Problem s kvaliteto bakrene parice

Splošni pogovori o T-2
Odgovori
peterp
Model
Prispevkov: 202
Pridružen: 4. Maj 2007 ob 09:35
T-2: Že imam
Paket: T4 optika giga 100/10
Kraj: KR

Problem s kvaliteto bakrene parice

Odgovor Napisal/-a peterp » 15. Jul 2011 ob 10:04

Vem da je za vzdrževanje bakrenih paric odgovoren Telekom, a me vseeno zanima, na koga se je potrebno obrniti v primeru problema na bakreni parici (torej kakšen kontakten email, telefon ipd.). Problem pa je sledeč: na centrali (Kranj-Planina), na katero sem bil priklopljen jaz še za časa T-2 vdsl1 in vdsl2 (preden sem preklopil na optiko) sem imel na oddaljenosti 1300m po kablu na vdsl2 sinhronizacije 23Mb. Na tej isti centrali, na približno enaki oddaljenosti (po kablu cca. 1700m), vendar v drugo smer pa ima moj stric max. hitrost 1Mb. Več enostavne ne gre, jasno niti na siolu, ki ga je on imel prej. Kar se mi zdi čudno je pa to, da je v tej smeri od centrale proti Hrastju še na 1300m oddaljenosti vse lepo in prav (nekje do picerije Tonač (naslov Grmičeva 1, to je 1200 zračne razdalje od centrale, od tam naprej do strica je pa še dodatnih 500m do končne lokacije). Torej, nekje pri piceriji Tonač se sinhronizacija drastično poslabša, in bi rekel, da je 99% verjetnosti, da so tam nekje v preteklosti presekali kakšen kabel in ga kasneje slabo spojili (no, za analogno telefonijo je bilo takrat še vedno dobro). Sedaj v času vdsl-ja je pa to seveda problem. Namreč, če je do neke točke sinhronizacija normalna, potem pa od tam naprej pade skoraj na ničlo, ne more noben reči, da so pač parice takšne... ker parice so enake od začetka do konca, in so tam že 30 let. Tako da parice so iste, in edini razlog, ki meni pade na pamet da se je tam enkrat bakreni kabel presekal in potem slabo spojil. Vem da obstaja mnogo ljudi s problemi s parico, vendar konkterno na to centralo je vezano več krajev (Hrastje, Prebačevo, Trboje), po moje je to vsaj 100-300 gospodinstev (točnih podatkov jasno da ne vem). Celo predsednik krajevne skupnosti Hrastje se je nekaj zavzemal, da bi se popravilo stanje na paricah, pa verjetno bi bilo dovolj že popravilo problematičnih spojev na tej trasi (nekje okoli Grmičeve 1). Jasno da se Telekom izogiba odpravi napake, ampak vseeno me zanima, ali obstaja kakšna možnost odprave napake ali bo treba na cca. 1600m razdalje od centrale ostati za vedno na 1Mb VDSL2 liniji? Jasno, na taki hitrosti ne deluje IPTV tudi če bi bila kompresirana do nezavesti, še bolj kot kopresira Siol svojo TV na 2,7 Mb. Kakšna koristan informacija, na koga se obrniti v takšnem primeru? Stricu bi res rad pomagal, pa dobro vem da mu ne morem, samo Telekom mu lahko, če se mu bo zdelo vredno preveriti kable. Saj po svoje je to čudno, ker to je vseeno 100-300 uporabnikov ki imajo sedaj max. 1Mb Siol internet (če so pri Siolu), in bi jim v primeru popravka spoja lahko prodali še kaj več kot samo 1Mb+telefon. Ali pa je za Telekom 100-300 priključkov premalo, da bi vsaj preverili v čem je problem? Ok, če je res kabel potem lahko kar pustijo, ampak sem prepričan glede na simptome, da je bolj verjetno za probleme kriv slab spoj, kar bi seveda moral odpraviti Telekom, saj je infrastruktura njegova. Samo če se jim bi dalo pogledati in preveriti...

Uporabniški avatar
ciril88
T-2jevec
Prispevkov: 1016
Pridružen: 16. Apr 2009 ob 16:31
T-2: Že imam
Paket: Oranžni diamant 600/100
Kraj: Republika prlekija

Re: Problem s kvaliteto bakrene parice

Odgovor Napisal/-a ciril88 » 15. Jul 2011 ob 13:39

mislim, da bo telekom bo odgvoril, parica je "funkcionalna"
You Can Call Me Santa Claus
Slika

Uporabniški avatar
Krypto
Starešina
Prispevkov: 1647
Pridružen: 9. Sep 2006 ob 12:07
T-2: Že imam

Re: Problem s kvaliteto bakrene parice

Odgovor Napisal/-a Krypto » 15. Jul 2011 ob 15:36

Čirče in Hrastje majo podoben problem in dokler ne bo optike lahko mirno pozabiš na vse ostalo.

Uporabniški avatar
MrTwelveTrees
Moderator
Prispevkov: 9160
Pridružen: 1. Mar 2008 ob 21:14
T-2: Že imam
Paket: imam

Re: Problem s kvaliteto bakrene parice

Odgovor Napisal/-a MrTwelveTrees » 15. Jul 2011 ob 16:04

peterp napisal/-a:Vem da je za vzdrževanje bakrenih paric odgovoren Telekom, a me vseeno zanima, na koga se je potrebno obrniti v primeru problema na bakreni parici (torej kakšen kontakten email, telefon ipd.). Problem pa je sledeč: na centrali (Kranj-Planina), na katero sem bil priklopljen jaz še za časa T-2 vdsl1 in vdsl2 (preden sem preklopil na optiko) sem imel na oddaljenosti 1300m po kablu na vdsl2 sinhronizacije 23Mb. Na tej isti centrali, na približno enaki oddaljenosti (po kablu cca. 1700m), vendar v drugo smer pa ima moj stric max. hitrost 1Mb. Več enostavne ne gre, jasno niti na siolu, ki ga je on imel prej. Kar se mi zdi čudno je pa to, da je v tej smeri od centrale proti Hrastju še na 1300m oddaljenosti vse lepo in prav (nekje do picerije Tonač (naslov Grmičeva 1, to je 1200 zračne razdalje od centrale, od tam naprej do strica je pa še dodatnih 500m do končne lokacije). Torej, nekje pri piceriji Tonač se sinhronizacija drastično poslabša, in bi rekel, da je 99% verjetnosti, da so tam nekje v preteklosti presekali kakšen kabel in ga kasneje slabo spojili (no, za analogno telefonijo je bilo takrat še vedno dobro). Sedaj v času vdsl-ja je pa to seveda problem. Namreč, če je do neke točke sinhronizacija normalna, potem pa od tam naprej pade skoraj na ničlo, ne more noben reči, da so pač parice takšne... ker parice so enake od začetka do konca, in so tam že 30 let. Tako da parice so iste, in edini razlog, ki meni pade na pamet da se je tam enkrat bakreni kabel presekal in potem slabo spojil. Vem da obstaja mnogo ljudi s problemi s parico, vendar konkterno na to centralo je vezano več krajev (Hrastje, Prebačevo, Trboje), po moje je to vsaj 100-300 gospodinstev (točnih podatkov jasno da ne vem). Celo predsednik krajevne skupnosti Hrastje se je nekaj zavzemal, da bi se popravilo stanje na paricah, pa verjetno bi bilo dovolj že popravilo problematičnih spojev na tej trasi (nekje okoli Grmičeve 1). Jasno da se Telekom izogiba odpravi napake, ampak vseeno me zanima, ali obstaja kakšna možnost odprave napake ali bo treba na cca. 1600m razdalje od centrale ostati za vedno na 1Mb VDSL2 liniji? Jasno, na taki hitrosti ne deluje IPTV tudi če bi bila kompresirana do nezavesti, še bolj kot kopresira Siol svojo TV na 2,7 Mb. Kakšna koristan informacija, na koga se obrniti v takšnem primeru? Stricu bi res rad pomagal, pa dobro vem da mu ne morem, samo Telekom mu lahko, če se mu bo zdelo vredno preveriti kable. Saj po svoje je to čudno, ker to je vseeno 100-300 uporabnikov ki imajo sedaj max. 1Mb Siol internet (če so pri Siolu), in bi jim v primeru popravka spoja lahko prodali še kaj več kot samo 1Mb+telefon. Ali pa je za Telekom 100-300 priključkov premalo, da bi vsaj preverili v čem je problem? Ok, če je res kabel potem lahko kar pustijo, ampak sem prepričan glede na simptome, da je bolj verjetno za probleme kriv slab spoj, kar bi seveda moral odpraviti Telekom, saj je infrastruktura njegova. Samo če se jim bi dalo pogledati in preveriti...

priznam da sem bral površno, (petek je)
lahko probaš tako da na tistem naslovu naročiš nov priklop (če se da na drug priimek, firmo... in na ob zaprostitvi za priklop izbereš; na tem naslovu ni tel. priključka) tako bo TS pogledal al je še kaj paric za novi priklop in če ga dobiš potem prekineš stari priklop.

peterp
Model
Prispevkov: 202
Pridružen: 4. Maj 2007 ob 09:35
T-2: Že imam
Paket: T4 optika giga 100/10
Kraj: KR

Re: Problem s kvaliteto bakrene parice

Odgovor Napisal/-a peterp » 25. Jul 2011 ob 09:54

Gornja rešitev po moje ne pride v poštev. Namreč - na tem odseku je v preteklosti že bilo nekaj priklopov na optiko, kar pomeni da se je nekaj bakrenih paric sprostilo. Torej, četudi bi zahteval novo parico bi prav gotovo dobil eno izmed že obstoječih in z enako napako spabega spoja. Namreč, na tem odseku so dejansko okvarjene VSE parice, čisto vse imajo isti problem! In ker je v tistem šopu kablov gotovo še nekaj prostih paric (seveda z okvaro spabega spoja), prav gotovo Telekom NE bo šel napeljevat čisto nove parice na isti trasi kjer že ima napeljane kable (to bi se kvečjemu zgodilo v primeru polne zasedenosti obstoječih kapacitet, kar pa v tem primeru ni res). Torej, četudi naročim "novo" parico bi dobil eno od preostalih paric z isto napako, v to sem 100% prepričan. Zato bi bil spet na istem. Zato pa tudi pravim, ne pričakujem nove parice ampak samo da bi pogledali v čem je problem. Se zavedam, da stric kot posameznik za Telekom ni zanimiv, ampak da se jim ne da preveriti problema za 200-300 gospodinjstev, to se mi zdi nerazumljivo, čeprav malce tudi pričakovano. Samo če imajo jumbo plakate povezujemo in zbližujemo, ali ne bi potem lahko pričakovali, da bodo za to tudi kaj naredili? Ali so to samo besede, dejanja pa vse kaj drugega :roll:

Odgovori