelejši otični kabel), nato pa je v bloku neka škatla, v katero ta debelejši kabel pride not, ven pa gre toliko optičnih parov, kolikor je uporabnikov v tistem bloku. In to naj bi bilo to. To je čisto laično gledano. Ali sem približno zadel?

Drugo vprašanje: Centrale so med seboj povezane z optičnimi povezavami - verjetno. Če ti na telekomu rečejo, da bodo do bloka napeljali optiko, potem pa bodo po stanovanjih razpeljani samo mrežni kabli in ne optika; je to res zato ker centrala ni primerno opremljena? Ali je to zopet ena od cvetk telekoma?

Hvala za odgovore!

LP

Uporabniški avatar
Cobane
Nergač
Prispevkov: 3959
Pridružen: 27. Sep 2006 ob 07:39
T-2: Že imam
Paket: Tadrazga

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a Cobane » 20. Nov 2007 ob 19:06

Če se ne motim, nisi zadel. Med centralo in optičnim switchem ni ničesar razen dve optičnih kablov.

Edit: Zgornje velja za T-2 optiko... za Telekom ne vem.
Zadnjič spremenil Cobane, dne 20. Nov 2007 ob 19:09, skupaj popravljeno 1 krat.
Vse čestitke T-2ju. Nosečnica, ki bi imela toliko poporodnih težav, bi bila že zdavnaj pokojna! :rtmT2:

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 20. Nov 2007 ob 19:06

Verjetno govori o telekomovi optiki.
Optika 100/10

kavkaa
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 2. Apr 2007 ob 21:09
T-2: Še nimam

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a kavkaa » 20. Nov 2007 ob 19:17

Cobane, a da gre iz centrale optični par direktno do uporabnika? Ja ka pa če je to blok z 20 stanovanji, potem gre 20 parov vse od centrale pa do bloka al kako?

Uporabniški avatar
BOBI
Starešina
Prispevkov: 2139
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: Full kasko na fibru + UMTS
Kraj: Šiška

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a BOBI » 20. Nov 2007 ob 19:40

Točno tako, direktno od centrale do tvojega switcha v stanovanju! To velja za T2 optiko, tisto kar pa si pisal v prvem postu, pa velja za T1 optiko ;-)

kavkaa
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 2. Apr 2007 ob 21:09
T-2: Še nimam

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a kavkaa » 20. Nov 2007 ob 19:49

Aha, ok.

Ka pa glede tega, da centrala ni pravilno opremljena. Da VDSL preko optike gre, optika pa ne. To so po mojem mnenju buče.

flier
Model
Prispevkov: 287
Pridružen: 15. Sep 2006 ob 09:39
T-2: Še nimam

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a flier » 20. Nov 2007 ob 19:54

Ah je ze Bobi vmes odgovoril. Jaz bi samo dodal da je to pac nalozba za prihodnost.

Glede Telekomove optike: tudi pri njih ti napeljejo optiko direktno v stanovanje.

Uporabniški avatar
BOBI
Starešina
Prispevkov: 2139
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: Full kasko na fibru + UMTS
Kraj: Šiška

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a BOBI » 20. Nov 2007 ob 19:57

Seveda so buče :lol:
Ko govorimo o optiki nima VDSL, ali pa ADSL nobene veze, ker to so sistemi za bakrene linije!
Mogoče si narobe razumel in so ti hoteli dopovedat da ni prostora na centrali (VDSL), kar se zadnje čase kar pogosto dogaja pri nacioperaterju, sploh takrat, če prehitro daš vedeti da boš uporabljal storitve pri konkurenci in ne pri njih!

kavkaa
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 2. Apr 2007 ob 21:09
T-2: Še nimam

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a kavkaa » 20. Nov 2007 ob 21:31

Ja Bobi, vem da je VDSL na bakru. Samo dva tipa na Telekomu sta mi povedalo kako naj bi zadeva zgledala. Iz centrale do bloka optika do ene škatle v omarici na bloku, potem a mrežni kabli do stanovanj. Meni to zgleda kot zadeva ki jo imaš v stanovanju, seveda skupaj z optiko. To je uglavnem zopet en nateg!

Uporabniški avatar
BOBI
Starešina
Prispevkov: 2139
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: Full kasko na fibru + UMTS
Kraj: Šiška

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a BOBI » 20. Nov 2007 ob 21:54

Vidiš točno o tem je tekla debata v topicu o siolovi (T1) optiki! Izoblikovala sta se dva mnenja o tem kako delajo, a pripeljejo optiko do stanovanja (centrala-stanovanje), ali samo do objekta (centrala-objekt), kjer se v omarici nahaja switch in od njega pelje optika v vsako stanovanje. Tebi so celo dejali da od switcha naprej UTP kabel.
Moje mnenje je da delajo različno, odvisno od objekta. (stolpnica, blok, hiša)
Kakor koli obrneš še vedno velja da samo T2 pripelje fiber direktno od centrale do stanovanja v enem kosu in brez vmesnih switchev, ali celo UTP napeljave do stanovanja.
Ker če govorimo o tem da je od omarice pa do stanovanja UTP kabel, potem ni več govora o FTTH, ampak je FTTN, kar pa je kar precejšna razlika. Ta razlika se sedaj ob nižjih brzinah ravno ne pozna, pozneje, ko pa se bo to povečevalo, je pa vprašanje kolikšno brzino je kdo sposoben ponudit. Zaenkrat velja da si lahko pri T2 naročiš optiko do 1giga brzine u/d!

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 20. Nov 2007 ob 22:07

Bobi, dobro povedano.Slika

Iz napisanega je lepo razvidno, da je Gratelova optika FTTH (edina prava optika) res edina prava optika. Pa še elektrike ni treba plačevati v stopnišču za razna stikala, gatewaye, prehode, optične delilnike in podobno parafernalijo. Zakaj bi se stranke morale še s tem pepčkati in si dodatne stroške na grbo vleči?! Slika
Optika 100/10

ipsilon5
Faca
Prispevkov: 120
Pridružen: 23. Feb 2007 ob 13:31
T-2: Že imam

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a ipsilon5 » 21. Nov 2007 ob 08:09

Koliko je te strosek elektrike stikala na 30 stanovanj v enem letu? Cent? FTTC je definitivno nacin da se hitreje omogoci internet do 100 Mb sirsi populaciji. Ce se ne motim sem na Smartcom strani ravno videl take surface mount DSLAM-e do katerih pride optika potem pa zadnjih par metov xDSL tehnologije.

Seveda je bolje imeti optiko do stanovanja, ampak ko bo potreba ni nemogoce FTTC zamenjati na FTTH s tem da je oni en opticni kabel dovod do bloka. Pravgotovo bodo takrat opticna stikala cenejsa in hitrejsa, hrbtenicna povezava do bloka pa bo tudi zmogla za normalno ceno Nx1GB prenest. V cem je razlika ce je opticni delilnik v kleti ali v centrali? Medkrajevne povezave itak gredo po skupni optiki. Preprican sem da bi tudi konkurenca razmisljala na ta nacin ce bi bila lastnik paric v bloku. Pravzaprav se mi zdi da je resitev delilnik v kleti boljsa. V primeru xDSL na zadnjih par metrov niti ne vkjucuje vrtanja.

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8494
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a kitl » 21. Nov 2007 ob 09:28

Ja kaj pa primer jaz živim v hiši omarico na hiši imam pa 2m oddaljeno do modem se pravi ne bi bil nič na slabšem kot ti z optiko v stanovanju, če gledaš iz tega vidika. Je pa res za bloke to dosti slabše saj je tam kabel dosti daljši. Čeprav UTP kabel do 100m nima kakih vidnih izgub razen tega, da je občutljiv na zunanje motnje.
Slika


Lp, Kitl

Uporabniški avatar
BOBI
Starešina
Prispevkov: 2139
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 19:44
T-2: Že imam
Paket: Full kasko na fibru + UMTS
Kraj: Šiška

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a BOBI » 21. Nov 2007 ob 09:38

Kitl, do hiše v v vsakem primeru pride vsaj eno optično vlakno!
Koliko vlaken pa pride do npr. stolpnice, oziroma bloka? ;-) (kapiš)

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8494
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: Optika

Odgovor Napisal/-a kitl » 21. Nov 2007 ob 09:42

No saj to sem hotel reči, da so ljudje v blokih potemtakem na slabšem pri T1.
Slika


Lp, Kitl

Odgovori