Kompresiran TV stream

Vse o T-2 IP televiziji
magha
Novinec
Prispevkov: 12
Pridružen: 14. Apr 2007 ob 16:23
T-2: Še nimam

Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a magha » 27. Avg 2009 ob 18:56

Pozdravljeni

Zopet se malo oglašam....

Ali slučajno razmišljate v bližnji prihodnosti ponuditi tudi kompresiran televizijski signal.

Nažalost optike ne bom dočakal še xy let, sem pa ena taka (zaenkrat) še vedno Siolova stranka, ki ji
ta kompresiran signal omogoča spremljanje treh kanalov hkrati.

(Če bo kdo bral moje prejšnje poste: Nastale so (recimo temu birokratske :mad: ) težave s polaganjem novega kabla do telefonske omarice)

Lp

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 27. Avg 2009 ob 19:08

Kakšne težave?

Nimamo pa zaenkrat nobenega plana podvajati TV sistem. To sicer lahko predlagam naprej...
Optika 100/10

magha
Novinec
Prispevkov: 12
Pridružen: 14. Apr 2007 ob 16:23
T-2: Še nimam

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a magha » 27. Avg 2009 ob 19:27

Mah težave... Veliko je starejših ljudi, pa jih že cel mesec "prepričujem" za soglasje. Včasih je hudič je v taki malo večji bajti živet. Po drugi strani ima pa to svoje prednosti, ki jih nebi rad skrhal zaradi zamenjave IP ponudnika.

Verjamem, da se da s kakšno "hardcore" varianto tole uredit, ampak po pravici povedano, nimam volje iti v kakšno hudo "vojno" s sostanovalci. Da bom pa sedaj dajal za gipsanje, pa štrihanje hodnika, da se bodo potem oni hvalili: Mi imamo pa tako lep hodnik, se mi pa po pravici povedano zdi škoda denarja.... Pač medsosedski odnosi pa tako naprej....

Nimda, če bo kaj novega glede streamov bom najbrž zvedel tu na forumu ane?

Lp

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 27. Avg 2009 ob 19:32

Vsake toliko lahko prideš vprašati, če se je kaj spremenilo. Predloge vedno nesem naprej in probam dobiti feedback...

Glede napeljave do omarice: saj ni rečeno, da bi bilo tisto tako drago. Marsikdo si je že v objektu naredil ta poseg in potem imel bistveno boljše storitve (prek T-2, ali pa tudi prek drugih ponudnikov, saj je vseeno).
Optika 100/10

peterp
Model
Prispevkov: 202
Pridružen: 4. Maj 2007 ob 09:35
T-2: Že imam
Paket: T4 optika giga 100/10
Kraj: KR

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a peterp » 4. Sep 2009 ob 15:00

Tole je bilo sicer že parkrat omenjeno, pa vseeno - siol bo menda vsem na bakru uvedel MPEG4 kodiranje (doslej so še lahko izbirali med MPEG2 ali 4). Ampak treba bi bilo pogledati drugače - pri T-2 moraš imeti za TV sinhronizacijo vsaj 8-9Mbit, pri siolu je dovolj že 3-4 Mbit. Torej, če je pravilo, da moraš biti pri T-2 oddaljen od centrale za TV max. 2,5 KM, imaš pri siolu lahko TV še na oddaljenosti npr. 4 KM. Hočem reči, če bi T-2 podvajal stream (MPEG4) bi dejansko imel več dela, vendar bi po drugi strani lahko pridobil uporabnike povsod tam, kjer jih ima sedaj nima, Siol pa jih lahko ima ravno zaradi MPEG4. Probleme Siola pustimo sedaj ob strani, ker jim TV škripa po vseh koncih, ampak to je že druga zgodba.Če bi imel T-2 tudi MPEG4, potem bi lahko imel T-2 TV vsakdo, ki jo ima že pri siolu, a bi želel h konkurenci. Primeri so različni, npr:
1) oddaljenost 3KM, sinhronizacija 5Mbit - Siol TV je možen, T-2 TV ni možen
2) oddaljenost 2KM, sinhronizacija 8Mbit - Siol TV je možen, T-2 pa v bistvu ne, oz. bi delali samo nekateri kanali. Na MPEG4 bi delalo celo 2x TV
3) oddaljenost 2KM, sinhronizacija 5Mbit - Siol TV je možen, T-2 TV ni možen

Zakaj taki primeri? Primer moje sestre je takšen kot v primeru 1, pri mojem stricu je primer 3. V obeh primerih T-2 TV odpade. Da pa je ironija še večja, je moja sestra 4KM od T-2 optike in 7 KM od Krvavca, ampak Krvavca ne vidi zato mora imeti še vedno analogno anteno na strehi.

Če se bo izgradnja optike pri T-2 zaradi denarja upočasnila ali ustavila, bi vseeno bilo za premisliti ali se TV sistem duplicira še v MEPG4 streamu. S tem bi dejansko dobili možnost TV pri T-2 tudi tisti, ki morda prav zaradi nezmožnosti TV pri T-2 ne morejo zamenjati ponudnika. Pa tudi, če radij za zmožnost TV povečate iz 2KM iz centrale na npr. 4 KM od centrale, je tudi število zajetih gospodinjstev precej večji, mar ne? Jaz mislim, da dokler bodo na T-2 hodili prebežniki iz Siol-a, toliko časa ne bo potrebe... ko pa se bo tok novih uporabnikov zmanjšal, potem bi bilo pa verjetno smiselno narediti še to, in si dodatno zagotoviti nove stranke. Se moramo zavedati, da je Slovenija ZELO majhna, in če bi z večanjem dosega za T-2 TV lahko dobili še nekaj deset tisoč novih naročnikov, ne bi bilo slabo. Seveda je pa vse skupaj zelo odvisno od tehničnih zmožnosti pri T-2 in od ocene učinka, ki bi ga morebiti s tem dosegli. Je pa napovedovanje glede tega verjetno zelo nehvaležno delo, se hitro lahko ušteješ. Vsaj v mojih primerih pa bi bilo koristno, ker recimo 8 Mbit sinhronizacije je pa že nekaj, kar nima vsak. Tisti blizu centrale se seveda ne štejejo, tisti imajo lahko vse; govorimo o bolj odročnih krajih, ki so že sami po sebi prikrajšani za marsikaj od tega, kar je po mestih samoumevno.

Uporabniški avatar
kitl
Administrator
Prispevkov: 8509
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:20
T-2: Že imam
Paket: 600/100 Mbit/s 2x TV

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a kitl » 4. Sep 2009 ob 17:19

Ja samo pol bi to nastal nov Siol. Jaz sem ravno zaradi nekompresirane slike najbolj zadovoljen z T2. Ti si na optiki pa ti je vseeno meni pa bi privošil MPEG4 in posledično nagravžno sliko, hvala. Naj kar ostane tako kot je.
Slika


Lp, Kitl

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 4. Sep 2009 ob 17:39

Ne verjamem, da bomo kadarkoli "packali" po streamih, ki jih dobimo od upstream providerja, ker s tem pokvariš sliko. Mi ne mislimo prodajati smeti samo zato, da bomo lahko več uporabnikov pitali z njimi. Kvaliteta mora tudi imeti neko težo! :)
Optika 100/10

Uporabniški avatar
nemo
Starešina
Prispevkov: 1591
Pridružen: 30. Avg 2007 ob 15:58
T-2: Že imam
Paket: t4 tera na optiki

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a nemo » 4. Sep 2009 ob 19:28

Poleg tega smo lahko na forumu že brali - če se prav spomnim -, da amino ne prebavlja mpeg4. MMG: kako pa boste - če je to res - redistribuirali slovenske programe, ko bodo nehal analogno oddjat?
Plačaš 100, dobiš 90.

T2_Delavec
Starešina
Prispevkov: 12976
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 14:57
T-2: Že imam
Paket: Optika 100/10

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a T2_Delavec » 4. Sep 2009 ob 19:41

Tako kot do sedaj: direkt iz Studia.
Optika 100/10

kokica2000
Legenda
Prispevkov: 1286
Pridružen: 17. Sep 2006 ob 12:58
T-2: Že imam
Paket: Oranžni Diamant HBO na FTTH
Kraj: Ljubljana

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a kokica2000 » 5. Sep 2009 ob 11:23

Gospodje, peterp ni govoril o tem, da bi obstoječe streame kompresirali, ampak o dem, da bi bilo morebiti dobro, če bi bil TV sistem dupliciran (torej en šopek nekompresiranih streamov in drugi šopek MPEG4 kompresiranih streamov). Obstoječim uporabnikom se seveda ne bi nič spremenilo, tistim, ki sedaj zaradi oddaljenosti ne morejo imeti T-2 IPTV pa veliko.

Uporabniški avatar
Fry
Legenda
Prispevkov: 1454
Pridružen: 1. Jun 2007 ob 10:04
T-2: Že imam
Paket: FTTH 10/10, 3xTV, Telefon
Kraj: Koper

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a Fry » 5. Sep 2009 ob 11:51

nemo napisal/-a:Poleg tega smo lahko na forumu že brali - če se prav spomnim -, da amino ne prebavlja mpeg4. MMG: kako pa boste - če je to res - redistribuirali slovenske programe, ko bodo nehal analogno oddjat?
RTVO Slo ima svoje programe v MPEG2 (DVB-S / satelit), kakor tudi MPEG4 (DVB-T / zemeljski).
Z izklopom analogne TV se na digitalnem področju ne bo nič spremenilo.
T-2 bo lahko še naprej dobival MPEG-2 stream.

Morda v neki bližnji ali daljni bodočnosti ne bo več MPEG-2, a do takrat bodo tudi T-2 STB odslužili svoje in nadomeščeni s takimi ki podpirajo tudi MPEG-4

peterp
Model
Prispevkov: 202
Pridružen: 4. Maj 2007 ob 09:35
T-2: Že imam
Paket: T4 optika giga 100/10
Kraj: KR

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a peterp » 5. Sep 2009 ob 19:40

Kitl, nikomur ne priporočam oz. vsiljujem Mpeg4, če imaš lahko na voljo originalen stream. Res je, jaz imam optiko in nimam problemov, in tudi ne govorim v svojem imenu. Imam pa nekaj žlahte, ki so odaljeni med 2KM in 3,4 KM od T-2 centrale, pa ne morejo imeti niti 1x TV! Če bi moja žlahta imela tako kot ti (10Mbit + 2x TV, torej verjetno cca. 20Mbit) sinhronizacije, oni sploh ne bi imeli nobvenega problema, saj bi jim zagotovo vse delalo! Namreč, če imajo v mojih primerih T-2 centralo na 3KM, in bližje T-2 centrala ne bo nikoli, potem bo pa še nekaj sosedov dodatno vzelo VDSL1/2, bo sinhronizacija samo še padla. Primera moje žlahte pa sta oddaljenost 2,2 KM in sinhronizacija 4Mbit (preko T-2) in oddaljenost 3,4 KM in sinhronizacija 6Mbit (preko Siola). Interna instalacija je narejena 100%, ker sem jo sam preverjal (in tudi T-2 mojstri in tudi Telekom mojstri). Pač parice so takšne, kakršne pač so. Vsi vemo, da teh paric menjal ne bo nihče! Torej, na 2KM oz. 3,4 KM, in nikoli ne bo možno imeti T-2 TV. Samo o tem govorim. Optike pa v tistih koncih verjetno ne bo še vsaj15 let, če sploh kdaj... pa čeprav sta oddaljena oba samo 5-7 KM od Kranja (v različne smeri). Ja, v idealnih razmerah sem 100% za prenos v izvorni kvaliteti, kakršnakoli že je... samo problem je tam, kjer izvorne kvalitete NE morejo imeti, in to so vsi tisti, ki imajo sinhronizacijo do 6 Mbit. In po moje teh ni malo. V končni fazi bi si potem vsak izbral ali kvaliteto ali kvantiteto. Oziroma, na sinhronizaciji npr. 5 Mbit je to samo mpeg4, ker Mpeg2 odpade. Dupliciran stream NE bi bil drugi siol, če bi to naredili tako kot je treba. Na Siolu imajo čisto druge probleme (problemi s sagemi in slabimi Mpeg4 koderji + prevelika stopnja kompresije), Siol še na optiko daje kompresiran stream, tiste na bakru pa bodo VSE dali na Mpeg4 (in menda sploh ne bodo imeli izbire, vsaj tako je na Siol forumu rekla agentka Nina. Jaz ji verjamem).

roCkY
Legenda
Prispevkov: 1369
Pridružen: 22. Mar 2006 ob 10:52
T-2: Že imam
Paket: Optika 2x (90/20, 9.6/10)

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a roCkY » 5. Sep 2009 ob 20:42

Mpeg4 se je na Siolu od začetkov krepko popravil. Govorim za čas, ko so v javnost pricurljali IP-ji kjer se oddaja. Zanimivi pa so telekomovci ker SD lahko kompresirajo za HD pa so se vsaj zaenkrat odločili, da ga ne bodo. Čeprav so bile slike v "predtestnem" obdobju povsem sprejemljive. No nekaj se zaenkrat še da gledat! Popravil pa se je v zadnjem dobrem letu tudi in to krepko mpeg2. Trenutno mi niti na misel ne pride, da bi gledal SD v mpeg4 (PC). Sagem pa tudi zagotovo ne dela čudežev iz podatkov, ki jih prejema. Če mi zbijejo sinhonizacijo oz. ukinejo dobavo obsoječih ali boljših mpeg2, mpeg4 pa ostanejo kakršni so pa se bo verjetno naredila "odisejada" na T2. Se mi pa ne da z birokracijo ubadat, sploh če bi bilo morda treba nazaj. Nekaj priključkov T2 je v okolici a vsaka parica je precej zgodba zase. Parica ni ravno prida, ker je bila že kar nekajkrat presekana ob silni ureditvi infrastrukture. Tudi T2 jaške imamo :roll:. Stabilna sinhronizacija pa je v zadnjih letih padla. Znanci dosegajo na drugem koncu vasi boljšo sinhronizacijo. So pa glede na znane nam trase kablov nekaj 100m dlje...
Siol nam je prinesel povsem novo izkušnjo glede TV. Za čas pred leti in ko je bil zgornja meja dosega ADSL in njegovih 8 Mbps je bila slika popolnoma sprejemljiva. So pa v zadnjem času (namerno) zaspali oz. jih segmenti naročnikov glede na tehnične zmožnosti omrežja ne zanimajo pretirano. Plačujemo itak vsi - le zakaj bi si predčasno delali stroške. Sedaj pa očitno selitev vsega bakra na mpeg4.

Me pa nekoliko čudi, da T2 ni že pred časom ponudil stisnjenih HD kanalov v Mpeg4 kodiranju. Na VDSL omrežju bi dosegel marsikoga in še kdo bi se odločil za prehod. Če ne gre na polno je vsaj kompromis dostopen. Seveda pa tisti, ki prodaja na to gleda z druge strani...

gulikoza
Starešina
Prispevkov: 1646
Pridružen: 17. Mar 2006 ob 15:33
T-2: Že imam
Paket: 50/50 FTTH

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a gulikoza » 6. Sep 2009 ob 10:17

koliko pa stane oprema da kompresiraš 150+ kanalov v real-time? :nevem:
Slika Optika od 30.5.2008

Uporabniški avatar
Simi
Navdušenec
Prispevkov: 511
Pridružen: 23. Okt 2006 ob 21:12
T-2: Še nimam

Re: Kompresiran TV stream

Odgovor Napisal/-a Simi » 6. Sep 2009 ob 10:46

Zanima me nekaj o tem kar je napisal roCkY. In sicer o stisnjenih HD kanalih, ki bi bili dosegljivi tistim z boljšo linijo na VDSL. Večkrat sem že opazil da na kanalu Magyar Televizio 2 predvajajo kanal v neki HD obliki, saj ima zraven HD oznako. To sem zasledil že nekajkrat. Slika je naravnost odlična, verjetno nekoliko slabša kot v pravem HD, a vseeno res lepa. A gre v tem primeru za tisti stisnjen HD, ki ga je omenjal roCkY? Če je to to, bi takšne stisnjene HD kanale res lahko ponudili tudi uporabnikom na VDSL omrežju, če bi bilo to mogoče. Mislim, da bi se za to navdušilo veliko število gledalcev. Cene pa bi bile seveda nižje od pravih HD vsebin. :hmm: :nevem:

Odgovori