UTP kabel

Vse o T-2 internetu
Odgovori
primo
Znanec
Prispevkov: 64
Pridružen: 27. Jun 2007 ob 08:12
T-2: Že imam
Paket: optika

UTP kabel

Odgovor Napisal/-a primo » 24. Jan 2008 ob 20:33

Prosil bi za nasvet. Poleg T-2 televizije imam tudi DVB-T. Box in televizija, telefon in računalnik so v isti sobi. DVB-T Box ima tudi video in avdio izhod (2x avdio, 1x video) na katerega priklopim kabel in povežem z TV kartico na PCju in določene programe posnamem na disk. Problem je ta, da ta kabel gre preko sobe in je grdo za videt. Vso ostalo napeljavo imam podometno in ni prostora še za en kabel. TV , računalnik in vmesnik za telefon imajo vsak svoj UTP kabel. Zanima me, ali laho uporabim del kabla, ki gre v telefonski vmesnik, za zgoraj opisano povezavo. Če telefon recimo rabi samo dve žici, lahko ostale 6 (2x po 2 za avdio in 1x2 za video) uporabim za video povezavo PC- DVB-T Box? Je ta kabel primeren za video, da ne izgubim na kvaliteti? Katere žice število in barva so potrebne za telefon? In še nekaj, ko sem na UTP kabel za PC dal konektorje sem obrnil oranžno in oranžno belo žico. Internet dela, vendar je zaradi tega kaj slabše.
Hvala za pomoč in lep pozdrav!

Uporabniški avatar
music95
Nadebudnež
Prispevkov: 440
Pridružen: 20. Dec 2007 ob 21:18
T-2: Že imam
Paket: 1/256, TV, IP + PSNT TEL

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a music95 » 24. Jan 2008 ob 21:06

Pomoje to ni možno - boš mogu kr štemat za nov kabl:) (če sm se zmotu me popravite)
Zadnjič spremenil music95, dne 25. Jan 2008 ob 13:20, skupaj popravljeno 1 krat.
Slika<-- Čakal 60 dni.

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a Fry » 24. Jan 2008 ob 21:40

Po UTP kablu ne moreš speljati video in avdio.

Za video potrebuješ 75 ohmski oklopljen kabel, za avdio pa ravno tako oklopljen kabel (impedanca ni pomembna)
Dodaten razlog proti je v sami izvedbi komunikacije:
UTP -> parica
Avdio/Video -> oklopljen koaksialni kabel
Četudi bi na zelo kratkem kablu to morebiti celo za silo delovalo, pa bi že na nekaj metrih dobil kastastrofalno sliko.

Zato boš moral to reševati drugače:
- plastični kanalčki okrog sobe; kabel za okrasno letvico, itd..., ali
- sprostiti obstoječe cevi: za analogni telefon potrebuješ zgolj dve žici.
Torej je UTP kabel odveč. Namesto tega potegneš dvo žilni tanjši kabel za telefon, oklopljen dvožilni avdio kabel,
Npr: http://www.delko.si/sql/eshop/catalog/p ... cts_id=653
ter koaksialni kabel za video. Lahko je tudi kakšen tanjši antenski. Npr Belden H123 (zunanji premer 4mm)
http://www.romal.eu/html/coax/html/CATV ... t/H123.pdf

Če si na konektorju obrnil oranžno in in oranžno belo žico na obeh koncih kabla, bi še vedno moralo delovati.
Za analogni telefon potrebuješ dve žici, ki sta na konektorju v sredini (modra in modro/bela)
Vendar pozor: Za analogni telefon se uporablja RJ11 konektor, ki je manjši kot RJ45

primo
Znanec
Prispevkov: 64
Pridružen: 27. Jun 2007 ob 08:12
T-2: Že imam
Paket: optika

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a primo » 24. Jan 2008 ob 22:04

Fry, hvala za odgovore. Sem upal, da bo šlo. Dvb-T vmesnik ima Scart, ki gre na Tv in še Composite izhod, ki ga povežem s PCjem s kablom, ki sem ga kupil v Big Bangu, je dolg 5m, ploščat na njem piše Sound Tech in ima tri činče plavi, zeleni in rdeči. Z dvema sem povezal avdio in z enim video in nisem opazil kakšnih izgub na kvaliteti. Do telefona imam UTP kabel, ker je vmesnik od T-2ja zraven telefona in iz njega gre navaden kabel v telefon.

Uporabniški avatar
pack
Legenda
Prispevkov: 1037
Pridružen: 15. Nov 2006 ob 11:48
T-2: Že imam
Paket: PRD:VDSL1/1 vmesnika ISDN+PSTN
Kraj: Trzin

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a pack » 25. Jan 2008 ob 00:48

Obstajajo že razni extenderji preko UTP kablov, vendar ne vem, koliko se to kaj dobi pri nas.
Slika
Za počitnice varčujem pri T2!

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a Fry » 25. Jan 2008 ob 06:05

Ja, to bi delalo, vendar pa potrebuje 4 parice.
Torej polno zasede UTP kabel.
Potrebuješ pa tak pretvornik na obeh koncih UTP kabla.
Močno pa dvomim v super kvaliteto videa (uporabljeni so zgolj transformatorji)

Kabel ki si ga uporabil je za povezavo je video kabel za component video (YPbPr).
Ker je namenjen za video, pa seveda deluje dobro.
Takega bi lahko uporabil za vezavo, vendar pa ne vem kje bi ga dobil v prodaji na meter.

PS: če slučajno zveš kje ga prodajajo, pa prosim za info.

Tody
Model
Prispevkov: 262
Pridružen: 19. Jun 2006 ob 23:03
T-2: Že imam
Paket: brezčasni paket
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a Tody » 27. Jan 2008 ob 14:16

Uporabi daljinske audio video odajnike. Tako boš lahko čez stene in vse skupaj zadevo prenašal, obe škatlici pa lahko skriješ kamor te je volja.

Zadeva stane cca 50 eurov. Če rabiš me kontaktiraj na ZS.
Slika

poiuztrewq

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a poiuztrewq » 5. Jan 2009 ob 23:14

Tole temo si bom malo sposodil.
Fry napisal/-a:Po UTP kablu ne moreš speljati video in avdio.

Za video potrebuješ 75 ohmski oklopljen kabel, za avdio pa ravno tako oklopljen kabel (impedanca ni pomembna)
Dodaten razlog proti je v sami izvedbi komunikacije:
UTP -> parica
Avdio/Video -> oklopljen koaksialni kabel
Četudi bi na zelo kratkem kablu to morebiti celo za silo delovalo, pa bi že na nekaj metrih dobil kastastrofalno sliko.
Ta vikend sem "za hec" priklopil DivX predvajalnik. Podometna cev med TVjem in predvajalnikom je dolga 12m in na voljo sem imel samo UTP Cat6 kabel. :mrgreen:

Porabil sem dve parici, eno za composite video in drugo za mono analogni audio. Zadeva deluje presenetljivo dobro - video na tako dolgi razdalji sploh ne lovi nobenih motenj (zaradi zasukanega kabla), padca napetosti pa tudi ni opazit, saj je slika lepa. Sklepam, da je izvedba impedančno prilagojena, saj na sliki ne vidim ghostov, ki bi nakazovali prisotnost odbojev. :?:

Zanima me, ali na ta način sploh kaj riskiram, glede na to da zadeva deluje?

Ker imam dolgo podometno cev in se bom z mrcvarjenjem HDMI kabla v taki izvedbi dosti zafrkaval, sem tudi razmišljal o tem, da bi na eni strani te linije v prihodnosti uporabil AV receiver z multiple HDMI vhodi in enim component izhodom, vendar praviš Fry da rabim 75ohmski coax? Kakorkoli, zavedam se da bom imel nepotrebni AD in DA pretvorbi, vendar se na ta način rešim precinjavanja HDMI kabla in/ali nadometnih plastičnih kanalov.

Mnenja? Bi morda delovalo, da bi tri parice od Cat6 UTPja uporabil za component video, četrto pa za digitalni audio? (Jaz sem skeptičen in pravim da ne, ker bodo pri 1080p medsebojne kapacitivnosti take, da se bodo motile vse štiri parice med sabo. Ampak morda me kdo preseneti z odgovorom.)

LPd

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 6. Jan 2009 ob 00:51

Obstajajo pretvorniki, ki pošiljajo HDMI preko paric. Mislim da rabiš 2 UTP kabla. Niso pa toliko poceni...component pretvornik pa tudi ne si predstavljam.
Slika Optika od 30.5.2008

poiuztrewq

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a poiuztrewq » 6. Jan 2009 ob 00:53

Vem, iščem elCheapo rešitev, ki ne bo motila signala.

V skrajnem primeru bom v tisti podometni ror natlačil štiri koaksialce (Y Pb Pr SPDIF) ampak se bojim, da v 12mm cev ne bodo šli klasični... morda pa dobim kakšne tanjše. :mrgreen:

Uporabniški avatar
Mark
T-2jevec
Prispevkov: 3148
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 13:37
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a Mark » 6. Jan 2009 ob 17:54

Nekaj sem našel tule. Prvi link, drugi link.

Super izgleda tudi tole.

HDMI, preko optike :mrgreen:
Slika

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 6. Jan 2009 ob 18:01

MARK, tole na T-2 optičnem priključku NE bo delalo.
Optika 100/10

Uporabniški avatar
Mark
T-2jevec
Prispevkov: 3148
Pridružen: 18. Mar 2006 ob 13:37
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant HBO

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a Mark » 6. Jan 2009 ob 18:09

Jaz sem si tole predstavljal, kot pretvornik. Da na eni strani, kot input vzameš hdmi, na drugi strani pa pretvoriš signal ponovno nazaj in gor obesiš recimo TV (fiber je samo nosilec). S tem podaljšaš domet signala, ki ne gre po navadnem kablu, ampak preko fiberja.

poiuztrewq

Re: UTP kabel

Odgovor Napisal/-a poiuztrewq » 7. Jan 2009 ob 08:38

Pri eni firmi ki ponuja sat opremo sem našel tanek (4mm) coax kabel, tako da bom vzel kar tistega. Štiri komade bom že stlačil v cev, saj je napeljana tako, da so krivinski radiji dovolj veliki...

LPd

Odgovori